Які бувають шкідники полуниці і боротьба з ними

Друга половина червня розцвічується червоним кольором дозріваючої полуниці. Дачники забезпечують їй догляд на своїх ділянках, все б добре, якби не шкідники полуниці. Вони доставляють багато клопоту, а можуть навіть зіпсувати урожай, якщо не вступити з ними в боротьбу вчасно.

Особливості ягоди

Полуниця-це багаторічна ягідна культура, росте маленькими кущиками практично на будь-якому підгодованому грунті при відповідному догляді. Розмножують її найчастіше вкорінюючи вуса, а потім пересаджують на потрібне місце.

Які бувають шкідники полуниці і боротьба з ними

Ця смачна м’якоть, яку ми називаємо ягодою, насправді це всього лише неймовірно розрослася плодоніжка, а справжні плоди – це маленькі насінини, що на ній виросли. Полуниця містить багато цукрів, органічних кислот, солей різних металів, вітамінів і мікроелементів не тільки в самій «ягоді», але в листі, стеблах – всій надземній частині. Може, саме тому так багато шкідників хочуть нею поласувати. Хоч вирощування полуниці не вимагає особливого догляду, потрібно бути дуже уважним, щоб не пропустити появи шкідників або хвороб, здатних звести нанівець всі роботи.

Боремося зі шкідниками

Багатоніжки, слимаки, равлики, мурахи, нематоди люблять поласувати солодкою ягодою так, що на затінених ділянках, незважаючи на догляд, можуть зіпсувати весь урожай. Кліщі, попелиці, довгоносики, трипси воліють листочки і стебла, на них взагалі може не бути ягід, якщо з ними не боротися.

Вже навесні на молодих кущах часто можна побачити листя, коагульовані трубочкою, вкриті плямами на листках і плодах з’являються темні або білі плями, пухнасті нарости. Все це свідчення того, що в полуниці завелися шкідники, потрібно терміново вживати заходів.

Кліщі

Які бувають шкідники полуниці і боротьба з нимиКліщі часто живуть на кущах. Суничний кліщ за літо змінює п’ять поколінь, що харчуються соком рослин. Він може довести здорові кущики до повного всихання. Самка суничного кліща, зимує біля основи листочка навесні відкладає на нього свої яйця. Личинки, а пізніше дорослі тварини (розміром до 3 мм) висмоктують сік з листя. Потім вони переміщаються на зростаючі вуса, по ним подорожують по всій ділянці, залишаючи після себе виснажені висохлі рослини. Найкраще вони себе почувають на густо засадженій грядці. Потрапляють на город вони, як правило, ще з розсадою.

Щоб убезпечити свою полуницю від цієї капості, потрібно уважно оглядати придбаний садивний матеріал, при найменшій підозрі на зараженість суничним кліщем, провести термічну обробку кожної рослини. Для цього кущик не менше 15 хвилин потрібно потримати в гарячій (до 45 градусів) воді, після охолодити, обсушити. Можна застосувати знезараження розсади Карбофосом: в емульсію на кілька секунд опустити рослина до кореневої шийки, залишивши корінь сухим.

Які бувають шкідники полуниці і боротьба з нимиЩоб не прижився кліщ, потрібен стриманий полив. А навесні добре б полити рослини гарячою водою пару раз. Такий обов’язковий догляд за полуницею. Навіть якщо ви точно не знаєте, що суничний кліщ є на кущах, навесні можна окроплювати всю ділянку настоєм часнику або цибулиння.

Павутинний кліщ не харчується ні ягодою, ні зеленню полуниці, більш того, він полює на інших комах, які на неї забрідають, але шкоду приносить не меншу. Справа в тому, що він обплітає густою павутиною рослину і живе в цьому коконі, не даючи сонячним променям потрапляти до нього – фотосинтез стає неможливим і рослина гине, зазвичай це відбувається відразу після дозрівання плодів. Позбутися від нього допомагає Карбофос. Якщо хочете перемогти кліщів без хімії, потрібно дуже уважно розглядати кущики, починаючи з весни, обривати уражені листочки, обмивати цибульним відваром, що і є доглядом за ними.

Попелиця

Які бувають шкідники полуниці і боротьба з ними

Важко знайти в городі рослину, якій би не могла заподіяти шкоду попелиця. Вона нападає на овочі, ягоди, фрукти, їй до смаку селитися на маленьких кущиках полуниці, великих кущах помідорів, капустяних листках, деревах. Її навесні, а особливо влітку можна побачити на молодих листочках полуниці, вона буває різних кольорів: жовта, зелена, червона, чорна. Попелиця шкодить полуниці весь час її зростання, виділяє в’яжучий засіб, що заважає розвинутися плодам, переносить всілякі захворювання.

Боротьбу з попелицею підтримують інші комахи: золотоглазки, сонечка, але повністю позбутися від неї допоможуть хімічні препарати, наприклад, Ліримор або Децис. Інсектициди знищують не тільки шкідників, тому краще звернутися до народних методів боротьби з попелицею. Найпоширеніші – це розчин мила господарського і водна настоянка часнику з цибулею. Неодноразові обприскування, огляд рослин, знищення заражених листочків обов’язково приведуть до перемоги.

Чорна і сіра гниль

Які бувають шкідники полуниці і боротьба з ними

Небезпечні для полуниці грибкові захворювання, вони розносяться вітром, дощем, від них важко вберегтися. Сіра і чорна гниль мешкає на рослинних останках, в сиру прохолодну погоду може процвітати і поширюватися. Цьому сприяють густі зарості, занадто рясний полив, лежачі на землі листочки або плоди. Виглядає вона, як м’який сірий (чорний) наліт, вражає всі частини рослини, доводить до того, що ягідка стає неїстівною, все рослина гине. Якщо доторкнутися до цього нальоту, полетить тонкий пил – це спори, які легко поширюються по всій ділянці.

Щоб уберегти полуницю від гнилі, грунт навесні перед посадками проливають настоєм золи, самі кущики навесні обприскують нітрофеном. У період відростання листочків, цвітіння полуницю потрібно обробити борною кислотою, марганцем. Це дуже корисні заходи догляду за рослинами – боротьба з гниллю плюс підживлення.

Профілактика зараження

Не допустити захворювань полуниці допоможе правильний догляд, своєчасна підгодівля, виконання правил сівозміни. Починаючи з весни, необхідно стежити за рослинами, прибирати зіпсовані листочки, не допускати рослинних решток, мульчувати грунт під листочками. Дбайливий догляд передбачає проріджування кущиків, помірний полив, обприскування настоями цибулі і часнику. Добре відлякує шкідників та ж цибуля або часник, посаджений між полуницею. Підживлення повинно бути строго продуманим, тому що занадто багато органіки, наприклад, теж сприяє захворюванням рослин.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: