Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Коли жовтіє листя полуниці, помідорів, огірків чи інших культур, починається паніка: рослини гинуть, урожай втрачено, вся праця даремна! Пропонуємо залишити емоції на якийсь час в стороні і розібратися, чим може бути викликане пожовтіння листя, і вирішити, що робити в такій ситуації.

Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Пожовтіння листя полуниці (по-науковому ця проблема називається хлороз) може бути викликано цілим рядом причин: шкідниками або хворобами, порушенням агротехніки, нестачею або надлишком добрив. Буває і так, що кілька причин накладаються один на одну, і усунути проблему назавжди вдається не відразу.

Отже, чому у полуниці буває жовте листя?

Причина перша: прямі промені сонця

Прямі сонячні промені обпалюють полуничне листя, викликаючи його пожовтіння, а потім і висихання. Особливо страждають від зайвого сонця молоді незміцнілі кущики і старі рослини останнього року.

Вирішити цю проблему просто: розташовувати полуничні грядки так, щоб протягом дня вони побували і на сонці і в тіні. Можна створити легке затінення з допомогою змішаних посадок, наприклад, висадити поруч з полуницею цибулю.

Причина друга: дефіцит мінералів

Дуже поширена причина в наших городах. Найчастіше вона виникає через недотримання правил сівозміни, коли полуничну грядку розбивають там, де до цього росли невідповідні для цієї ягоди попередники.

Наприклад, не варто садити полуницю і суницю після пасльонових: перцю, томатів, картоплі, баклажанів — вони витягують з грунту багато поживних речовин, а полуниця теж вимоглива до землі. Найкраще полуниця росте після злакових сидератів, бобових, зелені, часнику, цибулі, моркви та редиски.

Нестача магнію

Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Дефіцит магнію зустрічається частіше за все. Він характеризується зміною забарвлення старих листків. Вони стають жовтими, а іноді бурими з фіолетовим відтінком. Тут закликаємо на допомогу підживлення: 15 грамів сульфату магнію на 10 літрів води або 20-25 грам сухих гранул того ж добрива на квадратний метр. Проводимо два підживлення з тижневим інтервалом.

Нестача азоту

Іноді жовтіють листя суниці через нестачу азоту. Ця проблема виникає навесні, коли корінцям складно отримати достатню кількість азоту з ще непрогрітого грунту. Тоді листя стають жовтуватими, а в особливо запущених випадках вони набувають лимонне забарвлення. В даному випадку кущики потрібно підгодувати аміачною селітрою — 25-30 грам добрива на 10 літрів води.

Нестача бору

Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Нестача бору може призвести до пожовтіння листя. Крім того, при дефіциті бору спостерігається зменшення квіток, а плоди стають неповноцінними, якимись скорченими. В допомогу дачникові пропонується обприскування кущів полуниці борною кислотою.

Існує два варіанти підживлення з борною кислотою (на 10 літрів води):

  • 30 крапель йоду, 1 чайна ложка борної кислоти, 1 склянка золи;
  • 3 грами марганцівки, 0,5 ч. л. борної кислоти, 1 ст. л. сечовини і 0,5 склянки золи.

Нестача заліза

Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Іноді полуниця стикається з дефіцитом заліза, який проявляється характерним пожовтінням молодого листя між прожилками.

Зазвичай таке буває на супер-лужних грунтах.

Залізний хлороз усувають препаратами заліза. Так само рекомендують звернути увагу на pH грунту. Ідеальний pH для полуниці — 6.0 — 6.5, тобто трохи кислий. У кислих ґрунтах заліза достатньо, і полуниця не буде страждати від нестачі цього елемента.

Причина третя: нестача вологи

Без регулярного поливу корінню полуниці важко поглинати необхідні поживні речовини. Тому полуничні грядки рекомендується поливати часто, але не надмірно. Надлишок вологи, по-перше, може призвести до «вимокання» кущиків та їх подальшої загибелі, а по-друге, провокує швидкий розвиток грибкових хвороб, зокрема сірої гнилі.

Полуницю поливають вранці, щоб поверхня ґрунту встигла підсохнути до вечірнього зниження температури повітря. В середньому при поливі витрачають 10-12 літрів води на 1 кв. м.

Щоб грунт на полуничних грядках не пересихав і не вимагав частих поливів, достатньо його замульчувати товстим шаром соломи, хвої або скошеної трави і підтримувати шар мульчі на протязі всього сезону.

Причина четверта: хвороби полуниці

Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Жовте листя полуниці викликає таке небезпечне вірусне захворювання, як ксантоз (або жовтяниця суниці). У хворих рослин листя жовтіє спочатку по краях, потім жовті плями зливаються в одну. Листя дрібнішає, деформуються, скручуються вздовж цкнтральної жилки, черешки коротшають. Ягід утворюється мало, вони стають несмачними.

Ксантоз поширюється з вегетативним посадковим матеріалом (насінням не передається), переносником інфекції з однієї рослини на іншу є попелиця. На жаль, лікувати ксантоз практично неможливо. Єдине, що залишається — видаляти і спалювати хворі рослини.

Причина п’ята: шкідники полуниці

Чому жовтіє листя полуниці і що робити

Причиною пожовтіння листя може стати малиново-суничний довгоносик, травневий жук, слюнявка-пенница, попелиця, павутинний кліщ. Зазвичай шкідники залишають після себе не тільки жовті листки, але і інші видимі «сліди» свого перебування.

Найбільш безпечним засобом для боротьби з шкідниками вважається біологічний препарат «Фітоверм». Перед цвітінням проводять перше обприскування, а потім ще два з інтервалом в 10-14 днів.

Для профілактики напасті не варто садити полуницю поруч з малиною — у них спільні шкідники. Так само для профілактики навесні полуницю часто проливають розчином марганцівки: 5 грамів перманганату калію розчиняють в 10 літрах теплої води.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: