Як вирощувати полуницю в пірамідах

Як правильно садити полуницю на горизонтальних грядках, ми давно вже знаємо. Значить, настав час освоювати вертикальні. А найпоширеніший і зручний варіант вертикального вирощування — це піраміди для полуниці. Вирощування полуниці в пірамідах дуже популярно у всьому світі, тому що, в першу чергу, це красиво і не так складно, як здається. Полуничну піраміду можна спорудити своїми руками з підручних матеріалів. Про те, які бувають піраміди для полуниці і як побудувати таку красу на своїй ділянці, ми і поговоримо сьогодні.

Вирощування полуниці в пірамідах: воно нам треба?

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Вирощування полуниці в пірамідах (багатоярусних або каскадних грядках) вигідно власникам невеликих дачних ділянок, де вічно не вистачає площі для насаджень. А тут висока конструкція в кілька поверхів, і на кожному росте полуниця — мрія!

Досвідчені городники говорять, що у пірамідах полуниці тепліше, мікроклімат там створюється особливий, а ярусна конструкція гряд захищає від надлишку вологи.

На ярусних грядках простіше проводити всі маніпуляції по обробці кущів: обрізання, видалення вусів, мульчування і навіть збір самих ягід.

Піраміди при необхідності легко вкриваються на зиму плівкою.

Пірамідальну конструкцію можна обприскати від шкідників швидше і якісніше, ніж звичайну, тому обробка захоплює відразу кілька ярусів.

Нарешті, грядка у вигляді піраміди, всипана стиглими ягодами — шикарний елемент ландшафного дизайну нашого дачної ділянки. Все-таки кращий варіант декору той, який і око радує і приносить врожай.

Які бувають піраміди для полуниці

Піраміди для полуниці умовно можна поділити на два типи: піраміда у вигляді багатоярусної грядки з коробів і піраміда-етажерка. Класифікація на цьому не закінчується, у справі побудови полуничних «багатоповерхівок» фантазія городників не знає меж. Дивіться:

Класична багатоярусна піраміда для полуниці:

Як вирощувати полуницю в пірамідах

А якщо короби поставити впоперек, то вигляд буде іншим:

Як вирощувати полуницю в пірамідах
Чому б не залишити в полуничної піраміди зовнішні кути:

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Грядка-піраміда взагалі може бути круглою:

Як вирощувати полуницю в пірамідах

І навіть трикутною:

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Хтось споруджує піраміди зі старих покришок:

Як вирощувати полуницю в пірамідах

А хтось будує етажерки на колесах:

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Як побудувати піраміду для полуниці: покрокове керівництво

Один з варіантів полуничної піраміди — багатоярусна грядка з коробів.

Для спорудження такої грядки нам знадобиться:

 • сітка рабиця;
 • дошки, плоский шифер або інший матеріал для виготовлення коробів;
 • деревозахисне просочення;
 • саморізи або цвяхи, свердла;
 • лобзик, шуруповерт або молоток, рубанок і рівень;
 • рулетка;
 • каналізаційна ПВХ-труба (діаметром 100 міліметрів);
 • земля, пісок, торф, гній, компост.

Стандартні розміри піраміди для полуниці:

 • 240х240 см — сітка рабиця;
 • 220х220х25 см — перший короб;
 • 170х170х25 см — другий короб;
 • 120х120х23 см — третій короб;
 • 70х70х25 см — четвертий короб;
 • 20х20х25 см — останній ярус.

Крок 1. За допомогою лобзика випилюються потрібного розміру дошки. З них збиваються короби.

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Самий верхній край дощок бажано обробити рубанком і скруглити кути, щоб вуса і стебла полуниці не дряпало і не різало гострими краями. Щоб подовжити термін служби піраміди, дерево просочується захисним складом.

Крок 2. В трубі, з допомогою якої буде здійснюватися полив, проробляються отвори: в верхній частині діаметром 10 міліметрів, у нижній частині — 5 міліметрів. Дно труби затикають як можна щільніше, щоб волога не йшла.

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Крок 3. На місці, вибраному для грядки, як основи майбутньої піраміди розстеляють сітку-рабицю.

Крок 4. Встановлюється на сітку найбільший короб і засипається ґрунтом (землею упереміш з піском або торфом).

Крок 5. У центр короба встановлюється труба з отворами закритим кінцем вниз. Трубу бажано обкласти сумішшю компосту і гною — засипати з зовнішньої сторони і утрамбувати. Ця, кажучи грубо, гнойова купа буде служити додатковим живленням і джерелом тепла для всієї грядки.

Крок 6. Зверху встановлюється наступний короб і теж заповнюється землею.

Крок 7. Точно так само встановлюються всі наступні яруси.

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Піраміда для полуниці готова. Залишається трошки почекати, поки земля сяде, і можна висаджувати молоді кущики. У перший ярус зазвичай висаджують по сім кущів вздовж кожної сторони, у другій — по п’ять, у третій — по три, а четвертий — по два, а в самий верхній ярус садять всього два куща біля самої труби. Разом на пірамідальну грядку поміщається 70 полуничних рослин. Агротехніка вирощування полуниці в пірамідах відрізняється тим, що всі поливи і підживлення здійснюються через вкопану трубу.

Етажерка для полуниці: як побудувати своїми руками

Другий варіант вертикальної полуничної грядки — це етажерка.

Для виготовлення етажерки потрібні:

 • 11 дощок розміром 200х50х2,4 міліметра;
 • брусок розмірами 50х50х400 міліметрів;
 • дриль, шуруповерт;
 • лобзик або ножівка;
 • рулетка, косинець, транспортир;
 • саморізи, гвинти;
 • родючий грунт.

Крок 1. Беруться чотири двометрові дошки і розмічаються кути: на одному кінці дошки — 30°, на іншому — 60°. Лобзиком або ножівкою робимо зрізи з зазначеного, відповідно на одному кінці дошки під шістдесят градусів, а на іншому — під тридцять. Зрізи роблять по одній стороні дошки так, щоб двометрова висота збереглася. Це будуть вертикальні грані — основа піраміди.

Крок 2. Щоб скріпити бічні грані знадобиться брусок. Дві дошки кладуть зрізами під 60° один до одного, між ними вставляють брусок і скручують гвинтами. Потім ставлять їх вертикально, притуляють залишилися межі з кутами 60° і закріплюють саморізами.

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Крок 3. На кожній з чотирьох вертикальних граней, починаючи з підстави, роблять по шість відміток через 285 міліметрів. Потім вимірюють відстані між усіма чотирма гранями в районі кожної позначки на одному рівні. Ці відстані складають і ділять на чотири. Так обчислюють довжину горизонтальних граней-поличок для кожного рівня.

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Крок 4. Випилюють дошки за отриманими розмірами: по чотири штуки кожного розміру. По боках майбутніх полиць зрізують кути в 30°. Кути знову ж зрізають з одного боку дошки, щоб її довжина не зменшилася. В результаті для кожного рівня етажерки повинно вийти чотири горизонтальних полички.

Крок 5. Скріплені вертикальні опори і горизонтальні полички переносять на місце передбачуваної грядки. Там остаточно монтують піраміду, закріплюючи за допомогою трьох гвинтів кожну горизонтальну полицю там, де ставили підписи на третьому етапі.

Крок 6. Використовуючи рівень, встановлюють готову піраміду так, щоб вертикальні опори стояли рівно і горизонтальні полки перебували на одному рівні.

Крок 7. Заповнюють піраміду-етажерку грунтом, починаючи з нижніх полиць. Добре утрамбовують грунт. А потім висаджують молоді кущики полуниці.

Як вирощувати полуницю в пірамідах

Як видно, вирощування полуниці в пірамідах не для ледарів — на початковому етапі потрібні певні зусилля. Але й нічого надприродного в спорудженні полуничних пірамід немає, це завдання під силу практично кожному.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: