Весняна обрізка декоративних кущів і багаторічних квітів

Стаття допоможе розібратися в тому, як зробити рослинам правильні весняні “зачіски”, хто з зелених вихованців із задоволенням відгукнеться на нову стрижку, а для яких мешканців саду з обрізанням краще почекати.

Які декоративні чагарники не можна обрізати навесні

Весняна обрізка декоративних кущів і багаторічних квітівВ першу чергу, давайте з’ясуємо, для яких декоративних кущів весняна обрізка протипоказана. У більшості чагарників, квітучих навесні, квіткові бруньки закладаються в минулому сезоні, тому проводячи весняну обрізку, ви досягнете того, що цвітіння буде дуже слабким або рослина зовсім не утворює бутони і зацвіте лише в наступному році.

До таких чагарників відносяться квітучі навесні спіреї. Якщо ви не знаєте точної назви куща, її можна ідентифікувати по великій кількості щитковидних білосніжних суцвіть з медовим запахом, які розпускаються на початку-середині травня. Це, насамперед, такі види як спірея Ван-Гутта, спірея сіра, спірея острозазубрена (аргута), спірея городчата, спірея альпійська, спірея ніпонська та інші.

Також на пагонах минулого року зацвітає один з найбільш ранніх кущів – форзиція, яка покривається чарівними золотистим дзвіночками вже в середині квітня.

Навесні не обрізають і чубушник («жасмин садовий»), дейцію, вейгелу, кольквицію, керію, смородину криваво-червону, гортензію крупнолисту та інші рослини, котрі закладають квіткові бруньки на пагонах минулого року.

Таким кущам у весняний час краще провести так звану санітарну обрізку, тобто видалити підмерзлі і поламані гілки, а у дуже загущених кущів можна вирізати біля основи старі гілки. Основна обрізка таких кущів буде здійснюватися відразу після того, як рослини повністю відцвітуть.

Весняна обрізка декоративних кущів і багаторічних квітівРанньоквітучі чагарники, які утворюють квіти на пагонах минулого року, навесні обрізати не можна, наприклад, форзицію

Які кущі потрібно обрізати навесні

Найкращим чином обрізка позначиться на тих декоративних кущах, які цінуються своїм декоративним листям. Як відомо, найбільш яскраво забарвлене листя буває саме у молодих гілок. А сильна весняна обрізка стимулює появу рясного приросту, завдяки чому чагарники будуть виглядати яскравіше і нарядно.

Крім того, у багатьох рослин декоративність має і кора молодих пагонів, які можуть мати малинове, жовте, помаранчеве і салатове забарвлення. Таким чином, обрізаючи кущі навесні, ви отримаєте виразні кольорові крони, які прикрасять сад в міжсезоння.

Верба

Цей тип кущів представлений, головним чином, декоративними вербами: Хакуро-Нишикі, верба пурпурова, верба Матсудана, верба козяча та інші. Також корисно обрізати навесні і такі декоративно листяні чагарники як дерен, барбарис, пузиреплодник, бузина, ліщина (форми з кольоровим листям пурпурової або золотистої) та інші.

Всі ці чагарники переносять обрізку абсолютно безболісно, тому стригти їх можна досить сильно, а деякі верби навіть корисно зрізати повністю щоб утворилися цілі «фонтани» молодих яскравих гілок.

Для чагарників, квітучих на пагонах поточного року, також дуже бажана весняна обрізка. Ці рослини цвітуть в середині літа, тому завдяки обрізці, проведеній в квітні, чагарники встигнуть закласти квіткові бруньки і зацвісти в строк. Стрижка посприяє утворенню нових пагонів і утворенню великої кількості бутонів. Тому затягувати з їх стрижкою не можна.

Гортензія

У квітні обов’язково обрізають гортензію деревовидну і волотисту. Деревовидна Гортензія закладає квіткові бруньки на приростах поточного сезону. Обрізати цей вид гортензії можна досить коротко, залишаючи гілки висотою 20 сантиметрів. Старі пагони (старше дворічного віку) можна вирізати повністю до рівня землі. Така обрізка забезпечить пишне цвітіння і дозволить підтримувати компактну форму кущів.

Щоб стимулювати повторне цвітіння, білосніжні шапки можна обрізати відразу після того, як вони відцвітуть. Більшість сортів гортензії волотистої також утворює квіти на верхівках пагонів поточного року, тому їй теж буде корисна весняна обрізка. Для стимуляції цвітіння стрижуть волотисті гортензії дуже коротко, залишаючи лише 4-5 нижніх бруньок.

Весняна обрізка декоративних кущів і багаторічних квітівВ квітні обов’язково обрізають гортензію деревовидну і волотисту

Спіреї

Спіреям, квітучим літом, а це перш за все низькоросла спірея японська, а також спіреї Бумальда, Дугласа, повстяна, також рекомендується весняна стрижка. Всі види спіреї дуже добре переносять стрижку, тому видаляти можна весь торішній приріст, паралельно надаючи чагарникам кулясту форму.

Більшість сортів спіреї японської відрізняється яскравим забарвленням листя жовтих або червонуватих відтінків, а інтенсивна стрижка простимулює зростання молодих пагонів, які виглядають максимально яскравими і декоративними.

Троянда

Особливості обрізки троянд залежать від того, до якої групи належить конкретний сорт. Але, в будь-якому випадку, квітникарі помітили, що найбільш сприятливим моментом для весняної обрізки троянд – час цвітіння форзиції, оскільки цей чагарник розквітає тоді, коли сильні морози вже залишаються позаду.

У чайно-гібридних і клумбових троянд (поліантові, флорибунда) залишають каркас з добре розвинені молоді скелетні гілки. У сильнорослих сортів потрібно залишити 5-6 пагонів, які вкорочують до 5 бруньок. Якщо троянди ростуть повільно, то залишають чотири скелетних гілки з трьома бруньками. При цьому біля верхньої гілки завжди потрібно залишати бруньку, спрямовану назовні, щоб кущ мав правильну форму. Від бруньки відступають на 0,5-1 сантиметр і роблять косий зріз гострим ножем.

Одноразово квітучі в’юнкі троянди навесні обрізати не можна, так як вони закладають бутони на пагонах минулого року. У ремонтантних плетистих троянд вирізують всі старі пагони, залишивши 5-6 сильних приростів віком один-два роки, на яких обрізають всі бічні стебла до 3-5 бруньок. Після обрізки батоги бажано відразу прив’язати до опори.

Ремонтантні чагарникові троянди (шраби і паркові троянди) обрізають на 13, а старі або слабкі пагони вирізують порожниною на рівні землі. Зацвітуть такі чагарники на молодих пагонах поточного сезону. Одноразово квітучі кущові троянди цвітуть на пагонах минулого року, тому їх обрізка проводиться влітку відразу після цвітіння.

Інші кущі

У окремої групи чагарників (барбарис звичайний, кизильник блискучий, калина та інші) весняна обрізка проводиться за бажанням. Але, в будь-якому випадку, вона не повинна бути занадто сильною щоб не пошкодити цвітінню. У цих чагарників навесні можна повністю вирізати старі гілки, щоб прорідити кущ і злегка підправити форму. Але краще, щоб весняна обрізка зводилася лише до санітарної (видалення підмерзлих, поламаних і хворих гілок), а основна стрижка проводиться після цвітіння.

Весняна обрізка декоративних кущів і багаторічних квітівДеякі чагарники, наприклад, барбарис, обрізають навесні за бажанням

Обрізка декоративних багаторічників

Особлива увага у весняний час приділяється стрижці декоративних трав. Нагадуємо, що всі декоративні злаки діляться на вічнозелені і листяні. При цьому дуже багато трави відносяться до, так званих, холодно зростаючих (активне зростання відбувається в холодну пору навесні і восени). Тому дуже важливо очистити їх якомога раніше, щоб старе листя не заважало зростанню молодого.

Листяні трави (міскантус, андропогон, пеннісетум, просо, щучка, війник, молінії та інші) навесні обрізають практично до рівня землі, залишаючи лише невеликий відступ. Відступити можна на кілька сантиметрів «на око», але краще заглянути в центр куща і відшукати нові точки зростання і відступити від них на пару сантиметрів.

Перед обрізанням дуже бажано туго зв’язати старе листя в пучки. Цей прийом дозволить полегшити процес прибирання, щоб обрізане бадилля не розсипалося по квітнику. Після обрізки рекомендується розчесати граблями з широкими зубами. Обрізку проводять секатором або садовими ножицями.

Вічнозелені трави, такі як вівсянниця, осока, сеслерія, ситник та інші, ніколи не зрізають повністю, інакше це стане для них дуже серйозним стресом. У вічнозелених злаків потрібно лише видалити загибле листя біля основи куща і вручну прочесати купини від відмерлого листя.

Весняна обрізка декоративних кущів і багаторічних квітівПеред обрізанням декоративних трав дуже бажано туго зв’язати старе листя в пучки

Весняна обрізка багаторічних квітів

Якщо ви не зрізали відцвілі стебла по осені, обрізати їх можна після того, як молоді пагони з’являться з землі. До цього старі стебла будуть служити маячками, щоб випадково не виполоти рослини або не посадити на їх місце. Особливо актуальна дана міра для тих рослин, які пізно виходять після зими (наприклад, хоста, платикодон).

За своєю природою лаванда відноситься до напівчагарників, але в силу зовнішніх особливостей вона багатьма сприймається як красиво квітучий багаторічник. Цю рослину щороку важливо обов’язково обрізати навесні, зрізуючи верхівки на одну третину довжини, при цьому також можна надати рослині сферичну форму.

Без стрижки нижня частина лаванди оголиться, у кущиків виходять непривабливі “голі ноги”. Зрідка лаванді можна влаштувати і більш радикальну стрижку, проте важливо не зрізати здеревілі частини стебла, так як кущики тоді будуть погано гілкуватися.

Близька родичка лаванди перовскія також потребує весняної обрізки. За зиму гілки цієї рослини практично повністю обмерзають, тому навесні потрібно провести обрізку, коли рослина піде в зростання. При обрізанні залишають 6-8 сантиметрів від землі, але якщо стебло вимерзло повністю, то його зрізають на рівні грунту, а молода поросль з’явиться від кореня.

У вічнозелених рослин (бадан, чистець, гейхера та інші) видаляється тільки загибле за зиму старе листя. Повністю зрізати кущики не можна, це послабить рослину або навіть призведе до її загибелі.

Не викидайте торішнє листя бадану. З побурівшого за зиму листя цієї рослини можна приготувати дуже смачний тонізуючий напій, званий «монгольський чай». За смаком листя бадану, що пройшло природну ферментацію в зимовий період, нагадує вишукані сорти чорного чаю, при цьому вони не містять таніни, але володіють рядом корисних властивостей, і показані при деяких захворюваннях. Однак у напою є ряд протипоказань, тому перед його вживанням потрібно проконсультуватися з лікарем.

Весняна обрізка декоративних кущів і багаторічних квітівЛаванду важливо обрізати навесні, щоб надати рослині сферичну форму

Весняна обрізка ліан

Одні з найпопулярніших красиво квітучих садових ліан – клематиси і княжики. Якщо княжики, квітучі в травні, зазвичай не підлягають обрізанню, то великоквіткові клематиси по типу обрізки діляться на дві групи – другу і третю.

До першої групи відносять княжики. Їх не можна обрізати навесні в силу раннього цвітіння на пагонах поточного року. Літня обрізка також повинна бути дуже обережною, тому що багато сортів княжиків можуть цвісти повторно.

Самій інтенсивній весняній обрізці піддають клематиси другої групи, до яких відносяться сорти клематиса Жакмана і клематиса фіолетового. Якщо пагони не були обрізані восени, то в весняний час стебла вкорочують на висоту 20-30 сантиметрів від рівня землі. Для зручності видалення торішніх пагонів стебла можна зрізати частинами. У травні в нижній частині куща дуже швидко відростуть нові пагони, на яких і з’являться бутони.

Зазвичай на упаковці клематиса виробники завжди відзначають до якої групи обрізки відноситься даний сорт, позначка ставиться, найчастіше, римськими цифрами.

Клематиси третьої групи (до них відноситься більшість махрових сортів і простих з дуже великими квітками) дають дві хвилі цвітіння, причому перша починається в червні. У зв’язку з цим навесні у таких клематисів обрізають тільки загиблі за зиму пагони або частини стебла. А в середині літа відцвілі квітки видаляють разом з першою парою листя. Основна обрізка клематисів другої групи, коли ліана зрізається до половини, здійснюється пізньої осені.

Декоративний виноград і актинідію навесні краще не стригти. У цей період у таких ліан відбувається особливо сильний сокорух, і втрата великої кількості соків може сильно послабити рослину.

У актинідії, крім сильного «плачу», виснажуючого ліану, обрізка також приверне на ділянку кішок, для яких сік рослини має п’янкий ефект, і тварини можуть пошкодити рослини, обгризаючи гілки і підкопуючи корінці. Обрізку цих рослин краще перенести на середину літа.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: