Поклейка шпалер не дуже трудомісткий, але важливий процес обробки приміщення. Термін служби фінішного покриття залежить від того, наскільки якісно проведена грунтовка стін. Перед поклейкою шпалер, перед шпаклівкою і фарбуванням стін – завжди присутній проміжний етап ґрунтування. Чим він так необхідний, розглянемо нижче.
Вибір грунтовки
За складом і властивостями розрізняють такі види грунтовки: акрилові, алкідні, мінеральні, універсальні.
Акрілова – підходить для обробки бетонних, дерев’яних, оштукатурених поверхонь. Чи не пахне, абсолютно безпечна для шкіри людини, швидко сохне. Грунтовка для глибокого проникнення використовується для пористого підстави, універсальна – при нормальних умовах. Посилення гідрофобними властивостями допускає використання в сирих приміщеннях, наприклад, для поклейки шпалер у ванну.
Алкідна – необхідна для обробки залізних елементів на стіні: маячків перед шпатлеваніем, саморезів перед поклейкою шпалер. Також добре підходить для обробки дерев’яних поверхонь і матеріалів з його стружки. Поверхня швидко сохне, утворює паропроникну дихаючу плівку. При фарбуванні варто використовувати маску і наскрізне провітрювання. Підходить для поклейки шпалер на дерево в сирих приміщеннях.
Силіконова — сохне довго, добре просочує, створює міцне дихаюче підставу. Але підходить лише для використання перед фарбуванням або шпаклівкою стін силіконовими матеріалами.
Бетоноконтакт — використовується для поклейки важких шпалер, це може бути вінілова шовкографія або склотканевих полотна. Дрібноабразивна суміш не буде помітна, але створить додаткову адгезію, необхідну для важкого оздоблювального матеріалу.
Вибір розчину відбувається в залежності від типу підстави, яка характеризується вбирається, міцністю, пористістю. Засіб на основі мінералів підходить для обробки цегли, штукатурки, бетону. На алкідної – для скловолоконних, скляних, кахлових, дерев’яних, ДВП, ДСП і пофарбованих поверхонь. Універсальні грунтовки підходять для обробки будь-яких підстав, але не можуть використовуватися на обсипаються, слабких стінах.
Додатково про грунтовки і виборі відповідного варіанту для кожного випадку, у відео від провідних виробників сухих сумішей:
Проведення роботи
Для поклейки шпалер, в першу чергу, необхідно видалити стару підставу: шпалери – за допомогою води, фарбу – залізною щіткою або спеціальними змивками. Використання сучасних спецзасобів значно зменшує час роботи, а вартість їх абсолютна доступна. Важливо очистити поверхню стіни і підлоги мітлою безпосередньо перед грунтовкою, позбутися зайвого пилу і сміття. Потім приготувати матеріал в необхідній кількості і інструменти.
Для швидкої обробки поверхні важливо використовувати правильний інструмент і матеріал. Зручно використовувати грунтовку з легким рожевим відтінком, вона індикатор рівномірного нанесення. Можна самостійно додати краплю колоранта в розчин, властивостей він від цього не втратить.
Для нанесення необхідні наступні інструменти:
- валик шириною 20-25 см із середнім ворсом;
- підходяща за розміром ванночка;
- телескопічна ручка;
- широка кисть для промазування кутів;
- баночка для використання з пензлем.
Грунтовка стін перед поклейкою шпалер відбувається після повного висихання вирівнюють шарів. Для перевірки до поверхні стіни скотчем приклеюється квадрат з поліетилену, якщо протягом 12 годин на ньому не утворюється конденсат – можна приступати до грунтовки.
Процес може проходити в один або два етапи, в залежності від всмоктуваності підстави. При нормальній пористості стін висихання становить дві години. Якщо поверхня висохла значно раніше, краще обробити другим шаром. Поверхня готова до поклейці шпалер через дві години.
Чи обов’язкова грунтовка
Середня витрата грунтовки 200 мл на 1 кв.м, при покупці якісного розчину – це вийде значна сума. Чи потрібно грунтувати стіни перед поклейкою шпалер, або можна обійтися без грунтовки? Для цього розглянемо плюси, які дає нам використання кошти. Важливі властивості грунтовки: зміцнює підставу, покращує міцність з’єднання шарів, економить клей, створює гнучку основу.
Можливо, що підстава і без грунтовки якісне, але навіть виробники обойного клею вказують в інструкції обов’язкове використання ґрунтовного шару. Одні рекомендують розбавляти для цього сам обойний клей, інші – спеціальні засоби.
Використання грунтовки дає можливість при наклейці шпалер легко поправляти спрямованість і суміщеність малюнка. Клей без відповідної основи швидко втрачає свою еластичність і гнучкість.
Протигрибкові склади грунтовки проникають набагато глибше клею і захищають шпалери на довгі роки служби від появи цвілі.
Важливо! Розбавлений клей ПВА для ґрунтування стін не підходить – він утворює плівку, яка погіршує адгезію між стіною і шпалерами. Таке покриття зменшить термін служби обробки.
Чим же загрожує виключення етапу грунтовки?
- Висока вбирання стін порушить властивості клеїть складу, шпалери можуть відпасти.
- Слабка підстава може не витримати тяжкість шпалер і почати відшаровуватися разом з покриттям.
- Через відсутність сполучного шару можливо слабке зчеплення шпалер зі стіною і утворення опуклостей.
Таким чином, питання « чи треба грунтувати? » відпадає. Це обов’язковий етап, такий же, як грунтовка стін перед шпаклівкою або фарбуванням.
Поради професіоналів
Новий продукт – грунтовка-шпаклівка поєднує в собі властивості двох покриттів. Дозволяє заощадити час на обробці і кошти на матеріалі. Наноситься при високій вимогливості до рівності підстави, під тонкі світлі шпалери. Являє собою більш густу ніж грунтовка суміш, яка наноситься на базовий шар шпаклівки, заповнює всі мікротріщини і створює гладку поверхню. Від фінішної шпаклівки відрізняється глибиною проникнення і легкістю нанесення. Процес такий же, як грунтувати стіни перед шпаклівкою.
Перевірити якість грунтовки професіонали можуть досвідченим шляхом. Крапля наноситься на великий палець, підсихає протягом хвилини, потім придавлюється вказівним пальцем. При розтисканні повинна відчуватися липкість і чіпкість складу. Для наочного порівняння краще використовувати кілька зразків.
При поклейці шпалер на гіпсокартон, обробники рекомендують обов’язкове шпаклювання всій поверхні. Для цього ідеально підійде грунтовка-шпаклівка, що поєднує властивості обох продуктів. Це обумовлено високими якостями сучасних клеїв, які в комплексі з грунтовкою створюють найміцніший зчеплення з гіпсокартоном. Це чудово, але коли прийде час змінити шпалери, вони будуть здиратися разом з шматочками підстави. Подальша обробка буде значно ускладнена. Наявність проміжного шару шпаклівки не зменшує термін служби покриття, а лише спрощує процес демонтажу.
Для великих площ актуально використовувати машинне нанесення грунтовки, за допомогою спрей-машини. Оренда інструментів доступна у великих спеціалізованих магазинах.
Висновок
Процес грунтування супроводжує всі етапи обробки приміщення. При правильному використанні, він збільшує термін служби обробки і забезпечує якісний ремонт. Не можна недооцінювати його необхідність. Виняток етапу загрожує неприємними наслідками в результаті.