Як і коли правильно поливати помідори

Полив городу — одне з найболючіших питань. Як правильно поливати? Як часто потрібно поливати? Коли краще поливати: вранці чи ввечері? Дощуванням або під корінь? Холодною водою або теплою? А може полив — вселенське зло і він взагалі не потрібен? Питань з цього приводу маса. Пропонуємо в сьогоднішній статті розібратися з поливом томатів. З’ясуємо у всіх подробицях, як правильно поливати помідори в теплиці і у відкритому грунті, і виберемо найкращий для себе спосіб поливу цієї непростої культури.

Помідори: поливати або не поливати, ось в чому питання

Як і коли правильно поливати помідори

Дійсно, іноді питання стоїть саме так. Садівники, практикуючі природне землеробство, впевнені, що штучний полив тільки розслаблює рослини, які перестають розвивати кореневу систему вглиб у пошуках вологи, як вони це роблять в дикій природі.

Мабуть, при певних умовах томати практично не потребують поливу.

Тільки ці умови потрібно створити:

  • По-перше, щоб обійтися без поливу, помідори потрібно вирощувати у відкритому грунті або під водопроникним укриттям. Тоді у рослин буде доступ до дощовій воді.
  • По-друге, помідори повинні рости на теплих грядках з додаванням гною, щоб не було проблем з переохолодженням коренів. Інший варіант — жива родюча земля, яку не перекопують, не удобрюють мінеральними добривами, але всіляко підтримують природну структуру ґрунту та сприятливі умови для її мешканців.
  • По-третє, необхідне постійне мульчування помідорних грядок товстим шаром (не менше 5-7 сантиметрів) скошеної трави та іншої мульчі.

Будемо чесні, мало хто стежать за станом ґрунту на своїй ділянці, відмовляються від перекопування і промислових добрив. І взагалі більшість городників вирощують томати в теплиці. А в теплиці без поливу не обійтися.

Як правильно поливати помідори в теплиці

Як і коли правильно поливати помідори

Вважається, що для нормального розвитку томатів вологість повітря в теплиці повинна становити 45-50%, а вологість ґрунту — 85-90%. При меншій вологості рослини починають випаровувати більше води, у них скручуються листя на верхівках, іноді опадають квіти і зав’язі.

При великій вологості помідори не накопичують достатньо цукру, стають водянистими, починають розтріскуватися. А при вологості повітря більше 80% квіти томатів перестають запилюватися, тому що склеюється пилок.

Як визначити вологість? Можна завести в теплиці гігрометри для повітря і землі. А можна народним способом: спробувати скачати грудку з грунту, в якій ростуть помідори. Якщо грудка швидко скачується, а при натисканні руйнується, значить з вологістю все в порядку.

Як часто потрібно поливати томати

Як і коли правильно поливати помідори

В різні періоди життя рослини споживають різну кількість вологи. Помідори не виняток. І норми витрати води на кожному етапі розвитку томату давно визначені. Звичайно, ці усереднені норми, розраховані на нормальне тепле літо без затяжних дощів. У сире або посушливе літо кількість води доведеться коригувати в ту або іншу сторону.

Перед висадкою розсади в грунт у підготовлену лунку виливають 1/2 — 1 літр води залежно від розмірів розсади. І після посадки 7-10 днів помідори не поливають. В цей час вони вкорінюються і починають нарощувати нові корінці. Потім у період активного росту зеленої маси помідори поливають один раз на тиждень, витрачаючи на кожен квадратний метр по 20-30 літрів води.

Коли з’являються квіткові кисті, кількість води необхідно зменшувати. Достатньо півтора-двох літрів два рази на тиждень на одну рослину. Надлишок вологи в теплиці в цей час веде до непотрібного розростання листя і пасинків і до затримки плодоношення.

З появою зав’язей витрата води знову збільшують до 3-5 літрів на рослину (у спекотне літо — до 10 літрів) два рази в тиждень. Нестача вологи на даному етапі може привести до маленьких плодів або взагалі спровокувати опадання зав’язі.

Під час дозрівання помідорів полив значно скорочують або зовсім не застосовують. Як раз в цей час починають бурхливо розвиватися грибкові інфекції (фітофтора і її друзі), тому підвищена вологість у теплиці нікому не потрібна.

В який час доби краще поливати помідори

Як і коли правильно поливати помідори

Найкращий час для поливу помідорів в теплиці — ранній ранок. Поки сонце не почало палити, вода встигне по максимуму вбратися в грунт. З іншого боку, за цілий день провітрювання вологість повітря в теплиці сильно не зросте.

Якщо вранці не встигли, можна полити і вдень (до п’яти годин вечора) і обов’язково добре провітрити теплицю після поливу.

Як краще поливати томати: під корінь або по листу

Більшість городників впевнені, що помідори не люблять, коли вода потрапляє на листя, тому поливати потрібно строго під корінь. Насправді будь-яка рослина влаштована так, щоб збирати листям дощову воду і росу, і немає нічого страшного, якщо вода потрапить на листя.

І тим не менш в теплиці, дійсно, краще поливати під корінь. Горезвісна вологість повітря знову… Щоб її ненароком не збільшити, про полив дощуванням доведеться забути.

Ідеальний варіант поливу в теплиці — крапельний, коли вода повільно просочується до коріння і взагалі не торкаэться зелених частин рослини. Такого ж ефекту можна досягти, якщо вкопати поруч з томатами обрізані великі пластикові пляшки з отворами. Досить залити воду в таку пляшку, і коріння самі знайдуть її. А листя, стебла і поверхня грунту залишаться сухими.

Ще одне важливе питання, якою водою поливати помідори: холодній або тепла? Більшість рекомендацій радить використовувати для поливу тільки теплу відстояну дощову воду. Оптимальна температура води — 20°С, а після холодних серпневих ночей можна поливати і більш теплою водою — 25°С-35°С.

Однак, є городники, які з розсадного віку загартовують томати, обливаючи їх зверху до низу холодною водою. І рослини звикають, зміцнюють імунітет, менше хворіють і добре плодоносять. Так що і на цьому «полі» є місце эксперементу.

Полив помідорів у відкритому грунті

Як і коли правильно поливати помідори

За великим рахунком принципи поливу помідорів у відкритому грунті мало чим відрізняються від тепличних.

Різниця в тому, що зазвичай у відкритому грунті томати вирощують у більш теплих місцях, а значить:

  • можна не боятися поливати помідорні грядки з лійки прямо по листю, в жаркому кліматі це рослинам тільки на користь.
  • бажано проводити полив не вранці, а ввечері, за кілька годин до заходу. За ніч вода встигне добре вбратися, нічого зайвого не випарується вся волога піде в справу.
  • можна спробувати не поливати, а мульчувати грунт під помідорами, щоб рослини самі добували собі воду.

Наостанок нагадаємо основне правило поливу томатів — краще поливати рідко, але багато, ніж кожен день по чуть-чуть.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: