Всі секрети обрізки винограду навесні для початківців

Обрізка винограду не є естетичною процедурою. Своєчасне видалення сухих і уражених гілок допомагає запобігти хвороби, а зрізання слабких пагонів стимулює зростання нових, більш сильних. Обрізка винограду навесні – запорука майбутнього врожаю. Зі статті ви дізнаєтеся, як обрізати виноград навесні правильно.

Плюси і мінуси весняної обрізки

На просторах інтернету можна знайти масу інформації про правильну обрізку винограду для початківців. Звичайно, краще один раз побачити, ніж кілька разів почути. Але підходити до справи потрібно відповідально, тому і теоретична база також важлива. Деякі ратують за осінню обрізку рослини, проте приймати рішення можна лише оцінивши всі переваги і недоліки весняної.

Всі секрети обрізки винограду навесні для початківців
Якщо говорити про плюси, то перше, що потрібно відзначити – це підвищення ступеня врожайності винограду. Ягід стає більше, поліпшується їх товарний вигляд і смакові якості, нерідко вони стають більшими за розміром. Та й дозріває урожай на обрізаних кущах швидше.

Само собою зрозуміло, обрізання і укорочення пагонів значно спрощує догляд за виноградом. Формуюча обрізка допомагає сформувати рослину так, щоб її пагони росли більш впорядковано, а санітарна – подбати про доступ світла до гілок усіх рівнів, нормальної вентиляції повітря, попередить поширення захворювань і появу шкідників.

Справедливо буде помітити і те, що є в процедурі і свої мінуси. Будь-яке втручання – стрес для живого організму. Навесні, коли рослина прокидається після періоду спокою і починає активно вбирати корисні речовини, що поширюються з соком, будь-яке пошкодження може спровокувати зневоднення і втрату життєвих сил. Саме тому досвідчені садівники наполягають на крайній необхідності проведення обрізки до початку сокоруху.

Також початківець садівник може обрізати занадто багато пагонів, що відіб’ється на імунітеті винограду: послабить його опірність захворюванням, шкідникам і несприятливим погоднім умовам.

Правила проведення процедури

Перед тим як обрізати виноград навесні, потрібно визначитися з термінами. Занадто рання обрізка може привести до значного обмороження і загибелі куща. Теоретично процес можна здійснювати в двох випадках: з першими теплими днями, коли температура повітря прогріється мінімум до + 6 °C, і виноград почне прокидатися; більш пізня обрізка під час набухання бруньок. Але багаторічний досвід показує, що в другому випадку є ризик недоотримання рослиною поживних речовин.

Одною з найважливіших умов є підготовка інструментів. Для роботи вам знадобляться: невелика пила, гострий ніж і секатор.

Все потрібно ретельно продезінфікувати, інакше в зрізи можуть потрапити спори грибів або личинки шкідників. Якщо після обрізки великих пагонів залишаються великі зрізи, то їх потрібно закрити.

Зубчики повинні бути маленькими і дрібними, а лезо тонким, щоб пила не розхитувалася в процесі. Секатор і ніж потрібно наточити так, що вони зрізали пагони за один раз, не ламаючи їх.

Не допустити помилок допоможе дотримання таких правил:

  • видаліть сухі, уражені, пошкоджені гілки, навіть в тому випадку, якщо за Вашою схемою вони повинні залишитися;
  • обрізати пагони можна лише попередньо обробленим (знезараженим) інструментом. Місця зрізів не повинні бути кострубатими і зазубреними, їх слід зробити рівними і гладкими;
  • зрізайте лозу під прямим кутом, залишаючи трохи більше 10 очок;
  • пагони, що ростуть найближче до штамба, залишайте на заміщення;
  • лоза, залишена в якості плодоносної, повинна бути досить товстою, не менше 6 мм в діаметрі.

Особливості весняного формування

Як правильно обрізати виноград навесні – завдання, вирішити яке не так складно. Головне, зрізати всю зайву лозу (засохлу, слабку, заражену, неправильно зростаючу) і залишити пагони, які необхідні для подальшого розвитку і плодоношення.

Зберігати рекомендується так звані «рукави», тобто стару лозу, яка регулює надходження корисних речовин для нормального росту і розвитку молодих пагонів. Для цього вибираються міцні, не дуже старі гілки, що ростуть ближче до штамбу. Якщо з часом «рукав» перестає справлятися зі своїми функціями, то його змінюють.

Всі секрети обрізки винограду навесні для початківців
Потім залишають здорову молоду лозу, яка дасть основну частину врожаю. Як правило, залишають до 4 старих лоз і видаляють зайві молоді пагони (слабкі, неправильно ростуть). Для новачків відмінно підійде правило, згідно з яким з десятка бруньок залишають одну лозу. Перший час вас може збентежити занадто оголений вид куща, але дуже скоро він покриється молодою лозою і листям. А отриманий урожай здивує вас.

Викидати здорові зрізані гілки не слід, їх можна використовувати в лікувальних цілях.

Після обрізки зі зрізів (особливо великих) може виділятися сік. Значна соковитрата відіб’ється на врожайності винограду, тому рани слід закрити.

Для цього можна скористатися фарбою, воском, розчином хлорату магнію, перетягнути алюмінієвим дротом. Дротом потрібно користуватися дуже акуратно, при занадто сильній перетяжці гілка може засохнути.

Також важливо правильно сформувати кущ. Для цього голову винограду розміщують практично на рівні грунту. На другий рік кущ обрізають наполовину, залишаючи два пагони з кількома очками. На наступний рік залишають вже 4 лози, які прив’язують до дроту у вигляді віяла. Так формується «рукав» винограду, який пустить додаткові пагони. Як правило, щороку з них залишають тільки верхівку, плодову ланку.

Таким способом проводиться весняна обрізка винограду, правильне виконання якої гарантує ріст і розвиток куща, а також отримання рясного і смачного врожаю. Але не слід забувати, що без виконання всіх правил по догляду обрізка не врятує кущ.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: