Як зробити опору і стійку для винограду своїми руками

Починаючи з дворічного віку виноград потребує надійної опори для зростання. Від особливостей шпалери багато в чому залежить і здоров’я, і врожайність рослини. Давайте розберемося, як зробити опори для виноградника своїми руками.

Як зробити опору і стійку для винограду своїми руками

Виноград – по суті ліана, і щоб нормально рости, йому потрібна опора. Крім того, правильне підв’язування виконує багато важливих функцій. Воно забезпечує провітрювання, а це важливо для профілактики грибкових захворювань. Кожен пагін отримує достатню кількість світла, завдяки чому швидко і рівномірно розвивається, встигає визріти до осені, а значить, стає більш морозостійким.

Запилення суцвіть відбувається легше, а сонячне світло прискорює обмінні процеси і збільшує врожайність рослини. На світлі грона швидше достигають, а самі ягоди виходять набагато солодші і крупніші тих, що формуються в загущеною кроною. Нарешті, з такого винограднику легко знімати урожай.

Необхідні матеріали та інструменти

Для виготовлення шпалер знадобляться стовпи і дріт. Стовпи можуть бути з металу (краще сталі, залізобетону або твердих і стійких до гниття порід дерева (дуба, ясена, акації тощо). В дерев’яні стовпи для кріплення дроту вбивають скоби, а в інших свердлять дірки (обв’язаний поверх стовпа дріт погано тримається під вагою лози). Щоб опори стояли міцніше, їх цементують в основі.

Оптимальна висота стовпів – в середньому 2 м, але в залежності від можливості і цілей опори можуть бути аж до 3,5 м.

Дріт для винограду рекомендується використовувати з оцинкованої сталі. Вона міцна і до того ж не представляє інтересу для злодіїв. Оптимальний діаметр – 2-3 мм.

Як зробити опору і стійку для винограду своїми руками

Арочна конструкція

Арочні конструкції підходять для великого подвір’я. Окрім практичної користі, цей варіант може стати центральним елементом ландшафтного дизайну. На арці можна розмістити тільки виноград (дворядним способом) або скомбінувати його з декоративними рослинами: клематисом, кучерявими трояндами і т. д. Під аркою можна влаштувати зону відпочинку, наприклад, поставити лавку і столик.

Правда, через висоту конструкції (рекомендована – 3,2 м) догляд за верхньою частиною виноградника можливий тільки з допомогою драбини. Такі конструкції більше підходять для неукривного методу вирощування.

Арку можна зробити за допомогою вигнутих дугою металевих труб або прямих стовпів з латами. Перший варіант легше зробити, при цьому він гарніше виглядає. Каркас роблять з сталевих труб 20х40 мм. В якості перекриттів-з’єднувачів між ними виступають труби 10х20 мм (в середньому потрібно по 2 на кожну сторону і 1 наверх). Нарешті, на відстані 40-50 см між рядами натягують сталевий дріт 3 мм.

Як зробити опору і стійку для винограду своїми руками

Піварочна конструкція

Цей варіант дозволяє одночасно вирощувати кілька сортів винограду з різними термінами дозрівання. Являє собою навіс у вигляді букви Р.

Полуарка красиво виглядає і дає тінь, тому поряд з нею теж нерідко влаштовують зону відпочинку. У цьому випадку можна вмонтувати в верхню частину пластикове покриття для захисту від дощу. Іноді таку конструкцію сполучають з верандою. Якщо полуарка встановлена поруч з будинком, вона захищає вікна від сонця.

У середньому рекомендується висота 2 м, ширина навісу – 120 см.

Пряма стовпчикова опора

Простий і зручний варіант. Є кілька видів таких конструкцій. Давайте дізнаємося, як виготовляється та чи інша стовпчикова опора для винограду своїми руками.

