Лазерний рівень – це високотехнологічний вимірювальний механізм, в конструкцію якого входять діоди, що випромінюють потужні промені світла (лазер). Цей універсальний прилад дає можливість швидко і точно визначити перевищення між точками, а також встановити вертикаль, похилу площини або горизонталь.
Лазерний нівелір (альтернативне найменування) знайшов своє застосування в різних сферах – починаючи побутовими завданнями на зразок перевірки рівності стін, стель, підлог, закінчуючи професійними – автоматизацією ландшафтних робіт і т. п.
Зважаючи на те, що без цього корисного інструменту часто просто не можна обійтися, виробляючи ті чи інші роботи, пов’язані з вимірюванням, сьогодні ми вирішили написати для Вас статтю, яка дозволить розібратися з тим, як вибрати лазерний рівень.
Лазерний рівень – особливості пристрою і область використання
Найменування даного приладу говорить саме за себе, адже в якості маркера використовується ідеально прямій, супертонкий лазерний промінь, який здатний не тільки скеровуватися, фокусуватися, але і розщеплюватися і навіть опізнаватися різноманітними допоміжними пристроями.
Точка, сформована лазером, навіть на десятиметровом відстані чудово видна і по габаритах анітрохи не різниться з діаметром вихідного отвору в інструменті. Радіус дії сучасних лазерних нівелірів може збільшуватися (розширюватися) до декількох сотень метрів, а заслуга того – наявність практичних приймачів променя.
За утворення променя в лазерному рівні відповідає повноцінна оптична система – лазерні світлодіоди, оснащені з внутрішньої сторони деяким числом напівпровідників, які генерують світлові частинки (фотони) під впливом струму.
Поява потоків світла відбувається безпосередньо через прозорий отвір вузького діаметру – саме через нього вони, так сказати, виходять назовні, посилюючись і відбиваючись від глянцево-дзеркальних поверхонь напівпровідника.
Завдяки лінзової системи, яка може бути абсолютно будь-якими формами, світло фокусується і перетвориться в тонкий пучок або лінію.
Робота з лазерним рівнем дає безліч переваг, а саме:
a) можливість відтвоення вимірювальних операцій одним користувачем;
b) порівняно швидка настройка і підготовка пристрою до роботи, що не може не порадувати якщо спонтанно виникла необхідність проконтролювати рівність тієї або іншої поверхні;
c) автоматичне виконання як розрахункових, так і проекційних задач;
d) найвища точність проекції (у вимірюваннях мають місце бути незначні похибки, які обчислюються десятими частками міліметра на один метр);
e) відсутність необхідності у високій кваліфікації, тому робота з лазерним нівеліром може бути здійснена в побуті, домашніми майстрами та малодосвідченими працівниками.
Напрямки, де застосовується лазерний рівень:
- заливка стяжки підлоги;
- установка колон і паль;
- збірка опалубної конструкції;
- монтаж підвісних стель;
- укладання плитки і кріплення молдингів;
- побудова прямих кутів;
- облаштування дорожніх покриттів;
- вимірювання відстаней при будівництві об’єктів;
- прокладка інженерних комунікацій;
- виготовлення та встановлення віконних/дверних блоків і т. п.
Напуття перед вибором високоефективного лазерного рівня
Червоний колір як акцент
Ми розглянули загальні характеристики роботи даного пристрою, а також його конструктивні особливості і область використання, а тепер саме час приступити до огляду основних критеріїв, які допоможуть зробити правильний вибір.
Отже, як вибрати лазерний рівень? Все просто – у ході покупки потрібно керуватися наступними параметрами:
- 1) особливості самовирівнювання (компенсації);
- 2) дальність дії;
- 3) час безупинної роботи;
- 4) ступінь «екіпіровки» корпусу приладу;
- 5) характеристика лазерного променя;
- 6) допустима робоча температура та ін.
Особливості самовирівнювання (компенсації). При підборі оптимальної моделі, важливо зупинятися на тій, чи компенсатор схильний до оперативної налаштування (в паспорті лазерних приладів вказується цей час, тому вивчені Вами потрібно порівняти між собою і, відповідно, вибрати варіант з найменшою кількістю часу на налаштування). Також важливо, щоб вона могла відключатися, що дуже актуально при транспортуванні, зберіганні приладу, а також роботі з ухилами. Ідеальне рішення – утвоення кута в межах 5-6°.
Дальність дії. Даний параметр (сканований і видимий діапазон) є на практиці найчастіше більш досконалим, ніж той, що вказується в паспортних даних фірмами-виготовлювачами. При покупці варто взяти до уваги той факт, що габарити робочої зони різними виробниками відзначаються по-різному, адже в той час, як одні пишуть «радіус = 300», інші заявляють про діапазон і вказують «600 метрів» (мова йде про лазерних нівелірах ротаційного типу). Зважаючи на сказане, Ви повинні з’ясувати, чи адаптовано пристрій до роботи з приймачем, що, до речі, дуже актуально для статичних лазерних будівникових площин.
Час безупинної роботи. Час безперервної роботи лазерного рівня безпосередньо залежить від виду джерела живлення. Наприклад, якщо вести мову про статичні будівничі осі, то варто зауважити, що вони оснащуються спеціальним пазовий блоком під акумулятори або пальчикові батареї, здатні без перерви функціонувати протягом 10 годин (і більше).
Однак пам’ятайте, що заряд можна економити, для чого у багатьох моделях передбачають опцію відключення зайвих (непотрібних) ліній. Оскільки апарати ротаційного типу потребують більшої енергії, їх комплектують виключно лужними D-батарейками, а також нікель-метал-гідридним або нікель-кадмієвим акумулятором. Час їх безупинної роботи становить порядку 25-40 годин (в якості прикладу можна представити багатофункціональний ротаційний лазер LeicaRoteo35G). Високоточний лазерний нівелір RL-H4C від престижної компанії Topcon здатний працювати на одному комплекті протягом 100 годин.
Ступінь «екіпіровки» корпусу приладу. Іноді, користувачеві нерідко доводиться працювати на курних будівельних майданчиках, а також в умовах проливного дощу. В ході придбання лазерного рівня необхідно врахувати і такий параметр, як ступінь захищеності головного корпусу. Багато фахівців рекомендують зупинятися на нівеліри, виконаному у вологозахищеному, ударостійкому корпусі, якому типовий клас захисту IP54.
Однак, враховуючи те, що багато компаній-виробники добилися істотних успіхів у інноваційному процесі, ми б хотіли запропонувати Вам більш надійні і вдосконалені прилади класів IP65, IP67. Яскравим представником такої категорії є електронний ротаційний лазер CST-berger ALHV. Сьогодні на ринку можна знайти велику кількість інших моделей, корпус яких розроблено з високоякісної сировини, надійно захищає їх при падінні і зберегє від пошкоджень.
Характеристика лазерного променя. Зазначений показник безпосередньо впливає на дальність дії пристрою. Основними характеристиками лазерного променя є довжина його хвилі, а також клас і потужність. Типове рішення – це хвиля довжиною в 635 нМ, має жовтувато-червоний колір. Найбільш кращі показники видимості, візуальної дальності і яскравості дозволить забезпечити зелений промінь, довжина хвилі якого дорівнює 532 нМ. Такі параметри притаманні моделі Geo-Fennel FL 200, яка укладена в захищений корпус від пилу і пройшла ряд численних технічних нововведень.
Допустима робоча температура. Напевно, не кожному сподобається, якщо лазерний нівелір матиме певні обмеження у робочій температурі, тобто, якщо при гострій необхідності, користувач не зможе їм скористатися за умови, що температура перевищує 30 градусів за Цельсієм або ж, навпаки, опущена нижче нуля. Професійні моделі лазерних рівнів здатні функціонувати в широкому діапазоні температурного режиму – від +50 до -20 градусів (наприклад, універсальний лазерний нівелір Spectra Precision LL300-14EU з функцією автоматичної самонивелировки).
Сподіваємося, що, прочитавши наш пост, Ви розібралися з тим, як вибрати лазерний рівень, та не допустете жодних помилок при купівлі потрібної моделі!