Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Вирощування стевії стає популярнішим рік від року. Прагнення до здорового способу життя спонукає багатьох людей відмовлятися від споживання цукру. А стевія є цукрозамінником номер один, оскільки безпечна і натуральна. Листя медової трави приблизно в триста разів солодше цукру, при цьому їх вживання не загрожує діабетом, ожирінням і хворобами серця. Значить стевії в наших городах бути!

Вибираємо місце для посадки

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Стевія являє собою розгалужений кущ, який при сприятливих умовах може вирости понад метр. Цвіте дрібними білими квіточками, запилюється комахами. Що особливо важливо для нас, солодкість стевії безпосередньо залежить від кількості тепла і світла, яке отримує кущ за час вегетації. Тому ідеальним місцем для посадки буде сонячна грядка, захищена від протягу, а так само тепла грядка, теплиця або ділянка під тимчасовим укриттям.

Оптимальна температура для вирощування стевії-22-28°С при вологості повітря в 70-80%. Найкраще вона росте на пухких піщаних і супіщаних грунтах без додавання торфу і вапна.

Теплолюбна стевія не переносить заморозків, а при стійких морозах її коріння вимерзають. Розсаду можна отримати двома способами: виростити “з нуля” з насіння або вкоренити зелені живці. Зупинимося докладніше на кожному з варіантів.

Вирощування розсади стевії з насіння

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Стевія росте довго, період від сходів до збору врожаю становить від 110 до 125 днів. При цьому на вирощування розсади йде від 55 до 70 днів. З цієї причини сіяти насіння рекомендують на початку березня. Якщо немає можливості тримати сходи під лампою, можна посіяти насіння в кінці березня або початку квітня. Тоді час збору врожаю трохи зрушиться.

Відбір насіння

Перед посівом насіння можна легко перевірити насіння стевії на схожість. Для цього кожне насіння піднімають вгору на 40-50 сантиметрів і відпускають. Придатне насіння швидко падає, а погане якийсь час кружляє в повітрі. Справедливості заради зауважимо, що подібний відбір актуальний при великій кількості посадкового матеріалу. В купленому пакеті рідко буває більше 25 штук, що вже тут перевіряти.

Підготовка грунту

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Оскільки стевія вкрай негативно ставиться до торфу, знайти для неї готовий грунт в магазині проблематично. В ідеалі ще восени необхідно заготовити земельний субстрат по одному з наступних рецептів:

  • 2 частини піску, 1 частина перегною і 0,5 частин біогумусу;
  • 2 частини дернової землі, 2 частини перегною і 1 частина піску.

Процес приготування такий: змішуємо компонети і просіваємо їх через велике сито. Для профілактики “чорної ніжки” грунт рекомендується всю зиму тримати на морозі і внести в приміщення за кілька днів для посіву.

Підготовленим субстратом заповнюємо ємності для розсади, ущільнюємо, вирівнюємо і зволожуємо теплою водою. Пора сіяти!

Сівба

Перед посадкою протягом півгодини витримуємо насіння в теплій воді, а потім підсушуємо їх. У агрономів є правило – чим дрібніше насіння, тим менше його слід заглиблювати в грунт. Насіння у стевії настільки дрібне, що його взагалі не закладають в грунт. Їх потрібно рівномірно розподілити по поверхні і, нічим не засипаючи, злегка обприскати водою з пульверизатора. Потім ящик або стаканчики накриваємо склом (плівкою, скляною або пластиковою пляшкою) і відправляємо в тепле темне місце. У хороших умовах, тобто в теплі (не менше 25°С) і вологості, стевія дає сходи на 5-7 день. Коли більшість насіння проросте, можна виносити ємності з сіянцями на світло.

Догляд за розсадою

Спочатку сходи стевії виглядають кволенькими і ростуть повільно. Їм потрібне світло, тепло і захист від протягів. Температура повітря не повинна опускатися нижче 15°С. Для підтримки оптимальної вологості рослини пару раз в день зволожуємо теплою водою. Коли сіянці поростуть до 5-7 сантиметрів і видадуть 2-3 справжніх листа, можна буде задуматися про пікіровку. В індивідуальні стаканчики юні рослини переносимо акуратно, разом в грудці землі. Тут вже можна спокійно заглиблювати їх до перших листочків.

Надалі догляд за розсадою зводиться до регулярних поливів. Важливо, щоб грунтова суміш не пересихала, але і застій води небажаний. Пару раз можна поєднати полив з підгодівлею комплексним мінеральним добривом. Так само не варто залишати молоді рослини під прямими сонячними променями. При необхідності розсаду потрібно притіняти.

Як виростити розсаду стевії з живців

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Ті, хто вирощує стевію не перший рік, можуть не возитися з насінням. Стевія розмножується зеленими живцями. А це означає, що кущик стевії восени можна пересадити в горщик і доглядати за ним протягом зими, як за кімнатною рослиною. Цей кущ стане маточною рослиною, з якої ми і будемо зрізати живці.

Укорінення живців в землі

У березні зрізаємо верхівки пагонів довжиною 8-10 сантиметрів. Саме нижнє листя обриваємо, і зелений держак до висадки готовий!

Підготовка ємностей і розсадного грунту йде за тим же сценарієм, що і з насінням. Тільки замість посіву насіння в ящик або стаканчики ми будемо встромляти живці на глибину 4-6 см. Потім – хороший полив. Щоб забезпечити живцями необхідну вологість, їх прикривають пластиковими пляшками, банками або споруджують над ними міні-парник з плівки. Крім цього, саджанці рекомендують двічі на день обприскувати водою. При високій вологості (85%) і температурі (25-27°С) повітря живці стевії приживаються за 8-10 днів.

Подальший догляд за саджанцями нічим не відрізняється від догляду за розсадою з насіння.

Як укоренити пагони стевії у воді

Ще більш простий спосіб отримати молоді рослини стевії – це вкоренити зелені живці у воді. Замість грунту нам знадобляться:

  • вода;
  • цукор;
  • пластикові пляшки;
  • пульверизатор;
  • непрозорі стаканчики з кришками.

На роль останніх найкраще годяться паперові стаканчики з-під кави або напоїв на винос. Але і баночки з-під сметани теж підійдуть.

При водному вкоріненні живці з маточної рослини зрізаємо пізніше – в кінці квітня або навіть на початку травня. Кожен повинен мати по 3-5 міжвузлів. Листя залишаємо тільки на верхівці. Розчиняємо чайну ложку цукру в літрі води і розливаємо отриманий розчин по стаканчиках. У кришках проробляємо отвори, в які ми будемо вставляти живці так, щоб верхні листки не торкалися води, а стебельце з міжвузлями без листя було повністю занурене у воду. Залишається тільки накрити живці пластиковими пляшками.

До речі, замість розчину цукру можна використовувати розчин гетероауксину, приготований по інструкції.

Для прискорення росту коренів живці вранці і ввечері обприскують водою або цукровим розчином. Воду в стаканчиках змінюють раз на три дні. Приблизно через тиждень з’являються перші корінці. Після цього юні саджанці тримають в цукровій воді ще тиждень, поки коріння не відросте до 5-8 сантиметрів в довжину. Ось тепер вони готові до пересадки в горщики, в теплицю або в теплу грядку під плівку.

Маточну рослину, з якої ми брали живці, можна залишити рости в горщику, а можна знову висадити в грунт. З бруньок в міжвузлях обрізаних гілок підуть нові пагони.

Висадка розсади в грунт

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Коли встановиться стабільна тепла погода з денними температурами не менше 15-20°С, настають сприятливі дні для висадки розсади стевії в грунт.
Як і інші розсадні культури, стевію бажано висаджувати в похмуру погоду або у вечірні години. Спочатку готуємо в грядці лунки близько 7 сантиметрів глибиною на відстані 20-30 сантиметрів один від одного. У кожну лунку додаємо по 300 грам перегною і висаджуємо по одній рослині. Після чого поливаємо теплою водою (по півлітра на рослину) і підгортаємо саджанці на третину висоти. Свіжовисаджену розсаду прикриваємо плівкою або іншим покривним матеріалом для захисту від сонячних променів. Через 7-14 днів, коли рослини зміцніють, укриття можна буде зняти.

Догляд, полив, підгодівлі стевії

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Догляд за стевією у відкритому грунті включає в себе перш за все прополку (або мульчування) грунту, полив, підгодівлі і, в деяких випадках, обрізку.
Своєчасний полив для цієї культури особливо важливий: вона не виносить засухи. Не можна допускати, щоб точка росту і верхівки пагонів підвяли і висохли. Це великий стрес для рослини. В цьому плані стевія дуже схожа на солодкий перець. У всякому разі поливати її потрібно так само часто і рясно – 1-2 рази в тиждень. А при сухій жаркій погоді до двох разів на добу – вранці і ввечері. Час від часу не зашкодить просто обприскувати кущики по листю.

Підгодовують стевію два рази на місяць. Першу підгодівлю проводять через два тижні після пересадки в грядку. Найкраще використовувати розчин комплексного універсального добрива, розведений строго по інструкції. З органічних добрив підійде коров’як (1:10) або настій бур’янів.

Коли стевія підросте до 60 сантиметрів, кущ можна обрізати на третину. Зрізані частини використовуються за призначенням і ростуть нові. Навряд чи цей прийом знадобиться в перший рік вирощування, але в подальшому при розмноженні кореневищами і сприятливій погоді кущ стевії здатний вирости більше метра у висоту.

Збір врожаю і догляд на зиму

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Коли у висоту кущик стевії доростає до 30-40 сантиметрів, вже можна зривати нижні листочки. Прибирання більшої частини стебел і листя, як правило, починається в кінці липня і триває по вересень. Концентрація солодкої речовини – стевіозиду – досягає максимуму під час появи перших бутонів і квітів. Як раз в цей час і потрібно починати зрізання основного врожаю. Деякі рослини можна залишити на насіння. Їх прибирають ближче до вересня, коли квітконіжка стане чорною.

Середина осені (кінець вересня – початок жовтня) час переносити рослини стевії на “зимове зберігання”. Один з варіантів передбачає пересадку декількох рослин в дволітрові горщики. Вони будуть зимувати в квартирі, в січні з них можна буде зібрати невеликий урожай листя. А в березні ці кущики стануть матковими рослинами для живцювання. Єдина складність цього методу – необхідність у зволоженні повітря. Взимку опалення висушує повітря в наших квартирах, а стевії, як ми пам’ятаємо, найкомфортніше при 70-80% вологості. Це означає, що її доведеться тримати під плівковим ковпаком, часто обприскувати або ставити поруч зволожувач повітря.

Зберігаємо кореневища стевії

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Другий варіант зимівлі стевії – викопування і зберігання кореневища. Справа в тому, що в перший сезон після посадки стевія росте повільно і не встигає повністю розкрити свій потенціал. Все-таки вона – багаторічник. І щоб взяти від неї максимум, необхідно забезпечити їй можливість рости в наступному сезоні. Для цього кореневища стевії викопують на зиму і зберігають до весни.

Після збирання врожаю коріння витягують разом з грудкою землі і укладають в підготовлений ящик або коробку. Дно ящика повинно бути покрите шаром грунту (3-5 сантиметрів). Коріння засипають вологим грунтом, залишаючи на поверхні тільки обрізки стебел. Зберігати кореневище потрібно в темному приміщенні при температурі не вище 8°С і не нижче 4°С. Більш теплі умови спровокують передчасний ріст пагонів. Бажано ще й вологість підтримувати на рівні 80-85%. Якщо немає льоху, варто спробувати зберегти кореневище на нижній полиці холодильника або на утепленому балконі.

Навесні коріння знову висаджують у грунт і, якщо вдалося їх зберегти, кущі стевії будуть рости швидше і виглядати потужніше, ніж їх родичі, вирощені розсадою.

Як використовувати зібрані листя стевії

Вирощування стевії: посадка, догляд, полив, підгодівлі

Влітку при необхідності досить зривати нижнє листя стевії і додавати в чай або трав’яний збір в свіжому вигляді. А щоб заготовити солодку траву на зиму, після збору врожаю її висушують або готують екстракт.

Сушать зелену масу стевії звичайним чином, тобто в добре провітрюваному приміщенні, не допускаючи попадання прямих сонячних променів. Якщо змолоти сушену стевію в кавомолці, отримаємо зелений порошок. Дві столові ложки такого порошку рівні склянці цукру.

Дуже зручний в якості цукрозамінника спиртовий екстракт стевії. Для його приготування нам потрібні:

  • 150 грам сухого листя стевії;
  • 1 літр горілки або бренді;
  • велика банка з кришкою.

Укладаємо стевію в банку і заливаємо алкоголем так, щоб занурити листя на 2 сантиметри. Все перемішуємо. Закриваємо банку кришкою, струшуємо і залишаємо настоюватися на добу. За часом потрібно стежити, тому що перетримка загрожує втратою цукрів. Тоді замість солодкого екстракту ми отримаємо гіркий. Тому через 24 години необхідно процідити настій. Щоб знизити вміст алкоголю, готовий екстракт слід прогріти на слабкому вогні протягом 25 хвилин. Але ні в якому разі не кип’ятити! Приготований таким чином екстракт стевії зберігається в холодильнику до 4 місяців.

Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: