Диффенбахія – поширена кімнатна рослина, яка відрізняється швидким ростом і не дуже вимоглива до умов вирощування. Селекціонерами виведено понад 40 сортів і різновидів. Вони розрізняються формою і відтінком листя, висотою розлогого куща.Диффенбахія відноситься до отруйних рослин, містить небезпечні токсини. Тому пересаджувати квітку або протирати листя можна тільки в захисних рукавичках.У природі квітка росте в теплому кліматі тропіків, зустрічається в Південній і Північній Америці. Біологи нарахували не менше 60 видів і сортів, частина з яких успішно адаптована до умов міської квартири.
Крупнолистна диффенбахія
Незважаючи на назву, листя рослини досягають 50 см в довжину і 40 см в ширину. Вони мають темно-зелене забарвлення і яйцеподібну форму. Колір – однотонний, без додаткових вкраплень і малюнків. На дотик нагадують шкіру, по середині проходять товсті жилки.
Висота куща дорослої крупнолистної диффенбахії рідко перевищує 1 м. При необхідності товсте стебло ділиться на живці розміром 15 см, легко вкорінюється у воді. Не вимоглива до догляду і рівня вологості, тому підходить для початківців квітникарів.
Диффенбахія Баузе
Сорт відноситься до ряболистих, відрізняється особливою декоративністю, використовується для прикраси інтер’єру. Листя невеликі, овальної форми, не більше 35 см в довжину. На жовто-зеленій пластині густо розсипані білясті плями, що нагадують за забарвленням мармур. У висоту може досягати 180 см.
Диффенбахія Баузе добре росте на західній і південній стороні, вважає за краще прямі сонячні промені, рівень вологості в кімнаті – не менше 60%. Рекомендується використовувати слабокислий грунт, поливати влітку не менше 3 разів на тиждень, часто обприскувати теплою водою. Цвіте цілий рік, дрібні помаранчеві плоди дозрівають в листопаді.
Диффенбахія Баумана
Сорт відрізняється найбільшим листям серед усіх видів: вони досягають 80 см в довжину, красиво розкриваються навколо щільного стовбура. По краях пофарбовані в темно-зелений колір, який до середини переходить в світло-салатний і білий тон. При гарному догляді вони стають строкатими, привертаючи увагу.
Квітка при гарному догляді розростається у висоту до 2 м. Має потужний корінь, тому ємність для посадки повинна мати діаметр до 1 м. Вимагає частого поливу теплою водою, регулярного обприскування листя для видалення пилу і забруднень. Легко розмножується діленням стебла.
Dieffenbachia magnifica
Гарний сорт з білим невеликим листям легко вирощувати в міській квартирі: кущ у висоту не перевищує 1-1,3 м. Росте компактно, світлі вкраплення прикрашають стовбур, нагадуючи бризки фарби. Можна розташовувати на східних і західних вікнах.
Сорт віддає перевагу підвищеній вологості, тому в зимовий час рослину слід прибирати від батарей центрального опалення, часто обприскувати водою. Росте швидко, відкриваючи в тиждень 1 новий лист. Диффенбахія на фото виглядає практично білою, але може змінювати відтінок при недостатньому поливі.
Строката або розфарбована
Dieffenbachia picta – один з найкрасивіших сортів. Велике листя пофарбоване тонкими смужками білого кольору від середини до країв, має довгі стебла, що відходять від основного стовбура. Листові пластини овальної форми не перевищують 40 см в довжину, але кущ з легкістю розростається до 2 м.
Низькоросла диффенбахія відрізняється яскравим орнаментом на листках, який розташований в хаотичному порядку. Білі вкраплення і плями більш виражені при регулярних підгодівлях і поливі. Краще росте в кімнаті з температурою не менше +20°С.
Плямиста або розписна
Яскравий сорт з оригінальним забарвленням листя має другу назву “Диффенбахія Марс”. Часто зустрічається в квартирах і офісах, відноситься до низькорослих. У висоту не перевищує 1 м, тому цінується за компактну форму і розмір. Листя велике і широке, не менше 45 см в довжину, але злегка загострене і вузьке – близько 13 см в ширину.
Диффенбахія плямиста – невибаглива, але світлолюбна рослина, яку слід висаджувати в період з березня по травень для успішного вкорінення. Добре росте на південній стороні без притінення від сонячних променів. Часто хворіє кореневою гниллю і вірусною мозаїкою, тому воду з піддону слід виливати, а при пересадці зробити якісний дренаж в горщику.
Камілла (Dieffenbachia Camilla)
Високий сорт досягає у висоту 2 м, має велике листя ланцетоподібної форми до 40 см в довжину. Вид кущовий з м’якими і рухливими стеблами, від яких відходять тонкі черешки. Має оригінальне забарвлення кремового або світло-салатного відтінку. Листова пластина відрізняється хвилястими краями приємного зеленого кольору.
Диффенбахія сорту Камілла часто доповнює офісний інтер’єр. Щоб зберегти кремове забарвлення, необхідно забезпечити яскраве освітлення, але не допускати попадання прямих сонячних променів. Може жовтіти і в’янути при зниженні температури нижче +15°С.вимагає пересадки через кожні 3 роки в більш просторий горщик.
Компакта або Dieffenbachia Compakta
Один з низькорослих сортів, який підходить для вирощування на підвіконні або стелажі. Доросла рослина формує тонкі стебла в компактний кущ висотою не більше 45 см. Має вузьке листя світло-зеленого відтінку з білястими вкрапленнями біля центральної жилки.
Квітка при правильному догляді може цвісти мініатюрними качанами молочного відтінку. Рідко хворіє гниллю, вимагає частого поливу і обприскування. Підгодовувати можна 1 раз в 2-3 місяці для стимуляції росту зеленої маси.
Диффенбахія Леопольда
В умовах квартири зустрічається рідко, частіше становить колекції зимового або ботанічного саду. Сорт походить з джунглів Коста-Ріки, основний стовбур короткий і тонкий, від нього вгору піднімаються бічні пагони з широким розлогим листям. Пластини мають форму еліпса, відрізняються білим кольором середини і темно-зеленою окантовкою по краях.
Черешки диффенбахії Леопольда короткі, тому їх складно розглянути. Листя великі довжиною до 35 см. Відмінна риса – наявність лілових вкраплень, що надають кущу красивий відтінок. В’яне при низькій вологості, листові пластини жовтіють при поганому поливі.
Ерстед
Зовні кущ нагадує сорт Леопольда, але центральний стовбур в довжину досягає 1,8 м, міцний, темного кольору. Листя подовжені, ланцетоподібної форми, зелені. Іноді зустрічаються пластини з поодинокими білими або салатними плямами, щільні на дотик, з білястою серединною жилкою.
Ерстеду не слід вирощувати у виробничих приміщеннях: вона занадто чутлива до складу повітря, реагує на забруднення пожовтінням листя. Вимагає багато світла, при необхідності – підсвічування фітолампами в період росту і цвітіння. Гине при температурі нижче + 14°С.
Деякі сорти відрізняються розлогими формами, тому вимагають багато простору. Для підвіконня краще вибрати низькорослі рослини сорту Везувій або Тропік Сноу.
Особливості догляду та розмноження
Для стабільного зростання і формування ефектної крони необхідно створити для диффенбахії певні умови.
Вони повинні нагадувати субтропічний клімат:
- відсутність протягів в приміщенні;
- велика кількість природного світла, але без прямих сонячних променів;
- рясний полив кілька разів на тиждень;
- використання зволожувача в опалювальний сезон;
- температура в кімнаті не нижче + 17°С.
Для вирощування рекомендується слабокислий грунт. Поживний субстрат можна придбати в спеціалізованих магазинах або приготувати самостійно, змішати в рівних пропорціях торф, листову землю, річковий пісок, додати 4 частини дерну. Диффенбахія любить рясний полив, тому потрібен дренажний шар з керамзиту.
Рослина потребує частих підгодівлей тільки в період активного росту. Краще використовувати готові добрива у вигляді розчину. Його розводять водою, додають під час чергового поливу. У період закладки нового листя слід застосовувати препарати з азотними сполуками.
Диффенбахія розмножується живцями, отриманими при розподілі стебла. Їх слід опустити в склянку з водою і залишити на кілька тижнів. При появі тонких корінців довжиною 3-4 см саджанці можна пересаджувати в горщики з грунтом, регулярно підгодовувати добривами.
Квітка стійка до навали шкідників, але може інфікуватися сірою і чорною гниллю. Проблема виникає при частому поливі і застої води в горщику. Необхідно пересадити диффенбахію в новий субстрат, видалити пошкоджене коріння, обробити заражені ділянки слабким розчином марганцю.
Ввирощування диффенбахії цікаве і нескладне заняття, доступне початківцям квітникарям. Воно буде безпечним, якщо дотримуватися запобіжних заходів при обробці листя, пересадці і вкоріненні саджанців.