Пожежна безпека в дерев’яному будинку – Як зберегти будинок від пожежі

Дерев’яні будівлі в Україні – це переважно приватні житлові будинки. Тобто такі, в яких ми проводимо найбільше часу і в яких нам слід почувати себе в безпеці. У 2019 році в Україні було збудовано понад 2’708 дерев’яних будинків. Але дерев’яні конструкції можна знайти майже в кожному будинку, виготовленому за традиційною технологією – у вигляді ферми на даху. Як зберегти будинок від пожежі?

Дерево – це природний та екологічно чистий матеріал – звичайно, зберігаючи рівновагу в природі та замінюючи зрізані дерева новоспеченими. Це позитивно впливає на мікроклімат і регуляцію вологи, й тим самим позитивно впливає на наше здоров’я

З іншого боку, минулого року Державна пожежна служба зафіксувала майже 32 000 пожеж житлових будинків, з них аж 16 000 – в приватних будинках. Ніби кожна будівля у місті середнього розміру зазнала пожежі протягом року. Ось чому ми повинні звертати увагу на пожежну безпеку при проектуванні, будівництві та експлуатації дерев’яних будинків

Попри всі переваги, деревина є горючим матеріалом, найчастіше класифікується через реакцію на пожежу класу D. Теплота спалювання деревини знаходиться в межах від 18,9 до 22,1 МДж / кг . Скільки тепла вона випромінює при горінні багато в чому залежить від типу деревини та її молекулярного складу, наприклад, вмісту води

Пожежна безпека в дерев’яному будинку

Позитивною властивістю деревини є шар вуглецю, що утворюється на поверхні при горінні, який певний час захищає серцевину елемента. Обвуглена частина обмежує потік кисню і температуру всередині цього елемента і дозволяє йому зберігати свою несучу здатність протягом певного часу в умовах пожежі. Вважається, що середня швидкість обвуглювання становить 0,8 мм / хв для твердої деревини та 0,6 мм / хв для клеєного дерева. В результаті процесу обвуглювання зменшується перетин дерев’яного елемента, що слід враховувати при розрахунку його міцності в умовах пожежі. З цієї причини більш масивні елементи (наприклад, крокви) безпечніші. Тонкі балки, планки або дошки, що швидко й повністю покриються вогнем і сприятимуть його поширенню.

Структурну деревину, яка є «основою» будинку, слід правильно підготувати. Вологість деревини, її правильна сушка та просочування особливо важливі. Оптимально вологість повинна коливатися близько 14% – тоді елементи мають більший опір вигину, вони не стискаються і не скручуються. Крім того, тоді немає ризику, що волога, що висихає, буде проникати в ізоляційний шар, знижуючи його властивості. Деревина отримує найкращі властивості після природного сушіння та просочень антисептиками, але для скорочення цього процесу можна також використовувати сушену в камері деревину. Однак тривале нагрівання деревини викликає надмірне висихання і знижує температуру, при якій вона може загорітися

Пожежна безпека в дерев’яному будинку – Як зберегти будинок від пожежі

 

В Україні конструктивні елементи будинку найчастіше виготовляють із сосни (найкраща – модрина, яка є найбільш вогнестійкою, але також дорожчою та складнішою в обробці) та неструктурні елементи ялини, яка має меншу еластичність. Усі вузли або тріщини знижують міцність деревини, а в умовах пожежі сприяють проникненню вогню і температури в поперечний переріз, знижуючи його вогнестійкість

Як зберегти будинок від пожежі

Слід також пам’ятати, що клеєне дерево зазвичай має кращу вогнестійкість, ніж тверда деревина. Перша горить повільніше і рівномірніше. Швидкість карбонізації в цьому випадку залежить від використовуваного клею, форми поперечного перерізу та напрямку стиків. Слабкість масиву дерева в основному пояснюється виникненням природних тріщин.

В умовах пожежі важлива також обробка поверхні деревини. Елементи з гладкою обробкою важче запалити

Всі вищезазначені аспекти слід враховувати при проектуванні дерев’яних будівельних конструкцій. Розрахунок не повинен ігнорувати пожежне навантаження на споруду під час пожежі, оскільки це може призвести до обмеження умов або навіть запобігти евакуації у надзвичайній ситуації.

Вогнеподібні властивості деревини можна покращити за допомогою належної підготовки та відповідного захисту, наприклад, з використанням вогнезахисних речовин (антипірени), або покриття її негорючим матеріалом.

Відповідне просочення знижує горючість деревини. Препарати, що найчастіше застосовуються, мають більш широку дію і захищають дерев’яні елементи від шкідників та грибків. Недоліком цього розчину, особливо з клеєною деревиною, є збільшення вмісту токсичних агентів у пожежних газах. Це тому, що і клеї, і вогнезахисні речовини виготовляються з використанням речовин і пластмас.

Пожежна безпека в дерев’яному будинку – Як зберегти будинок від пожежі

Мінеральна вата підвищує пожежну безпеку в дерев’яних будинках

Як зберегти будинок від пожежі. Хорошим загальноприйнятим рішенням є утеплення деревини мінеральною ватою, яка також є природним матеріалом, але, перш за все, гарантує підвищення пасивної пожежного захисту будівлі.

Утеплення будівлі негорючою мінеральною ватою, до того ж не тільки в дерев’яній будівлі, обмежить розповсюдження вогню у разі пожежі, значно затримає його розвиток, а отже, продовжить доступний час для евакуації та зменшить матеріальні втрати. Це також надзвичайно важливо через те, що в нашому середовищі (в меблях, внутрішній обробці та навіть у будівельних матеріалах) все більше пластиків, і вони горять швидше та швидше, ніж природні матеріали.

Скло та кам’яна вата – мінеральні матеріали. Основним компонентом кам’яної вати є базальт, а скловата – гранул і кварцовий пісок. Такий склад вказує на те, що всі мінеральні вовни мають найвищі класи протипожежної реакції відповідно до європейської класифікації вогню ( зазвичай А1 ). Це означає, що вони не горять, не капають і не підтримують розвиток вогню. На відміну від деяких горючих ізоляційних матеріалів, мінеральні вовни не сприяють викиду отруйного диму, що часто становить найбільшу небезпеку для людей під час пожежі.

У пожежних умовах найважливішим є здоров’я та життя користувачів. У тому місці, де ми спимо, тому час реакції на загрозу подовжується, важливіше забезпечити найвищі стандарти безпеки. Ізоляція дерев’яних конструкцій вовною розширить її несучу здатність в умовах пожежі, обмежить розвиток пожежі та її наслідки

Крім того, рівень безпеки дерев’яних конструкцій, а отже, і побутових, можна підвищити, покривши їх зсередини негорючим гіпсокартоном. Ззовні таку ж функцію можуть виконувати волоконно-цементні плити, які є обшивкою каркаса будинку

Пожежна безпека в дерев’яному будинку – Як зберегти будинок від пожежі

 

Раніше ми вже писали про мінеральну вату як утеплення даху. Прочитати статтю можна натиснувши тут

 

Інші властивості мінеральної вати важливі при роботі з деревиною

Утеплення стін мінеральною ватою має й інші значні переваги, крім обмеження ризику пожежі. Перш за все, він є паропроникним, а це означає, що при його використанні у квартирах можна забезпечити більший комфорт при високій вологості. Вата – це природний «дихаючий» матеріал, який не перешкоджає потоку повітря, але також не затримує вологу в стінах. Це важливо для підтримки здорового мікроклімату в приміщенні.

Крім того, мінеральна вата є прекрасним ізолятором, коефіцієнт тепловіддачі λ коливається від 0,030 до 0,045 Вт / (м · К). На практиці, чим менший коефіцієнт, тим краще виділяється матеріал. Конкретне значення ізоляції можна отримати також шляхом збільшення товщини матеріалу. Ви можете комбінувати ці два компоненти одночасно, щоб оптимально утеплити будинок і тим самим зменшити втрати тепла, що безпосередньо перекладається на витрати на опалення.

Ще однією важливою перевагою мінеральної вати є той факт, що, як і деревина, вона має чудові акустичні властивості. З усіх популярних утеплювачів вата має найкращі звукопоглинальні можливості, завдяки яким ми можемо значно зменшити або навіть усунути вплив зовнішнього шуму.

Вироби з мінеральної вати зберігають свої функціональні властивості, включаючи ті, що стосуються пожежної безпеки, протягом усього життя. Правильно встановлена ​​мінеральна вата не осідає і не стискається

Будуйте в гармонії з природою

Деревина була одним з найпопулярніших будівельних матеріалів протягом багатьох століть. Та має багато незаперечних переваг: матеріал доступний і простий в обробці, він є природним матеріалом і сприятливим для здоров’я людини та навколишнього середовища. Однак, використовуючи деревину, слід пам’ятати й про деякі недоліки, серед яких, мабуть, найбільшим є його горючість. Ця властивість безпосередньо впливає на пожежну безпеку будинків, де ми проводимо більшу частину свого часу.

А оскільки безпека є одним з аспектів нашого почуття комфорту, варто подбати про неї вже на етапі проєктування та будівництва, правильно розробивши, підготувавши та ізолюючи дерев’яну конструкцію

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: