Освітлення доріжки до будинку – один з основних елементів світлового сценарію. |
На дачі вуличне освітлення є завданням не тільки технічним, але і творчим. Адже світильники повинні захищати від небезпеки спіткнутися в темряві і одночасно надавати ландшафту особливу чарівність. Як на практиці досягти цих цілей?
Створити вуличне освітлення найпростіше шляхом використання однотипних світильників і класичних варіантів їх розміщення: навколо функціональних майданчиків, а також уздовж найбільш важливих доріжок саду, на які відкривається вид з вікна і альтанки, а також з боку входу/в’їзду на територію дачі. Якщо площа ділянки невелика, то висвітлювати потрібно в першу чергу доріжку від хати до воріт. Вище перераховані зони, які традиційно є базою світлового сценарію.
Вуличне освітлення стежок зазвичай реалізується за допомогою декоративних ліхтарів на високій ніжці. Низькі ліхтарі для цих цілей використовувати не рекомендується, так як взимку вони з великою частиною ймовірності будуть занесені снігом. Щоб розставити освітлювальні прилади, потрібно врахувати перепади висот ділянки і перетину стежок, а потім визначити, де потрібно строго симетрична установка ліхтарів, а де можна обійтися розміщенням світильників в довільному порядку.
Освітлення ліхтарями, які працюють на сонячних батареях. |
Створюючи вуличне освітлення варто врахувати, що ряд ліхтарів випромінює пряме світло, а поблизу їх яскравість ламп дуже висока, що створює певний дискомфорт. Щоб світ був м’яким, різкість тіней і контрастність навколишніх предметів – більш низькими, лампи – не сліпили очі, рекомендується використовувати особливі види світильників. Їх конструкція відрізняється наявністю рефлектора для перерозподілу світлового потоку в просторі, а також матового покриття розсіювачів для зниження блескости. Такі світильники ідеальні для відкритої частини саду.
При проектуванні вуличного освітлення дачі часто слідують негласному правилу: “Чим більше світильників використовується, тим краще виглядає ландшафт“. Але при такому підході виникає проблема: велика кількість освітлювальних приладів збільшує витрати на електроенергію. Щоб уникнути переплат, можна традиційні світильники замінити тими, які працюють на сонячних батареях. В цьому випадку прилади будуть світити вночі, на світанку відключатися, а протягом дня – заряджатися. Для ефективної роботи потрібно встановлювати такі світильники на добре освітлених сонцем ділянках.
Освітлення квітника світлодіодним камінням. |
Вуличне освітлення під’їзних шляхів і великих майданчиків (дитячих, спортивних) зазвичай формують із світильників з відбитим світлом, доріжки – консольних освітлювальних приладів, вузькі стежки – маленьких світильників з галогенними лампами. Люмінесцентні лампи використовують у великих освітлювальних приладах, а світлодіоди – у світильниках різних конструкцій, в цілях економії електроенергії. Лампи для вуличного освітлення підбираються такі, які забезпечують гарну передачу кольору. Для використання на відкритому повітрі краще вибирати “холодні” лампи, так як вони краще, ніж “теплі” підкреслюють соковитість зелені.
[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Особливі прийоми і технології використовують при формуванні вуличного освітлення в зоні квітника. Звичайні ліхтарі для цих цілей не підходять, і їх краще замінити світлодіодними і оптико-волоконними джерелами світла у вигляді розкиданих на землі кристалів, а також “світловими стовпчиками” в центрі клумби.[/box]
Освітлення дерев і чагарників приладами, світло яких спрямоване всередину крони. |
Для підсвічування дерев і чагарників вибирають інші освітлювальні прилади: моделі з можливістю підлаштовувати напрям променя світла по мірі росту рослин. Щоб підкреслити красу природних фарб, влітку в таких світильниках найчастіше використовують кольорові лампи. Встановлюють світильники на деякому віддаленні від дерева або в безпосередній близькості, направляючи світло всередину крони. Якщо дерево високе, то для його підсвічування краще вибрати прожектори, встановлені на відстані 5-10 м. Завдяки такому рішенню буде підкреслена і форма крони, і текстура стовбура.