Аміачна селітра: як використовувати, дозування

Аміачна селітра – аміачно-нітратне добриво для саду та городу. Інші назви: нітрат амонію, азотнокислий амоній, амонійна сіль азотної кислоти. Це добриво пожежо – та вибухонебезпечне (вибухає при температурі вище 32,5°C).

Різновиди аміачної селітри

Аміачна селітра: як використовувати, дозування

Азотосульфат або інша назва Селітра аміачна з сіркою – це азотно-сірчане добриво. Хімічна формула: H12N4O7S. Випускається в декількох варіантах з різним складом і співвідношенням азоту і сірки. Марки азотсульфата: NS 26-14, NS 28-11, NS 32-5, NS 33-3, NS 30-6, 30-7 NS

Таким чином, вміст азоту в добриві в межах 26% до 33%, сірки від 3 до 14%.

Це гранульоване добриво: являє собою коричневі або бежеві гранули. Сірка присутня в азотсульфаті у водорозчинній і доступній для рослин формі.

Таке поєднання діючих речовин підвищує ефективність використання рослинами інших поживних речовин, особливо азоту і фосфору.

Аміачна селітра марки Б – це чисто азотне добриво, яке не містить сірки та інших елементів.

Хімічна формула: NH4NO3. Вважається одним з найбільш ефективних азотних добрив, і саме це добриво виробляється в самому великому масштабі. Нітрат амонію в порошку – білого кольору, як добриво випускається в гранульованому вигляді, в залежності від добавок для зменшення злежуваності може бути жовтуватого або червонуватого кольору. Вміст азоту в аміачній селітрі не менше 34% — у нітратній та амідній формі. Добриво швидко і повністю розчиняється у воді.

1 столова ложка вміщає 17 г аміачної селітри, сірникову коробку – стільки ж, а в склянці близько 170 г азотнокислого амонію.

Аміачна селітра: як використовувати, дозування

Аміачна селітра – застосування

Аміачна селітра, як і Азотсульфат, містить азот у двох формах – швидкодіючій нітратній формі і повільній амонійній. Тому добриво можна застосовувати як при посіві (працює по холодній землі), так і для підживлення.

Наявність азоту в амонійній формі повільної дії гарантує тривалу доступність азоту для рослин, що особливо важливо для культур з довгим вегетаційним періодом (наприклад, цвітної капусти, ріпи, гороху, цибулі).

Селітра на різних типах ґрунтів

На кислих грунтах внесення аміачної селітри і азотсульфату викликає деяке підкислення субстрату, щоб усунути цю дію, потрібно провести вапнування ґрунту вапном або доломітовим борошном, або нейтралізувати мінеральні добрива.

На грунтах, нейтральних або лужних (чорноземи і сіроземи), у вигляді високою насиченістю основами (ґрунти містять стані іони Са2+, Мд2+, К+ Nа+,NН 4+) відбувається утворення кальцієвої або магнієвої селітри і підкислення ґрунтового розчину не відбувається.

Норми витрати азотфосфату:

 • Під коренеплоди та ін. овочі, плодово-ягідні, квітково-декоративні культури навесні при перекопуванні грунту внесення 30-40 г на 1 кв. м землі;
 • Якщо ділянка запущена, добрива давно не вносилися, можна збільшити норму до 40-50 г на 1 кв. м;
 • При посадці овочів, квітів та декоративного чагарника, азосульфат вноситься до ями і лунки в трохи меншому дозуванні: 25-30 на 1 кв. м;
 • Під суницю і полуницю при посадці розсади ягід — 10-15 г на погонний метр грядок.;
 • Для підживлення плодових дерев на початку вегетаційного сезону — по 40-50 на 1 кв. м пристовбурового кола;
 • Для підживлення ягідних чагарників (малина, смородина, аґрус) на початку вегетаційного періоду по 20-30 г на кв. м землі або 15-20 г на кущ.

Аміачна селітра: як використовувати, дозування

Норма витрати аміачної селітри

При садінні коренеплодів або розсади овочів (крім баштанних) і ягід селітру вносити 20-30 г на 1 кв. м землі – добриво закладається в грунт (перемішати із землею) на глибину 15-20 см.

Якщо ділянка запущена, добрива давно не вносилися, можна збільшити норму до 40-50 г на 1 кв. м.
Для підживлення овочів і ягід на початку вегетації розвести 20-30 г нітрату амонію на 10 л води або 8 — 10 г на одну рослину.

Підживлення багаторічних квітів – навесні до початку вегетації – 25 г аміачної селітри на 1 кв. м.

Підживлення плодових дерев – сухим добривом 15-20 г на 1 кв. м (як можна глибше або засипати в лунки 20-40 см глибиною), або 20-30 г на 10 л води для поливу в пристовбурні кола.

Для фруктових дерев у сухому вигляді аміачну селітру використовують одноразово, в рідкому (у вигляді розчину) двічі за сезон. Для плодових дерев і чагарників перша через 5-6 днів після цвітіння, друга-через місяць.

Баштанні овочі: огірки, патисони, кабачки, гарбузи, а також дині, кавуни аміачною селітрою підгодовувати не рекомендується, як і іншими добривами, що містять азот в нітратній формі.

Аміачна селітра для картоплі

Добрива відіграють важливу роль у підготовці картоплі перед посадкою. Замочування бульб в поживному розчині в суміші з фунгіцидом дозволяє знищити збудників хвороб і підвищити схожість.

Один з варіантів розчину для замочування бульб:

 • 50 г аміачної селітри;
 • 30 г суперфосфату;
 • 50 г калій магнезії;
 • 5 г мідного купоросу;
 • 2 г борної кислоти;
 • 2 г марганцівки;
 • 1 г янтарної кислоти.

Ці компоненти потрібно розвести в 10 літрах води в пластмасовому або емальованому відрі (не можна користуватися залізною тарою). Вимочуємо одну партію картоплі, потім другу, вистачає розчину на 4 відра картоплі, не більше. Суміш для розчину не зберігати!

Після замочування бульби потрібно глибоко надрізати в декількох місцях і покласти на пророщування в сухе тепле місце при 12-14°C.

Крім замочування бульб картоплі, нітрат амонію застосовується для підгодівлі при посадці картоплі.

Відомий метод Мітлайдера застосовуваний на всіх овочах, картоплі передбачає три підживлення:

 • Під час посадки: 5 кг доломітового борошна і 40 г борної кислоти перемішати і витрачати на 100 г суміші на 1 кв. м.
 • Коли висота бадилля картоплі відросте до 15 см – друга підгодівля з 600 г амофосу, 500 г сульфату магнію, 5 м молібденової кислоти, 5 г борної кислоти, 1,4 кг аміачної селітри, 1,1 кг сульфату калію. Витрата суміші по 50 г на 1 кв. м.
 • Перед бутонізацією третя підгодівля цією ж сумішшю.

Сумісність аміачної селітри

Аміачну селітру можна змішувати для тривалого зберігання з сульфатом калію, хлористим калієм, фосфоритним борошном, натрієвою та калієвою селітрою, карбамідом.
Безпосередньо перед внесенням у грунт нітрат амонію можна змішувати з суперфосфатом.

Аміачну селітру неприпустимо змішувати з золою, гноєм, вапняними добривами, кальцієвою селітрою, сульфатом амонію. Азотні добрива можна вносити в грунт як мінімум через місяць після внесення золи.

Аміачну селітру можна змішувати з торфом, сухою тирсою, соломою, листовим опадом, так як може бути самозаймання.

Умови зберігання

Для дотримання техніки безпеки, аміачну селітру потрібно зберігати в сухих приміщеннях, захищених від вогкості, добре вентильованих і обов’язково прохолодних (постійний контроль температури). Вологість повітря не вище 50%, температура не вище 30°C.

Неприпустиме зберігання поблизу від легкозаймистих предметів і рідин.

Якщо у вас залишається зайве добриво, пересипте його в герметичну тару, наприклад, скляну банку з щільною кришкою. Обов’язково підпишіть і збережіть інструкцію.

Аміачна селітра або сечовина, що краще

Сечовина (карбамід) і аміачна селітра (нітрат амонію) — два азотних добрива, трохи відрізняються за кількістю діючої речовини азоту в сечовині до 46%, в селітрі до 34%, тому за вагою сечовини треба брати менше.

Крім того, сечовина містить азот в амідній формі, селітра – половину в нітратній, половину в амідній. Амідна форма вивільняється приблизно через тиждень після внесення, але діє довше, але селітра включається в роботу по живленню рослин відразу після внесення.

Обидва добрива застосовують на всіх видах грунтів, але якщо на ділянці земля занадто сира, сечовина краще аміачної селітри, так як азот з неї краще закріплюється грунтом і менше вимивається з дощами та снігом, на відміну від нітратної частини селітри, яка просто пропадає.

Також сечовина краще для позакореневих підживлень – в порівнянні з нітратом амонію вона менше обпікає листя рослин.

В цілому карбамід та аміачна селітра взаємозамінні добрива (карбамід дещо дорожче за ціною), але якщо у вас є вибір враховуйте і такі факти:

Аміачна селітра може бути вибухонебезпечною, карбамід – ні.
Аміачна селітра підкислює грунт, карбамід – ні.

Сечовина менш гігроскопічна при тривалому зберіганні і менш токсична – її можна використовувати і для підживлення огірків, кабачків, гарбузів.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: