Хочете отримати ранній урожай огірків? Познайомтеся з селекцією огірка сорту Зозуля, який вірою і правдою вже 40 років виправдовує свої сортові якості і радує городників ранньої спілістю овоча.
Характеристики сорту
Огірки Зозуля вирощуються з 1977 року, вони полюбилися городникам завдяки легкості вирощування і швидкій віддачі врожаю. Збирати перші огірочки можна через 45-50 діб після посадки, спочатку вони виростають розміром до 20 см, вагою до 300 грам.
Зовнішнє забарвлення в темно-зелених відтінках, з невеликою бугорчатостью шкіркою, по всьому плоду помітні смуги більш світлого кольору з невеликими шипами.
Сорт може бути самозапильним, але краща врожайність досягається при запиленні квітів бджолами.
При правильній агротехніці і своєчасних підгодівлі можна зібрати за 30 днів до 12 кг свіжих огірочків, потім після дозрівання всіх зав’язей урожай досягає приблизно 20 кг з одного квадратного метра.
Сорт відмінно росте в самих різних умовах – в парниках і теплицях, відкритому грунті і в зимовий період на підвіконні.
До головних відмітних особливостей сорту можна віднести:
- Дуже раннє дозрівання плодів;
- Висока врожайність;
- Плоди практично не гірчать;
- Відмінні смакові якості.
Відзначається стійкість сорту до багатьох відомих захворювань: оливкової плямистості, аскихитозу, огіркової мозаїки, а коріння практично не схильні до гниття.
Вирощування у відкритому грунті
Виростити огірки можна двома способами: через розсаду або посівом насіння в грунт. Але перший спосіб кращий, оскільки навесні можна очікувати повернення заморозків на грунті.
Вирощування розсади
Можна використовувати суху тирсу для набухання насіння: облити їх окропом і дати остинути до кімнатної температури. Насіння розкласти на тканину, прикрити тією ж тканиною, і покласти все на вологу і теплу тирсу, зверху насипати ще один шар.
Через кілька днів перевірте стан – насіння повинно прорости, їх можна висадити в торф’яні горщики і поставити в тепле і світле місце. Підтримувати розсаду у вологому стані, але не заливати!
Посадка в грунт
Якщо ви вибрали розсадний спосіб, то слід дочекатися закінчення повернення заморозків, це приблизно кінець травня – початок червня. Але для підстраховки слід запастися нетканим синтетичним матеріалом для нічного укриття ніжних паростків.
Садити можна при появі трьох справжніх листочків за схемою: на 1 м до 3 рослин в шаховому порядку.
Якщо висаджувати насінням, насіння загортають в рядки на відстані приблизно 10 см один від одного. Заглиблювати насіння в грунті потрібно не більше 3 см, між рядами залишайте до 60 см. Можна відразу посадити сухе насіння, якщо виробник його попередньо обробив, або самому замочити в зольній воді або слабкому розчині марганцівки.
Краще підходять для висаджування огірків Зозуля землі суглинки, добре заправлені органікою і мінеральними добривами, пухкі і не заболочувані.
Особливості догляду
В перший час після посадки саджанці слід укрити, можна використовувати обрізану пластикову тару з-під напоїв світлого забарвлення. На другому тижні її слід підгодувати сечовиною або комплексним добривом Ефектон, дотримуючись обережності, намагаючись не потрапляти на ніжні листочки.
Розсаду слід гартувати – якщо цього не зробити, то вона болісно переносить пересаджування у відкритий грунт, буде довго звикати до нових погодних умов. Можна в цих цілях виносити в денний час огірочки на балкон, спочатку на нетривалий час, постійно збільшуючи час перебування на вулиці. Подальший догляд полягає в регулярних поливах, розпушуванні, видаленні бур’янів і підживленні.
Вирощування в теплиці
Огірки сорту зозуля відрізняються високорослістю, тому теплиця повинна бути відносно високою, щоб вирощувати рослини вертикальним способом. Також в ній повинні бути вертикальні конструкції для облаштування підв’язування рослин.
Теплицю розташовують однією стороною в південну сторону, так сонце буде краще освітлювати посадки.
Особливості посадки в теплиці
Якщо ви вибрали цей спосіб вирощування огірків, то попередньо насіння можна не замочувати, а сіяти прямо в підготовлений грунт. Є 2 способи посадки – гнойовий і компостний:
Для першого варіанту посадки використовують свіжий гній, його засипають на гряду смугою шириною близько метра і заввишки не менше 15 см у висоту, на нього насипають землю, і добре поливають теплою водою. На підготовлену ділянку сіють насіння і накривають плівкою для кращого набухання. Після появи перших листків її знімають.
Аналогічно поступають з компостом, технологія практично нічим не відрізняється, але висота смуги повинна бути більшою, оскільки енергетичні можливості компосту набагато нижчі.
Поради: висівати насіння слід на відстані приблизно 50 см один від одного, оскільки листя буде потужним, йому необхідний вільний простір. Сіють в шаховому порядку.
Що потрібно знати. Гнойовий спосіб посадки краще, оскільки протягом усього сезону він буде виділяти тепло, а при розкладанні необхідний огіркам вуглекислий газ.
В іншому агротехніка нічим не відрізняться від вирощування у відкритому грунті – прополка, розпушування і регулярний полив.
Чи потрібно прищеплювати
Багато досвідчених городників застосовують щеплення основної точки зростання – цей спосіб активує ріст бічних пагонів, саме на них зав’язуються жіночі суцвіття, після запилення на них з’являються самі огірочки.
Формування куща
По мірі росту рослину слід правильно сформувати:
- Основне стебло підв’язують до шпалери;
- Після появи зав’язі на бічному відростку, її підтягують на 60 градусів до основного стебла;
- Вуса від головного стебла підкручують з боковим відростком, так повторюють у міру росту рослини. Ця методика особливо ефективна при частій посадці розсади, а вуса будуть підтримувати все потужне стебло.
Відгуки про вирощування
Ірина, 34 роки: «Обов’язково виділяю під Зозулю місце в парнику – висаджую всього кілька рослин. Вони виручають мене в літній період – поки стандартні огірочки встигають, зозулю вже можна знімати і використовувати в салати, та просто їсти свіжими. Ніяких незручностей з вирощуванням ніколи не відчувала – росте гарно, рясний урожай.»
Світлана Миколаївна, 57 років: «Активно почала займатися огірками тільки з виходом на пенсію, досвід вирощування у мене був невеликий. Тому за порадою сусідки вибрала сорт Зозулю, оскільки ніякої мороки з вирощуванням цього сорту немає. Анітрохи не шкодую, що вирощую цей сорт – вже з початку літа в меню є свіжі огірки»