Зараз на ринку оздоблювальних матеріалів спостерігається збільшення попиту на вінілові плитку і дошку для підлоги. У цього підлогового покриття дійсно є багато переваг, але потрібно робити правильний і усвідомлений вибір, про нюанси якого поговоримо у статті.
Відразу відзначимо, що вінілове покриття для підлоги випускається в трьох видах:
- Листи шириною від 1,5 метра і більше. Плюс – набагато менше стиків. Мінус – вибір невеликий.
- Дошки шириною від 17 сантиметрів і довжиною близько 1,2 метра.
- Плитка. Зазвичай квадратна за формою, площею 40-50 квадратних сантиметрів.
Процес укладання в цілому аналогічний, тому можна робити будь-який вибір. Плитка більше підходить для невеликих приміщень, дошка — для просторих.
В Європі люксова вінілова плитка позначається як LVT, а дошка — LVP. Вони можуть імітувати мармур, граніт, сланець, інші натуральні камені, будь-які породи деревини і бетон. Імітації досить якісні, в цьому плані власники повинні керуватися обраним стилем інтер’єру і своїми естетичними побажаннями.
Один з найважливіших критеріїв вибору вінілового покриття для підлоги – рівень зносостійкості. Це як з класами стійкості ламінату. Вінілові плитка і дошка являють собою насправді цілий «пиріг» з декількох шарів набивання і пластика. Їх товщина і якість впливають на те, наскільки зручно і тихо можна буде ходити по підлозі, як довго вона прослужить.
Найважливішим є верхній шар. Цю прозору поверхню так і називають “шаром зносу”. Його товщина вимірюється в Міл. Для порівняння – 1 міліметр — це десь 40 Міл, тобто шар дуже тонкий. Для прохідних ділянок, кухонь, прихожих, дитячих кімнат експерти радять вибирати вінілову плитку і дошку із захисним шаром не менше 20, а краще 40 Міл.
Найміцнішим підлоговим вініловим покриттям будуть плитка і дошка із захисним шаром з поліпшеного уретану.
Під захисним шаром уретану йде фотографічний прошарок, який, власне, являє собою цифровий віддрукований папір. Він відповідає за декор, імітацію натуральних матеріалів. Більш важлива серцевина, яка складається з товстого вінілу, змішаного зі скловолокном або пластифікатором. Саме вона відповідає за стійкість плитки або дошки. Зручні покриття з готовою підкладкою з поролону або пробки. Власне, це підкладка, що відповідає за амортизацію і тепло підлоги.
Загальна товщина якісної вінілової плитки або дошки повинна становити не менше 8 міліметрів!
Зараз все більшим попитом користуються плитка і дошка, в якій серцевина виконана з жорсткого вінілу. У них є армована конструкція, куди входять або WPC, тобто деревно-пластиковий композит, або SPC, тобто кам’яно-пластиковий композит. Додавання цих матеріалів збільшує стійкість вінілового покриття до вм’ятин через важкі меблів і знос. Але, звичайно, такий варіант коштує дорожче.
Вінілові плитка і дошка класу Luxury водонепроникні, тому стануть хорошим вибором для підлоги на кухні, в передпокої, ванній кімнаті, пральні і навіть в підвалі. Звичайно, ніщо не заважає використовувати це розкішне покриття і в інших приміщеннях.
Не менш важливий при виборі вінілової плитки і дошки спосіб укладання. Деякі види монтуються на клей, інші мають з’єднання Click-lock, вони буквально плавають на чорновій обробці підлоги без кріплення до неї. Вільне укладання завдяки системі пазів і замків дозволяє більш зручно проводити ремонт, коли в ньому виникає необхідність.
Вінілову плитку або дошку цілком можна покласти поверх старої підлоги, без клею. Це прискорює процес ремонту. Але на старому покритті в такому випадку не повинно бути помітних дефектів.
Вартість вінілової плитки і дошки класу Luxury варіюється від 10 до 70 доларів за квадратний метр. Не можна сказати, що це дуже дешево, але паркет і натуральна деревина куди дорожчі. Та й якісна підлогова керамічна плитка теж порівнянна за ціною, а її укладання зажадає додаткових витрат і, найчастіше, залучення професіонала.