- Природне скидання зав’язі на винограді
- Біологічні порушення в будові цвіту
- Хвороби і шкідники
- Занадто активно зростає надземна маса куща
- Слабке запилення, брак пилку
- Нестача вологи в грунті
- Нестача живлення в грунті
- Надмірна кількість добрив
- Сортові особливості рослини
- Холодна і сира або спекотна і суха погода
Виноград – одна з культур, яка раніше вважалася виключно південною. Але тепер він з успіхом культивується не тільки на півдні, але і в більш прохолодних регіонах. Але всюди садівники відчувають, по суті, одні й ті ж проблеми, в тому числі і такі, як осипання зав’язі.Про причини цього досить неприємного явища і про те, як уникнути осипання зав’язі на винограді або зупинити це явище, ми сьогодні і поговоримо.
Природне скидання зав’язі на винограді
Отже, зав’язь у винограду іноді обсипається, що вкрай негативно позначається на врожаї. Спостерігається масове осипання зав’язі на винограді, як правило, протягом тижня після закінчення цвітіння. За цей період зав’язь іноді встигає розвинутися до величини, рівної приблизно трьох або п’яти міліметрів. Нерідко можна помітити і осипання квіток ще до формування зав’язі або навіть бутонів.
Найчастіше осипання зав’язі, бутонів або квіток не носить катастрофічного характеру: як зав’язь, так бутони і квітки обсипаються в невеликій кількості, і це природний процес регулювання навантаження врожаєм, що здійснює сама рослина.
Простіше кажучи, саме виноградна рослина розраховує, яка кількість ягід може дозріти без шкоди для нього, залишаючи цю кількість, а інші зав’язі, квітки і або навіть бутони скидає. Таке опадання зав’язі спостерігається у всіх культур і особливо воно помітно у плодових культур, наприклад, у яблуні.
Але іноді зав’язь опадає дійсно у значній кількості, і тоді можна бити тривогу і приводити рослину в порядок. Причин масового опадання зав’язі на винограді може бути багато.
Біологічні порушення в будові цвіту
Біологічні порушення в будові квітки винограду виникають з ряду причин. Зазвичай це вірусні захворювання, що порушують судинну систему рослини, але можуть бути і порушення в розвитку окремих пагонів. У разі наявності вірусної інфекції поживні речовини не можуть нормально пересуватися по рослині, порушуються процеси формування пагонів, а, отже, і цвіту.
Вірусних хвороб винограду досить багато, це може бути жовта мозаїка, вірус бороздчатостої деревини, вірус краснолистності і вірус скручування листків. Будь-яка з подібних вірусних інфекцій здатна викликати як опадання квіток і бутонів, так і опадання зав’язей і неминучу загибель рослин.
Хвороби і шкідники
Крім вірусної інфекції, рослини винограду можуть пошкоджуватися шкідниками і страждати виліковними хворобами. Проти шкідників використовують інсектициди, дозволені в поточному сезоні, суворо дотримуючись інструкції на упаковці.
Проти хвороб використовують фунгіциди, також дозволені в поточному сезоні і обов’язково строго дотримуючись інструкції на упаковці. Обробки потрібно проводити в захисному одязі, і здійснювати їх у вечірній час, щоб не викликати опіки на листових пластинках.
З хвороб на винограді найчастіше зустрічаються: різні плямистості листя, оїдіум, борошниста роса і сіра гниль. Будь-яка з цих хвороб може викликати опадання зав’язей.
З шкідників на винограді найчастіше спостерігаються: різні кліщі, листовійки, хрущ. Всі ці шкідники здатні завдати дуже серйозної шкоди рослинам винограду, порушити обмінні процеси, викликати скидання зав’язей.
Занадто активно зростає надземна маса куща
Таке явище може спостерігатися, коли в грунті багато вологи і харчування, а сезон відрізняється помірною теплотою і надмірною кількістю дощів. Найчастіше при даних умовах активно розвиваються саме молоді рослини винограду, які теоретично можуть дати врожай, але витрачають сили на формування вегетативної маси.
Якщо справа саме в цьому, то можна один сезон потерпіти і не робити ніяких додаткових дій. На наступний рік, як правило, рослини винограду дають хороший урожай.
Слабке запилення, брак пилку
Для того щоб забезпечити рослини винограду достатньою кількістю пилку, досвідчені виноградарі, всупереч загальній думці, ніколи не видаляють зайві грона саме в період цвітіння. Такий нехитрий прийом забезпечить рослини винограду достатньою кількістю пилку, і квітки опадати не будуть. Лише після того як рослини відцвіли і почали формуватися зав’язі, можна видалити зайві, віддавши перевагу тим гронам, на яких є добре розвинені зав’язі.
Нестача вологи в грунті
Дефіцит вологи в ґрунті, особливо в період цвітіння, формування зав’язі і її зростання – це чи не головна причина того, що зав’язь неминуче буде обсипатися, іноді в дуже значній кількості – до 80% всієї зав’язі на рослині. Щоб цього уникнути, виноград обов’язково потрібно поливати. Робити це бажано водою кімнатної температури і проводити поливи у вечірній час.
В період цвітіння поливати виноград дощуванням не рекомендується, тому що такий полив може порушити процеси запліднення, а ось після цвітіння і до цвітіння можна поливати рослини, як під корінь, так і дощуванням.
До цвітіння винограду вологість ґрунту можна підтримувати на рівні 50-60%, в період цвітіння і після нього, коли зав’язь формується і розвивається, вологість грунту бажано підтримувати на рівні 65-70%, тоді осипання зав’язі буде мінімальним.
Нестача живлення в грунті
При нестачі того чи іншого елемента або групи елементів у ґрунті виноград також може скидати більшу частину зав’язі або, якщо ситуація дійсно критична, то зав’язь може обсипатися повністю.
Щоб уникнути такого явища, треба знати склад грунту, на якому вирощується виноград. Бажано раз на рік віддавати землю на аналіз в лабораторію, щоб з’ясувати її склад і зрозуміти, який елемент знаходиться в великій кількості, а яких елементів явно не вистачає, і вже виходячи з цього приймати рішення про внесення того чи іншого елемента в грунт.
Якщо ж говорити про стандартні добрива для винограду, щоб підтримувати оптимальне поєднання речовин, то ці добрива бажано вносити в весняний час (кінець квітня), в період цвітіння, відразу після закінчення цвітіння, а також у період активного росту зав’язі винограду.
У весняний час під кожен кущ винограду можна внести по кілограму добре перепрілого гною або компосту. В період цвітіння рослини можна удобрити нітроамофоскою, внісши її в розчиненому у воді вигляді (15 г на відро води, норма на одну рослину).
Відразу після цвітіння і в період активного росту зав’язей винограду можна внести сульфат калію в розчиненому вигляді (10 г на відро води норма на одну рослину) і суперфосфат в сухому вигляді в заздалегідь розпушену і политу землю (по 12 г під кожну рослину).
Якщо зав’язі винограду обсипаються, то можна провести позакореневе підживлення, розчинивши у відрі води нітроамофоску в кількості 15 г і обробити рослини з обприскувача, добре змочуючи всю надземну масу. Також в такому випадку можна обробити рослини водним розчином, що містить бор і цинк.
Надмірна кількість добрив
Найчастіше саме надмірна кількість азоту може негативно позначитися на завязях винограду і викликати їх осипання. Якщо помітили, що активно росте виноград, формує велику кількість вегетативної маси, великі листки і все це на тлі того, що рослині більше п’яти років, то, швидше за все, в ґрунті саме надлишок азоту.
При сильному надлишку азоту в ґрунті листя винограду набувають темно-зелене забарвлення і їх кінчики можуть почати скручуватися.
Вирішити цю проблему досить складно. Єдиний вихід – це спробувати нейтралізувати надлишок азоту в ґрунті шляхом рясного поливу або додаткового внесення фосфорних і калійних добрив.
Сортові особливості рослини
Існують сорти винограду, які біологічно схильні до осипання зав’язі, іноді в досить великій кількості. Враховуючи це, щоб не робити надалі абсолютно непотрібних дій, слід з’ясувати в розпліднику, де ви будете купувати саджанці винограду, про особливості придбаного вами сорту.
У разі, якщо куплений вами сорт винограду характеризується значним осипаннями зав’язі, необхідно прищипувати верхівки у всіх плодоносних пагонів. Ця нехитра зелена операція буде стимулювати відтік поживних речовин до зав`язів, знизить їх осипаємість, сприятиме формуванню великих ягід.
Холодна і сира або спекотна і суха погода
В холодну і сиру погоду, так само як і в дуже жарку і суху може спостерігатися дефіцит пилку, неможливість його потрапляння на рильце маточки або його несприйнятливість до запилення. У цьому випадку частіше спостерігається осипання квіток винограду, але може спостерігатися також і осипання зав’язі.
Щоб в холодну і сиру погоду максимально поліпшити запилення, слід домогтися того, щоб лоза винограду добре провітрювалася. Обов’язково потрібно періодично проріджувати лозу, вирізаючи зайві пагони, а також надмірно активно зростаючу зелену масу і листя, які закривають цвіт.
Для підвищення сприйнятливості рилець маточки пилку, як в суху і жарку погоду, так і в холодну і дощову необхідно обприскувати рослини розчином борної кислоти. Для винограду розчин готується наступним чином: слід взяти столову ложку сечовини, столову ложку борної кислоти, чайну ложку залізного купоросу, третину чайної ложки лимонної кислоти і розчинити в 10 л води.
Щоб не виникло проблем з розчиненням інгредієнтів, спершу у воді потрібно розчинити саме лимонну кислоту, потім всі інші речовини. Борну кислоту спершу бажано розчинити в теплій воді об’ємом 200 грам, а потім це кількість рідини вилити в загальну ємність. Одержаним складом потрібно заправити обприскувач і обприскати квітки, добре змочивши їх.
Якщо немає можливості обприскати рослини таким складом, то можна штучно обпилити квіти винограду. Штучне запилення буде максимально ефективним, якщо проводити його рано вранці або у вечірній час. Запилювати рослини можна пуховою рукавичкою, обережно торкаючись кожної квітки.