Коли пора копати картоплю і як зрозуміти, що картопля дозріла

Друга половина серпня – саме час копати картоплю. Чи ні? Хтось, озброївшись вилами та лопатами, вже гне спину на картопляних грядках. Інші терпляче чекають вересня. Хто правий? Коли копати? І як взагалі визначити дозріла картопля чи ні?Місячний календар радить конкретні дати. Однак терміни дозрівання різних сортів різні, до того ж, погода і хвороби картоплі вносять свої корективи. Істина, як завжди, виявляється десь поруч. Давайте розбиратися, що до чого.

Коли пора копати картоплю і як зрозуміти, що картопля дозріла

Чому не варто копати картоплю занадто рано

Як і будь-який інший овоч, картоплю потрібно збирати дозрілою. Тоді в ній буде достатня кількість поживних речовин, вітамінів та інших нутрієнтів. Але картопля це нам не помідор, який ясно дає зрозуміти, що дозрів, змінивши забарвлення. Картопляні бульби приховані під землею – про ступінь їх зрілості ми можемо судити тільки за непрямими ознаками. Іноді ми помиляємося. Або поспішаємо. В результаті викопуємо бульби недозрілими, тобто не такими великими і смачними, як могли б.

Ще одним аргументом проти раннього викопування є погіршення лежкості. Картопля, прибрана в строк, встигає наростити міцну шкірку, завдяки якій прекрасно транспортується до льоху і добре зберігається всю зиму.

Якщо картопля викопана невчасно, її шкірка часто залишається тонкою. Таку легше пошкодити при перевезенні. А там, де є пошкодження, зростає ризик гниття з усіма витікаючими наслідками для цілого ящика або мішка.

Чим загрожує пізня копка картоплі

З іншого боку, затягувати з прибиранням картоплі теж погано.

По-перше, може підвести нестабільна осіння погода. Тоді, всупереч рекомендаціям, які радять копати картоплю в сонячний вітряний день, доведеться вибирати бульби з бруду, довше сушити і частіше перебирати взимку.

По-друге, бадилля восени дуже швидко всихає і пропадає. Городник змушений підкопувати навмання, розрізаючи або пропускаючи картоплини.

І по-третє, фітофтора або інший хвороботворний грибок може виявитися спритнішим і з’їсти не тільки картопляне бадилля, а й перекинутися на бульби.

Орієнтуємося на терміни дозрівання

Переходимо до найцікавішого: як же нам, з одного боку, не поспішити, а з іншого – не запізнитися.

Найперший і важливий орієнтир для нас – термін дозрівання кожного посадженого сорту. Адже період вегетації ранньої і пізньої картоплі може відрізнятися на місяць, іноді і більше. Наприклад, ми за традицією посадили всю картоплю в травневі свята.

Залежно від сорту, терміни збору врожаю будуть варіюватися так:

  • Ультраранні. Дозрівання за 40-60 днів. Джувел, Імпала, Кіранда, Мінерва, Орла, Рів’єра. Час копання – Липень.
  • Ранні. Дозрівання за 70-80 днів. Сорти – Айдахо, Белла Роса, Брянський, Гала, Жуковський, Латона, Розара, Снігур, Удача, Фелокс, Фреско. Час копання – початок серпня.
  • Середньоранні. Дозрівання за 80-90 днів. Сорти – Адретта, Кондор, Одіссей, Ред Скарлет, Романо, Спринт. Час копання – Перша половина серпня.
  • Середньостиглі. Дозрівання за 90-100 днів. Сорти – Дофіне, Діброва, Пай. Час копання – Друга половина серпня.
  • Середньопізні. Дозрівання за 100-120 днів. Сорти – Агрія, Атлант, Журавинка, Невський, Синьоока. Час копання – кінець серпня-початок вересня.
  • Пізньостиглі. Дозрівання за 120-140 днів. Сорти – Альпініст, Пікассо, Темп. Час копання – Вересень.

Знаючи всі свої сорти і період дозрівання кожного, вже приблизно зрозуміло, коли братися за лопату і вила. Однак не все так просто. Свої нюанси і тонкощі є і тут.

Дивимося на стан бадилля

Хотілося б, щоб картопля виросла чітко в терміни, зазначені в сортовій характеристиці. Але трапляється посушливе або дуже сире літо. Хтось встигає полоти бур’яни, а хтось ні. Один підгодовує, інший мульчує. І всі ці (такі різні) фактори впливають на дозрівання бульб. Тому у відповідь на питання, коли копати картоплю, часто можна почути: “подивися на бадилля.”

Коли пора копати картоплю і як зрозуміти, що картопля дозрілаКоли картопляне бадилля починає жовтіти і всихати, запускається відтік поживних речовин від стебел і листя в картоплину. Якраз в цей час у бульби грубіє шкірка. Через 2-3 тижні цей процес завершується: зростання бульб припиняється, і вони просто лежать в землі, чекаючи збирання. Затягувати очікування ні до чого, час копати.

Не варто залишати бульби в землі, якщо стовпчик термометра ночами опускається нижче +10°С. При такій температурі бульби не ростуть, а ось ризик захворювань зростає.

Робимо пробний підкоп

А що робити, якщо термін підійшов, а бадилля стоїть і зеленіє, як ні в чому не бувало? Тут не обійтися без контрольного підкопу. Викопуємо один пробний кущик і дивимося, перш за все, на шкірку. Якщо шкурка досить товста, що її неможливо зчистити пальцем, картопля готова, приступаємо до збирання. Тонка шкірка? Тоді краще скосити бадилля і дати бульбам ще тиждень на дозрівання.

Коли пора копати картоплю і як зрозуміти, що картопля дозрілаПідлаштовуємося під прогноз погоди

Звичайно, викопувати картоплю бажано в сухий сонячний день. І копати легше, і бульби чисті, і сушити простіше. Хмарний, але вітряний день – теж непогано, картопля все одно зможе підсохнути на свіжому повітрі. Ну а сонячний день з вітерцем, коли і до нього кілька днів не було дощів, і після не обіцяють, ідеальний у всіх відносинах.

Сушимо викопану картоплю

Після збирання можна не поспішати з закладкою картоплі на зберігання. Спочатку рекомендується 3-4 години витримати бульби під навісом, щоб прилипла земля висохла і сама звалилася. Процедура нескладна, а ризик гниття зменшує значно. Іноді краще вимити картоплю, а потім просушити. Теж хороша справа, якщо є на це час і сили. На чистих бульбах відразу помітні механічні пошкодження, болячки, сліди шкідників.

Коли пора копати картоплю і як зрозуміти, що картопля дозріла
Насіннєву картоплю сушать довше і не ховають від сонячних променів. Навіть навпаки, дозволяють зазеленіти, щоб бульби краще долежали до весни.

Після сушіння картоплю сортують на фракції: велика, середня і найдрібніша, а так само порізана або проткнута вилами. Остання партія для зберігання, зрозуміло, не годиться, її вживаємо в першу чергу.

Але й інші фракції не поспішаємо відправляти в льох. Нехай вони приблизно місяць полежать в темному місці при +12-18°С. За цей час бульби підготуються до періоду спокою – проявляться не помічені з першого погляду ознаки захворювань, зарубцюються всі дрібні ранки, утворяться речовини, токсичні для хвороботворних грибків. Цей процес йде 3-4 тижні, потім настає пора прохолодного льоху. Або іншого місця для зберігання, якщо льоху немає.

Засіваємо грядки після збирання картоплі

Викопали картоплю. Розподілили по фракціях. Висушили і прибрали. Молодці! Але розслаблятися ще рано, оскільки у нас залишилися порожні грядки з купою бадилля – зимовий курорт для всіляких шкідників і патогенів. Тому залишати грядки в такому вигляді до наступного сезону не радимо.

Глибоко зітхаємо і беремося за граблі. Все бадилля згрібаємо в довгограючий компост, грядки рихлимо і засіваємо сидератами. Наприклад, олійною редькою, яку не переносить фітофтора. Або гірчицею, якщо потрібно позбутися від дротяники і колорадського жука. Крім боротьби зі шкідниками, сидерати і родючість відновлюють, і допомагають дотримуватися сівозміни.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: