- Чому з’являються тріщини на гіпсокартоні
- Чим замазати щілини в гіпсокартоні
- Як виправити тріщини на гіпсокартоні
- Оброблення пошкодженої ділянки
- Як закрити тріщину на стелі з гіпсокартону
- Як прибрати серйозні тріщини зі стелі
- Як закрити тріщину на стіні з гіпсокартону
- Як закрити тріщини на стику гіпсокартону
- Як закрити дірку в гіпсокартоні
- Як уникнути тріщин на стелі з гіпсокартону
- Поради фахівців
- висновок
Всім хороша обробка стін і стельового перекриття гіпсокартонними листами. Ідеальна геометрія перетворює стару кімнату в сучасне приміщення. Як тільки справа доходить до ремонту і пошуку вирішення проблеми, як прибрати тріщини на стелі з гіпсокартону, починається легка паніка. Проте, рішення задачі можливо, але потрібно певний досвід роботи з гіпсом та шпаклівки на його основі.
Чому з’являються тріщини на гіпсокартоні
Причин для пошкодження облицювання може бути кілька. Найчастіше тріщини на гіпсокартоном стелі з’являються, як наслідок:
- Помилок, допущених при плануванні стельової обробки;
- Порушення технології укладання гіпсокартону на стелю;
- Усадочних процесів стін, деформації стельового перекриття;
- Порушення технології виготовлення гіпсокартону.
Останній пункт найбільш критичний, якщо обробка стелі почала тріскатися, навіть будучи ненагруженной, то ремонт тріщин в гіпсокартоні втрачає будь-який сенс. У подібній ситуації потрібно повністю прибрати матеріал обробки, виправити недоліки монтажного профілю і повторно укласти листи більш якісного матеріалу.
Непростий вважається ситуація з усадкою будинку.
В цьому випадку потрібно зняти найбільш навантажені ділянки облицювання стелі, щоб зберегти їх цілими. Іноді, щоб не допустити поширення тріщин, доводиться вирізати і прибирати цілі секції гіпсокартону на стелі. Лише після завершення усадки можна шукати ділянки «задирания» стінових монтажних профілів і деформації каркаса на стелі.
Чим замазати щілини в гіпсокартоні
Найбільш неприємним якістю гіпсу є його крихкість. Якщо в отвержденном гіпсовому камені з’явилася тріщина, то вона буде поширюватися від краю до краю, подібно до того, як лопається будь непластичний матеріал.
Гіпсокартон знаходиться в кращому становищі, листи мають покриття з щільного паперу, що перешкоджає утворенню і поширенню тріщин на поверхні стелі. Можна замазати щілини гіпсокартону, але без відновлення захисного покриття прибрати проблему можна лише на короткий час.
Іноді прибрати і замінити обробку стелі можна з технічних причин, в цьому випадку можна тимчасово замазати щілини за допомогою:
- Фінішної шпаклівки з пластифікатором і волокном. Краще використовувати Церезіт або Кнауф з підвищеною адгезією;
- Акрилового герметика;
- Декоративної штукатурки.
Останній варіант вважається взагалі стокових, але до складу декоративної штукатурної суміші входять окремі компоненти, що збільшують міцність і адгезію. Тому матеріал має високу пластичність і міцність. У деяких випадках в рази краще спеціальних гіпсових шпаклівок.
Можна також скористатися спеціалізованим складом від фірми Knauf. Штукатурна маса Фугенфюллер призначена саме для закладення швів на стиках гіпсокартонних листів. Закладення виходить досить пластичної і одночасно текучої, щоб проникати в найтонші тріщини.
Прибрати тріщину звичайним гіпсом або алебастром можна лише на дуже короткий час. Невеликий перепад температури призведе до швидкого осипання ремонтного матеріалу з тріщини.
Як виправити тріщини на гіпсокартоні
Перш ніж спробувати прибрати пошкодження на стелі, необхідно виконати невелику підготовку. Шанс виправити тріщину на стелі з гіпсокартону з’явиться тільки в тому випадку, якщо буде зупинено її поширення.
Якщо лінія вийшла на кромку листа гіпсокартону, то в цій частині просто заклеює тимчасово скотчем, після чого шукаємо і знаходимо закінчення тріщини. Тонким свердлом діаметром 3 мм просвердлюємо точку зупинки лінії пошкодження.
Оброблення пошкодженої ділянки
Наступним етапом необхідно збільшити ширину тріщини, тобто виконати її оброблення. Це досить проста процедура, що вимагає акуратності і терпіння. Просто так замазати пошкоджену ділянку шпаклівкою і тим самим виправити тріщину на стелі з гіпсокартону не вийде. По-перше, в’язкий матеріал не проникне глибоко всередину тріщини, а по-друге, матеріал гіпсокартону швидко витягне воду з ремонтного складу, і міцність шва вийде досить низькою.
Оброблення виконують тонким гострим ножем. Краї тріщини розширюються до 3-4 мм і збільшують нахил стін до 60о. Після оброблення перетин тріщини набуває клиноподібну форму.
Якщо є можливість, то краще за все акуратно зняти лист гіпсокартнона з несучого каркаса. В цьому випадку можна виконати аналогічну оброблення зі зворотного боку аркуша. Подвійна оброблення вважається більш зручною і надійною.
Як закрити тріщину на стелі з гіпсокартону
Прибрати тріщину зі стелі складніше, ніж зі стіни, і тим більше з поверхні знятого і покладеного на стіл листа гіпсокартону. Проблема ремонту полягає в тому, що навіть після ретельної закладення і замазування ремонтним складом матеріал шпаклівки ще досить довго, 20-30 хвилин, буде знаходитися в пластичному стані. Тому закладка з гіпсової шпаклівки відійде від поверхні гіпсокартону.
Важливо! Місце пошкодження обов’язково грунтуем і сушимо як мінімум 12 годин.
Ремонт зазвичай виконується в два етапи. Спочатку закладають в тріщину шпаклювальну масу, ретельно продавлюють її і затирають шпателем. Відразу ж, без паузи, в тріщину закладають тонку стрічку, шириною 4-5 мм, відрізану від малярської сітки серпянки. Краї покладеної стрічки закладають в просвердлені отвори на кінцях тріщини.
Приблизно через 40 хвилин процедуру замазування потрібно повторити. Попередньо потрібно прибрати залишки старої маси, що залишилися на краях канавки. Після чого наноситься свіжий шар ремонтної шпаклівки і укладається ще одна стрічка, на цей раз шириною не менше 40 мм.
Після того як ремонтна закладка висохла, місця пошкодження шпаклюються повторно, цього разу з використанням фінішної маси. І наостанок, щоб прибрати сліди ремонту, поверхня гіпсокартону шліфується тонкою наждачним сіточкою.
Як прибрати серйозні тріщини зі стелі
Невелика тріщина довжиною 20-30 см не представляє особливої проблеми, її нескладно заклеїти або навіть закрити «Рідкими цвяхами», акриловим «Моментом» або будь-яким іншим аналогічним матеріалом.
Найчастіше ситуація з гіпсокартоном на стелі значно серйозніше. Якщо будинок дерев’яний, побудований на «пливуни», або двосхилий дах на коробці будівлі поставлена неправильно, то стельове перекриття буде регулярно скручувати. В результаті гіпсокартон на стелі періодично буде скрипіти і покриватися тріщинами.
Довжина таких пошкоджень може становити в середньому від 30 см до 1,5 м. У цьому випадку серпянка і шпаклівка просто не допоможуть, їх міцності буде недостатньо для того, щоб прибрати або компенсувати напругу в товщі гіпсокартону.
В цьому випадку прибрати тріщину на гіпсокартоном стелі можна спеціальної армуючої стрічкою по типу «американки». Наявність уздовж бічних країв дворядної перфорації і дуже щільна, міцна основа легко витримує найсильніші навантаження. «Американка» дуже зручна при роботі з гіпсокартоном саме в випадках, коли потрібно прибрати пошкодження або закрити стики.
Перед укладанням матеріалу тріщину обов’язково проклеюють масою на основі гіпсу з додаванням акрилу. Як варіант, можна використовувати будь-який відповідний клей, але обов’язково на акриловій основі. Пошкоджене місце на стелі затирають клеїть масою, далі можна наносити фінішну шпаклівку і ліпити армуючу стрічку.
Як закрити тріщину на стіні з гіпсокартону
Прибрати пошкодження на на поверхні гіпсокартонних стін цілком можливо за тією ж методикою, що і в разі ремонту стелі. Аналогічним чином виконується сверловка і оброблення тріщин, а так як стіновий гіпсокартон товщі, ніж листи для стелі, то розміри канавки бажано робити більше, приблизно 1,5-2 см в ширину.
Багато майстрів після нанесення грунтовки на внутрішню порожнину канавки виконують так зване проклеювання, тобто акриловий клей наносять невеликими точками в глибині вздовж всієї тріщини, з кроком 10-15 мм. Повністю проклеювати тріщину на стіні можна. Проклейка робиться для того, щоб прибрати напругу в матеріалі. Клей володіє більш високою пластичністю, тому більша частина навантаження буде передаватися по внутрішньому з’єднанню.
Після того як клей висох, канавку закладають невеликою кількістю шпаклівки, ретельно сушать. Гарантують, і через 4-5 годин можна наносити основний шар ремонтної маси з укладанням стрічки-серпянки.
Як закрити тріщини на стику гіпсокартону
Освіта пошкоджень на лінії стикування двох гіпсокартонних листів вважається однією з типових ситуацій руйнування облицювання. У матеріал вкручується певну кількість саморізів, які послаблюють кромки гіпсокартону. Якщо ще й несучий профіль покладений неправильно, то навіть при невеликому зусиллі край може просто тріснути, або навіть відвалитися від основної частини листа.
Для того щоб прибрати таке пошкодження, необхідно в першу чергу обробити стик, тобто зрізати ножем частину серпянки і видалити шпаклювальну масу шва.
Акуратно підрізаємо кромки тріщини, намагаємося зробити канавку досить глибокою, щоб укласти максимальну кількість шпаклівки. Продуваємо і звільняємо пошкоджене місце від гіпсового пилу, грунтуємо акрилом, як в попередньому випадку.
Крайова тріщина на стику вважається дуже складною для ремонту стелі або стін, тому однією шпаклівкою вирішити проблему не вдається. Наприклад, багато майстрів воліють обробляти тріщину до наскрізного стану з послідовною проклеюванням донної частини силіконом.
Далі потрібно прибрати залишки герметика, і решту клеїти акрилом із закладенням серпянкой на фінішній шпаклівки. По завершенню робіт поверхню гіпсокартону обов’язково підсилюють полотном скловолокна, наклеєного уздовж пошкодженого стику.
Порада! Якщо тріщина поверхнева, то можна взагалі обмежитися поверхневою затіркою акриловим «Моментом».
Як закрити дірку в гіпсокартоні
Вибір технології ремонту і матеріалів для реставрації наскрізного ушкодження залежить від розмірів отвору і місця його розташування на стелі або стіні.
Невеликий отвір від ударів інструментом або не до місця забитого цвяха, ремонтується звичайним акриловим герметиком. В даному випадку використовується саме акриловий матеріал, так як шов після висихання може бути пофарбований в колір основної поверхні гіпсокартону. Якщо спробувати прибрати дірку зі стелі силіконом, то місце пошкодження буде добре видно навіть після декількох шарів грунтовки. Прибрати сліди буде практично неможливо.
Інша справа, якщо розмір діри знаходиться в межах 3-5 см. У цьому випадку прибрати отвір можна наступним чином:
- Канцелярським ножем обрізаються краю, необхідно зрізати папір, волокна і залишки покриття;
- Крайку діри якісно обробляють акриловою ґрунтовкою, надлишки прибрати з гіпсокартону, або залишиться блискуче пляма;
- Місця пошкодження затираються шпаклівкою для швів. Потрібно буде укласти кілька шарів і ретельно пройти шпателем, поки матеріал повністю не заповнить дірку на всю товщину гіпсокартону. Надлишки прибрати «під нуль».
Ретельно слухаємо пробку, після чого на поверхні, за допомогою леза вирізаємо навколо діри квадратик паперового покриття, розмірами на пару сантиметрів більше зони пошкодження.
Далі потрібно очистити місце, прибрати залишки паперової основи, проклеїти звільнилася поверхню і заштукатурити отвір. Якщо діра в гіпсокартоні розташована біля навантаженої ділянки, то перед закладенням жедлательно заклеїти квадрат шматочком скловолокна, і лише потім намагатися прибрати сліди ремонту шпаклівкою.
Як уникнути тріщин на стелі з гіпсокартону
Розтріскування стельового і стінового матеріалу найчастіше є наслідком неправильного монтажу несучого профілю. Як правило, кількість і розміри оцинкованого П-профілю і бічних Омега-планок приймаються у відповідності зі стандартними рекомендаціями виробників, але для складних стель цього буває недостатньо. Кількість профілів і підвісів потрібно подвоювати.
Якщо будинок побудований з дерева, і з моменту завершення робіт пройшло не більше півроку, то краще за все стелю і стіни збирати за тимчасовою схемою, на мінімальній кількості кріплення і без затирання стиків. Виглядає не дуже красиво, але це єдиний спосіб визначити і прибрати в майбутньому проблемні ділянки на стелі. Через рік можна прибрати тимчасовий декор, посилити несучі профілі і укласти облицювання на стелю.
Поради фахівців
Зазвичай в проблемних приміщеннях намагаються не використовувати гіпсокартон. Якщо вибір вже був зроблений, то краще за все взяти більш важкий і товстий стіновий гіпсокартонний лист, а кількість несучих профілів збільшити як мінімум удвічі. При цьому стики між листами слід відразу заклеювати НЕ серпянкой, а більш щільною «американкою».
висновок
Прибрати тріщини на стелі з гіпсокартону нескладно, але справа навіть не в цьому. Сам факт розтріскування матеріалу вже свідчить про те, що були допущені серйозні прорахунки у виборі схеми обробки. Тому в такій ситуації краще всього заздалегідь прибрати облицювання або порадитися з майстрами, щоб не переробляти тріснуті листи на стелі повторно, собі в збиток.