Будь-які оздоблювальні роботи вимагають ґрунтовної підготовки і хорошого запасу часу. Якщо ви зважилися самостійно пофарбувати стіни хоча б однієї кімнати, необхідно відкласти на день-два всі поточні справи і проблеми і сміливо прийматися за обробку стін. Процес фарбування не складний, але вимагає певного досвіду в роботі. Тим більше, при загальному уявленні, як пофарбувати стіни водоемульсійною фарбою, будьте готові до того, що результати на практиці можуть серйозно відрізнятися від теорії і рад.
Як фарбувати стіни
Чим легше і тонше шар фарби на стіні, тим акуратніше необхідно викладати фарбу на поверхню. У теорії можна використовувати для фарбування два основних способи:
- Краскопультом. Працюючим на низькому тиску повітря, наприклад, від пилососа. Таким способом виконують обробку деревини антисептиком, завдають вапняну побілку, але перед початком робіт буде потрібно невелика практика;
- Валиком і пензликами. Цим інструментом можна пофарбувати все, від пароплава до стель, але спочатку необхідно вирішити, яким валиком фарбувати стіни, і попрактикуватися в його використанні на непомітною поверхні, наприклад, за шафою.
Важливо! У питанні, як правильно фарбувати стіни, більше довіряйте своїм рукам і очам і не дотримуйтесь сліпо інструкції і радам.
Як фарбувати водоемульсійною фарбою
Напевно у вас вдома є звичайний побутовий пилосос. Перший з наведених способів дозволить покрити стіни водоемульсійною фарбою без розводів. Швидкість приблизно така ж, як і в випадку роботи валиком, але робота з краскопультом вимагає твердої руки і точного глазомеру. Якщо у вас проблеми хоча б з одним із зазначених умов, залишається пофарбувати стіни валиком.
Купуємо фарбу і валик
Крім відра водоемульсійної фарби, нам знадобиться:
- Малярний скотч;
- Жорстка і м’яка щітки з пластмасовою щетиною;
- Дві-три великі поролонові губки, бажано жорсткі і щільні;
- Пару листочків наждачного паперу;
- Два валика зі щетиною середньої жорсткості і довжини;
- Шпатель;
- Рулон поліетиленової плівки шириною в півметра;
- Дві змінні ручки для валика, довжиною в метр і півтора метра;
- Лоток для фарби;
- Акріловая грунтовка з розрахунку 200 мл на 1 м2 стіни.
Будь-яка фарбування не обходиться без плям, ляпів, клякс, тому знадобиться ще пара сухих чистих ганчірок, а також робочий одяг і зручне взуття.
Підготовка до фарбування
Перед роботою нам потрібно буде підготувати поверхню стіни, прогрунтувати її акриловою грунтовкою, і тільки на наступний день починати фарбування. Один прохід кімнату площею в 20м2 вийде пофарбувати приблизно за 6 годин роботи, тому одяг для роботи потрібно вибирати зручну і не викликає дискомфорту при русі.
При підготовці стін уважно оглядаємо всі тріщини, відколи, дефекти на штукатурці, при необхідності закладаємо їх за допомогою шпателя і фінішної шпаклівки. Якщо кількість дефектів значне, відкладіть процес фарбування, як мінімум, дня на три, щоб відремонтовані ділянки могли грунтовно просохнути.
Перед початком грунтовки за допомогою щітки і вологою губки знімаємо забруднення зі стінки. Поки стіна просихає, викладаємо на підлогу під стіною поліетиленову плівку і фіксуємо її скотчем. Це зменшить забруднення статі і взуття.
Зазвичай рекомендують виконувати фарбування стін водоемульсійною фарбою при закритих вікнах і дверях. У реальності вже після години нанесення рідкої водоемульсійної фарби на стіни атмосфера в кімнаті стає дуже задушливою і вологою. Якщо на вулиці немає сильного вітру, можна відкрити вікно на вентиляцію при закритих дверях. Легкий протяг поліпшить умови роботи.
Відремонтовані і зачищені ділянки штукатурки протираємо ще раз злегка зволоженою губкою. Незважаючи на попереднє грунтування, частково зв’язує пил, потрібно постаратися прибрати зі стіни максимальну кількість забруднень: грудочок, пилу, залишків побілки, клею. Якщо є ділянки, пофарбовані масляної або алкідної фарбою, їх необхідно зачищати до повного видалення старого покриття.
Щоб прогрунтувати стіну під фарбування водоемульсійною фарбою, наливаємо грунтовку в лоток і акуратно наносимо вертикальними і горизонтальними смужками. В середньому така робота займе півтора-дві години. Приблизно через годину, коли вода з нанесеного грунту вбралася в стіну, на поверхні проступлять залишки грунтовки, яка не вбралася. Їх можна видалити за допомогою широкого шпателя.
Вимиваємо лоток і готуємо його під використання для водоемульсійної фарби. Перед нанесенням фарби на стіну її необхідно « підняти » інтенсивним перемішуванням, спочатку шпателем, після того, як суміш стане більш-менш однорідною, її ще 4-5 хвилин розмішують насадкою, встановленої в електродриль з регульованими оборотами. У процесі перемішування додаємо невелику кількість води, орієнтуючись на консистенцію водоемульсійної фарби. В результаті у нас повинна вийти рідина, за формою і кольором нагадує дуже жирне і густе молоко.
При необхідності можна виконати колеровку водоемульсійної фарби, тобто додати барвник і перемішати. За науці процес виконується наступним чином: відбирається невелика кількість ( приблизно 0,5 літра ) водоемульсійної фарби, додаємо невеликими порціями тонер, щоб отримати бажаний колір. Після цього додаємо отриману заготівлю в основну ємність і гарненько перемішуємо.
Красимо стіни водоемульсійною фарбою
Фарбування починаємо з правого від вікна кута, рухаючись по стіні в напрямку до дверей, а потім від дверей до вікна, тим самим описуючи периметр кімнати. Найчастіше стіни навколо вікна фарбують більш світлим тоном, ніж основну поверхню. Для того щоб добре і рівномірно покласти шар водоемульсійної фарби в кутах, цю частину стіни доводиться пофарбувати пензлем, так як валик не дозволяє рівномірно відпрацювати кут.
Наливаємо в лоток підготовлену водоемульсійну фарбу і 5-6 разів прокатуємо валиком, щоб просочити його рідиною. Перед нанесенням на стіну злегка віджимаємо і починаємо фарбувати. Щоб якісно пофарбувати стіни, необхідно послідовно проходити ділянки стіни шириною в 3-4 довжини валика, рівномірно розкочуючи фарбу вертикальними і горизонтальними рухами по всій висоті ділянки, від стелі до підлоги.
Щоб уникнути потьоків, перед тим як фарбувати стіну, валик обов’язково віджимаємо на лотку. Пофарбувати « сухим » валиком трохи складніше і довше, але при цьому у вас не буде клякс і підтеків від надлишку водоемульсійної фарби.
В процесі роботи, приблизно через кожні 3 метри обробленої поверхні стін, перш ніж продовжувати фарбувати, бажано промивати валик під струменем чистої води. Така процедура звільнить робочу поверхню валика від забруднень і пилу, зібраних на стіні.
Чи не намагайтеся пофарбувати стіни за один раз максимально допустимим шаром. Більш грамотним вважається пофарбувати стіни водоемульсійною фарбою, як мінімум, в два шари. Якщо на прогрунтованій штукатурці залишалися темні контрастні плями, які можуть просвічувати через шар водоемульсійної фарби, можливо, буде потрібно перед основним нанесенням кілька разів профарбувати і зачистити місця з плямами.
Як не можна фарбувати стіни
По-перше, не можна використовувати високі температури для сушіння пофарбованої поверхні. Акрилова основа буде деформуватися, спучуватися, і, щоб пофарбувати стіни по-новій, буде потрібно виконати великий обсяг роботи з видалення старої фарби і зачистці дефектних місць.
По-друге, не можна сушити стіни, пофарбовані водоемульсійною фарбою, при відкритих вікнах, дверях. Така процедура прискорює сушку, але фарба сохне вкрай нерівномірно, і через пилу, осідає на вологу поверхню, стіна з рівномірно пофарбованої може перетворитися в плямисту.
Як пофарбувати кухню і ванну
Водоемульсійна фарба для ванної кімнати повинна володіти хорошою стійкістю до підвищеної температури і водовідштовхувальними властивостями. Для ванної кімнати краще використовувати стіролакріловие фарби або водоемульсійну фарбу з добавкою латексу. Такий варіант дозволяє пофарбувати ванну аналогічно стінам залу, і при цьому отримати поверхню, що витримує досить велика кількість циклів миття.
Така фарба важче і володіє більш високою в’язкістю. На відміну від залу, в першу чергу потрібно пофарбувати кути і пристельову частину стін, а також ділянки і зони, прилеглі до труб, і тільки після цього можна пофарбувати частина стіни, доступну для роботи валиком.
Найбільш складна частина роботи по обробці квартири – пофарбувати водоемульсійною фарбою стіни в кухні. Водоемульсійна фарба дуже погано прилипає до будь-якої поверхні, на якій осідає шар жиру і продуктів горіння газу. Таку поверхню доводиться піддавати глибокій підготовці, ретельно видаляти всі забруднення і обов’язково грунтувати. На відміну від ванни, стіни кухні краще пофарбувати звичайної водоемульсійною фарбою, і після ретельного висушування покрити безбарвним акриловим лаком.
Висновок
Найбільш поширеним дефектом в забарвленні стін є погана підготовка поверхні, недостатній шар грунтовки або її відсутність взагалі. Як наслідок, шар водоемульсійки може « витягати » з штукатурки різноманітні забруднення, які виступають у вигляді плям і розводів. Ще одним дефектом може бути забруднення валиком або пензлем крупинками піску, частинками сколовшегося поверхневого шару грунтовки. У цьому випадку на однорідної матової поверхні такі включення дуже добре видно. Щоб їх видалити, необхідно дочекатися повного висихання шару, акуратно зрізати гострим лезом дефекти і в разі необхідності ще раз пофарбувати проблемну ділянку.