Багатий сад і красивий будинок справляють приємне враження, але його легко може зіпсувати недбалий вигляд огорожі. Адже якщо театр починається з вішалки, то дача – з паркану.
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Мабуть, ніде не люблять паркани так, як на пострадянському просторі: огорожі у нас є майже в кожному господарстві. При цьому ніде немає такої кількості негарних, похилених огорож, як у країнах колишнього СРСР. Як вибрати і як поставити паркан на дачі, щоб він прикрашав ділянку і служив довгі роки?[/box]
Розглянемо кілька варіантів різних огороджень, недорогих і з можливістю самостійної установки. Почнемо з глухих парканів. Виготовляють їх з різних матеріалів. В залежності від бюджету, ви можете поставити огражду з дощок, бетонних панелей, профнастилу і т. д. Але варто мати на увазі, що на маленькій ділянці з високим глухим парканом ви будете почувати себе як у мишоловці. Крім того, з-за огорожі розташовані біля нього грядки і квітники опиняться в тіні, що несприятливо позначиться на зростанні рослин.
Ставимо бюджетний паркан для дачі |
Часто глухі паркани для дачі роблять з дерева, збиваючи з окремих дощок або готових щитів. Не залежно від того, з якого матеріалу буде огорожу, для її установки потрібні міцні опори (наприклад, залізобетонні або металеві труби).
Важливо зробити заглиблення опор в землю на достатню глибину і не економити на заливці бетоном. В іншому випадку після першої ж зими, приїхавши на дачу можна побачити кривий паркан, похилений із-за видавлювання опор, що трапляється, зокрема, при спученні грунту.
Сітка-рабиця
Сітка-рабиця – недорогий варіант досить міцною огорожею. Правда, для злодюжок та інших недоброзичливців така перешкода досить умовна, а від сусідських поглядів вона зовсім не захищає. Останній недолік легко можна нейтралізувати, для чого у дачників в арсеналі є чимало способів. Сітку-рабицю накривають маскувальною камуфляжною сіткою, штучною хвоєю, очеретом та іншими матеріалами.
Сітка-рабиця |
Сітка-рабиця буває декількох видів: фарбована, оцинкована з полімерним покриттям. Для дачного варіанту – огорожі, схильні до атмосферних опадів, – найбільш практичним варіантом буде сітка-рабиця з оцинкованим покриттям.
[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Огорожу кріплять до стовпів (дерев’яних, металевих, рідше – бетонних). Заввишки вона виходить 90 см, зустрічаються полотна і в 1,5 – 1,7 м.[/box]
Дерев’яний паркан
Різновиди дерев’яної огорожі – штахетник, дощатий, щитовий паркан. Багато дачників воліють ставити перший з варіантів – огорожа з дерев’яних планок, набитих вертикально, з просвітами довільної ширини. Традиційно висота такої огорожі – трохи більше метра, відстань до землі – від 10 см. Перший параметр можна варіювати на ваш розсуд, другий – обов’язково дотримуватися для того, щоб продовжити життя паркану.
Дерев’яний паркан |
Найбільш поширеним матеріалом виготовлення дерев’яного паркану служать дошки хвойних порід. Для захисту від грибка і комах-древоточців їх обробляють антисептиками. При грамотній обробці огорожа буде служити до 10-15 років.
Штахетник не сховає вас від чужих поглядів і не стане надійним захистом від непроханих гостей. Зате така огорожа відкидає мало тіні, тому на ріст і розвиток рослин вона поганого впливу не матиме. Якщо ж у пріоритеті – бажання вберегти себе від цікавих поглядів, то краще встановити дощаний або щитовий паркан. Зведення першого найбільш виправдане на ділянці з нерівним рельєфом, другого – на плоскому.
Жива огорожа
У такого варіанту огорожі маса плюсів, серед яких – довговічність, захист від нескромних поглядів, пилу, невдалого виду, вихлопних газів, а також можливість формування огорожі будь-якої висоти і щільності. В окремих випадках жива огорожа може стати захистом від непроханих гостей.
Жива огорожа |
Для створення такого огородження необов’язково використовувати рослини з розсадника. Підійдуть поширені чагарники (шипшина, обліпиха, глід та ін.), а також туя, ялівець і деякі інші рослини.