Одноплоскісна

Найпростіший вид стійки, нагадує паркан. По суті це стовпи, між якими натягнуті ряди дроту. Така конструкція забезпечує гарне провітрювання і легкий доступ до лози для обрізки, обробки, збору врожаю, підготовки до зими. Правда, на такій шпалері важче вирощувати сильні рослини з кількома рукавами – поступово почнеться загущення підв’язаних паростків.

Як зробити опору і стійку для винограду своїми руками

Стовпчики для такої конструкції розташовують з інтервалом 3-6 м. Самими міцними і масивними повинні бути перший і останній – на них припадає основне навантаження. Для їх зміцнення можна використовувати підпори або дротяні розтяжки.

Нижній ряд дроту натягують на висоті 40 см від землі – так грона не будуть торкатися грунту. Наступні ряди проводять з таким же відступом. Всього рекомендується натягнути 4-5 рядів.

Можна провести 2 паралельних дроти в кожному ряду – для цього прикріпіть поперечки до стовпів. Лозу заводять між дротиками. На такій конструкції легше робити підв’язки, але вона дещо ускладнює підготовку до укриття винограду на зиму.

При штамбовому методі вирощування можна сконструювати шпалери зі звисаючим приростом: штамб фіксується до опори, а приріст розташовується на верхньому дроті і звисає донизу. Іноді замість дроту використовується садова сітка, якою заповнюють простір між стовпчиками.

У ландшафтному дизайні такі шпалери можна використовувати в якості внутрішньої огорожі.

Двоплоскісна

Такі конструкції витримують у тому числі великі дорослі рослини. На них лоза отримує більше простору для розвитку. Є кілька видів конструкцій.

Як зробити опору і стійку для винограду своїми руками

Прямими називаються дві паралельно розташовані рівні площини (як два зближених паркани).

V-подібні зближені на рівні землі, але розходяться догори.
Y-подібні– одинарний стовп-підставка, на верхівці якого закріплені розходяться під кутом 45-60° рейки або металеві труби. У цього різновиду є варіація на кожній верхній площині кріплять спрямовані назовні козирки, з яких звисає вниз приріст.

Розглянемо, як зробити V-подібну шпалеру. Оскільки площини розташовані під нахилом, їх установка відрізняється від стандартної.

Окресліть на землі прямокутник, який буде відведено для конструкції (відстань між опорами однієї пари повинна бути 80 см) і вбийте кілочки по кутах. Переконавшись у їх симетрії, викопайте під кожну опору яму глибиною 50 см і діаметром 30 см. В них помістіть стовпчики (бажано використовувати труби з 2,5 м). Відстань між вершинами труб кожної пари має бути 120 см, тобто на 40 см між відстанню внизу. Зафіксуйте стовпи під нахилом з допомогою щебінки і залийте в ями цемент.

Після того, як він повністю застигне, натягніть дріт. Нижній ряд в цьому випадку повинен бути не нижче 50-60 см від землі, інші проміжки – 40-50 см. Щоб дріт надійно тримався, можна використовувати скоби або гачки.

Поради майстра

Як зробити опору і стійку для винограду своїми руками
Щоб захистити дерев’яні стовпи від гниття, перед закопуванням рекомендується протягом 10 днів витримувати їх в мідному купоросі. Антисептики або звичайні просочення для дерева використовувати не можна – потрапивши в грунт, вони можуть пошкодити коріння. Для більшої довговічності просмоліть ці опори і обмотайте їх руберойдом.

Якщо ви маєте намір використовувати стовп з металу, майбутню підземну частину обробіть будівельним бітумом для захисту від корозії.

Не розташовуйте опори поруч з деревами і не висаджуйте поруч саджанці, щоб виростаючи, вони не створювали затемнення. Наприклад, поряд з грушею виноград буде отримувати менше сонячного світла і гірше розвиватися.

Відео «Опора для винограду своїми руками»


З цього відео ви дізнаєтеся про те, як самостійно виготовити опори для винограду.

 

Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: