Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Сучасна теплоізоляція на основі спінених полістиролів на сьогодні вважається найкращою за цілою низкою показників, в тому числі по теплопровідності і стійкості до водяної пари. Але таке утеплення екструдованим пінополістиролом обов'язково потрібно захищати від ультрафіолету сонця і намерзає конденсату. Можна штукатурити поверхню або спробувати виконати монтаж сайдингу на Піноплекс, відмінності в способі захисту є, і досить істотні.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Класичний варіант утеплення Піноплекс з вініловим сайдингом на оцинкованому каркасі

Чи можна утеплювати Піноплекс під сайдинг

Перш ніж приймати рішення, необхідно розібратися з можливостями екструдованого пінополістиролу. Класти сайдинг на Піноплекс можна лише за умови, що шар теплоізоляції витримає додаткове навантаження. При традиційному підході монтаж сайдінгових панелей виконується за трьома схемами:

 • На дерев'яному каркасі з пароізоляцією, покладеної під грати, поверх якого нашивається горизонтальна обрешітка;
 • На металевий каркас. Безпосередньо на стіну виконується монтаж пароізоляції, поверх виконується укладання теплоізоляції, і все це закривається гідроізоляцією. Далі йде монтаж металевих несучих конструкцій на утеплювач, і потім можливе укладання панелей сайдинга;
 • На литі, ідеально рівні стіни монтаж сайдингу може виконуватися після укладання пароізоляції або гідрозахисту і утеплювача. Далі йде установка рейок, і тільки на них можна прикріпити сайдинг.

Перший випадок монтажу – найбільш поширений, другий застосовується, якщо планується монтаж на дуже криві стіни, іноді навіть з негативним ухилом. Третій – найрідкісніший, так як ідеальні стіни зустрічаються нечасто.

Облицювання сайдингову панелями відносять до пасивного типу, це означає, що матеріал після монтажу на стіну не утворює досить жорсткого покриття з рівною і плоскою поверхнею. Тому у всіх перерахованих випадках укладання сайдинга виконувалася на несучий каркас, завдяки якому і забезпечувалося надійне утримування ваги облицювання і компенсації навантаження від поривів вітру і маси намерзлого снігу. Мало того, між шаром утеплювача і сайдингову панелями залишають вентиляційний зазор, завдяки якому вдається прибрати конденсат.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Чи варто робити утеплення з пеноплекса під сайдинг

Саме в наявності вентиляційного зазору і криється велика частина проблем монтажу. Оздоблення фасадів і стін декоративними панелями сайдінга розроблялася під установку теплоізоляції з щільної мінеральної вати на цегляні або дерев'яні стіни. У цьому випадку доводиться вдаватися до монтажу несучого каркаса і обов'язково обладнати вентиляційний зазор, який піднімається вгору, до підшивки звисів даху софітами. Якщо виконати кріплення сайдинга на Піноплекс, то потреби в такій вентиляції особливо немає. Екструдований пінополістирол практично не пропускає водяні пари. Здатність пеноплекса вбирати вологу близька до нуля.

Часто прихильники старої технології утеплення на основі мінеральної вати лякають забудовників можливими серйозними проблемами:

 • Наприклад, якщо прикріпити сайдинг до ПЄНОПЛЕКС безпосередньо за допомогою клейових складів, або механічно – штатним кріпленням, то водяні пари будуть накопичуватися в зазорах на стиках панелей. В результаті з'являються містки холоду, а взимку така ситуація може призвести до обриву кріплень;
 • Утеплення фасаду Піноплекс під сайдинг неприпустимо через високу горючості ЕППС. При запаленні теплоізоляції у вентиляційному зазорі виникає сильна тяга, як у комині, фронт полум'я поширюється за лічені хвилини.

Крім того, вважається, що навіть при якісному монтажі дерев'яні рейки в відсутності вентиляції схильні до набухання водним конденсатом, і, як наслідок, деформація обрешітки і навіть гниття деревини.

Не все так страшно, як може здатися з першого погляду. Монтаж сайдинга – це всього лише різновид декоративного оздоблення. Чи будуть стіни будинку облицьовані сайдингову панелями чи ні, на характеристики утеплення і його довговічність це не вплине. Зрозуміло, дерев'яні бруски і обрешітку потрібно обробляти просоченнями і лаками, інакше деревина буде зруйнована навіть в умовах наявності вентиляційного каналу.

Горить Піноплекс добре, але фронт полум'я поширюється тільки по поверхні матеріалу, тому додаткове захисне покриття з негорючого матеріалу легко вирішить проблему пожежонебезпеки. Відомі випадки пожеж пов'язані з горінням звичайного пінопласту під пластиковим сайдингом. Монтаж виконувався з вентзазоре, але без додаткового захисту антіпіреновим покриттям.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Важливо! Для тих, хто сумнівається, можна згадати будинку з безпечних СИП-панелей і такий матеріал, як металевий сайдинг з наклеєним з тильного боку товстим шаром пінопласту.

Такі панелі масово використовуються в країнах Євросоюзу. Монтаж виконується на штифти і клей, на обрешітку і без неї.

Чим кріпити утеплювач до стін

Залишилося вирішити, яким способом виконати монтаж панелей по поверхні ЕППС. Оздоблення пеноплекса сайдингом передбачає використання механічного кріплення. Облицювання на стінах, особливо, якщо це алюміній або оцинкований лист, відчуває досить серйозне навантаження, тому економити на кріпленні не варто.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Монтаж сайдингу тільки на каркас і тільки механічним кріпленням

Фахівці категорично не рекомендують монтаж сайдингу поверх пеноплекса з використанням клею, хоча це цілком можливо. Звичайні плиткові клейові суміші не втримають облицювання, а спеціальні клеї на основі поліуретану або силікону стоять дуже дорого.

Безпосередній монтаж панелей утеплювача пеноплекса під сайдинг на стіну виконується комплексно – клеєм і механічним парасольковим або грибковим кріпленням.

В якості клею можна використовувати:

 • Плиткові клейові суміші на цементно-піщаної основі. Клей не боїться вологи, тому з його допомогою цілком можливо утеплити цоколь будівлі Піноплекс і далі його облицювати сайдингом;
 • Монтажна піна зі зниженою ступенем розширення. Вважається універсальним варіантом саме для укладання ЕППС.

Пінополіуретан також застосовують для задування стиків і посадкового отвору при монтажі під грибок. Плитковий клей дуже в'язкий, тому доводиться докладати значних зусиль, щоб вирівняти наклеєні плити утеплювача в одній загальній площині.

Монтажна піна набагато м'якше клею, але через сильний розширення Піноплекс може відірвати від основи. Тому після укладання утеплювача краще відразу свердлити і забивати грибки, поки плиту не підняв. Абсолютно сухий Піноплекс погано змочується піною, тому в процесі монтажу поверхню доводиться злегка затирати наждачним папером або протирати вологою ганчіркою.

Які інструменти і матеріали будуть потрібні

Для утеплення стін будинку, в залежності від технології монтажу, потрібно буде запастися наступними матеріалами:

 • Екструдований пінополістирол з пазогребневими замками, якщо планується цокольний сайдинг на ПЄНОПЛЕКС, то товщина матеріалу повинна бути в межах 25-50 мм, не більше;
 • Стіновий оцинкований профіль, перетин матеріалу вибирається залежно від висоти фасаду і стін. Для монтажу на цоколі можна використовувати звичайний профіль під гіпсокартон;
 • Балони з монтажною піною;
 • Монтажні грибки з замикаючими шпильками;
 • Саморізи по металу;
 • Довгомірних шпилька – саморіз з пластикової пробкою;
 • Кронштейни для монтажу каркасу на стіну.

З інструментів потрібні шуруповерт з битами і комплектом свердел, ножиці для обрізки стінового профілю, ніж для підрізування плит Піноплекс, будівельний гідравлічний і бульбашковий рівень, рулетка. Також за технологією утеплення цоколя Піноплекс зовні під сайдинг потрібно буде мати в запасі кілька сайдінгових панелей з кутиковими і стартовими J-планками.

Важливо! Проблема в тому, що висота цоколя завжди виходить нестандартної. При обшивці своїми руками сайдингом з утеплювачем Піноплекс необхідно заздалегідь знати точки і рівні, де потрібно буде ставити кронштейни під кріплення декоративних панелей. За ним пройдуть горизонтальні поперечки з профілю. Кріплення до стіни повинні розташовуватися трохи вище.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Монтаж сайдинга на утеплений Піноплекс цоколь, на стіни дерев'яного будинку панелі укладаються по прихованої обрешітці

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

підготовка стін

В першу чергу поверхню піддають ревізії, для того щоб закрити дефекти, прогрунтувати і, можливо, обробити стіни антипіренові просоченням і засобом від патогенної мікрофлори. Для монтажу пеноплекса на дерев'яні стіни потрібно буде нашити обрешітку з рейок. Наклеювати ЕППС на бетон або цегла не можна, утеплення Піноплекс дерев'яного будинку зовні під сайдинг має мати продухи під видалення конденсату. Крім того, рейки повинні мати ковзне кріплення, інакше кріплення може обірвати через усадочних процесів, коливань температури або вологості деревини.

Другим етапом виконують обмір геометрії стін, це необхідно для визначення розміру вильоту кронштейна в кожному конкретному випадку. Далі потрібно виготовити кріплення під вертикальний профіль, але під розмір не обрізають, наносять лише мітки. Обрізку в розмір виконують безпосередньо перед монтажем пеноплекса на стіну.

Який товщини Піноплекс вибрати для утеплення стін зовні

Існує загальновизнана методика визначення потужності теплоізоляції для конкретних кліматичних умов. По-перше, потрібно дізнатися показник, іменований «градус-добу», його визначають за кліматичними картами і таблицями в СНиП. Для кожного регіону за спостереженнями метеорологів давно встановлені середня температура і індекс «градус-добу».

Знаючи ці два показники, за графіками можна визначити необхідний опір теплопередачі. Помноживши коефіцієнт теплопровідності пеноплекса на опір теплопередачі, дізнаємося товщину шару утеплювача на стіні.

На практиці зробити утеплення з пеноплекса довільної товщини неможливо, тому використовують стандартні плити ЕППС. Для південних широт можна використовувати Піноплекс в 50 мм, для середніх широт – 75 мм, для Півночі потрібні плити 100-150 мм.

Кріплення кронштейнів для обрешітки під сайдинг

Існує ще один нюанс, пов'язаний з монтажем утеплення з ЕППС. Правильно обшити Піноплекс сайдингом можна лише за умови грамотного вибору кріплення каркаса або обрешітки під укладання декоративних панелей. Після завершення монтажу плити утеплювача повністю сховають площину стіни, на поверхні залишаться лише капелюшки грибків. До чого кріпити каркас?

Для складання каркаса можна використовувати:

 • Стрічкові металеві підвіси, пришиті на кам'яну або дерев'яну стіну через утеплювач;
 • Спробувати закріпити кронштейни на капелюшках грибків;
 • Встановити додаткові опори у вигляді брусків з хвойної деревини;
 • Використовувати пластикові перехідники.

В крайньому випадку, монтаж каркаса можна просто виконати саморезом на пластиковій пробці збільшеної довжини, в межах 10-15 см.

Половина довжини пробки відводиться для занурення в стіну, половина – для проходження товщі пеноплекса. У будь-якому випадку монтаж каркаса під установку панелей сайдинга повинен виконуватися до капітальної стіни, а не до матеріалу утеплювача.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Стрічкові перфоровані підвіси пробивають плиту пеноплекса

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Особливості різних типів кріплення під профіль

Найпростіший варіант монтажу несучого каркаса передбачає використання в якості опори довгомірних саморізів з пробкою, забитої в стіну на 5-7 см. Такий спосіб може використовуватися тільки для абсолютно рівних і плоских стін і в відсутності відокремленої обробки цокольній частині будівлі. Тобто металевий стіновий профіль повинен бути встановлений вертикально поверх пеноплекса, від верху до фундаменту. Спосіб підійде для невеликих одноповерхових приміщень з цегли. Перевагою такого способу монтажу рами для сайдингу є мінімальний тиск пробки з саморізом на плиту пеноплекса. Істотний мінус техніки монтажу – неможливість регулювання вильоту кріплення в горизонтальному напрямку.

Для утеплення каркасного будинку Піноплекс зовні під сайдинг найчастіше використовують стрічкові підвіси, пришиті прямо на стіну звичайними саморізами по дереву. Так як вага вертикальних профілів виходить досить великим, то краще всього вибирати підвіси з ребрами жорсткості. Щоб вивести пелюстки, в ПЄНОПЛЕКС вирізують отвір у вигляді квадрата, після чого пробку вклеюють назад на монтажній піні. Завдяки перфорації на відігнутих частинах можна легко підігнати положення профілю по вертикалі і закріпити його на стрічці саморізами по металу.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Для будівель зі слабкими стінами найкраще використовувати спеціалізований кріплення. Наприклад, для утеплення Піноплекс будинку з газобетону під сайдинг потрібно буде зробити або купити спеціалізовані кронштейни з довжиною п'яти не менш чем10 см.

До відома! Часто потрібно утеплити невелике каркасне приміщення типу закритої веранди або тераси, побудоване з пиломатеріалів або фанери. У цьому випадку в якості кронштейнів можна використовувати дерев'яні бруски, їх кріплять саморізами по лініях монтажу металевого профілю.

Як утеплити будинок Піноплекс зовні під сайдинг

В даному випадку теплоізоляція приміщення завжди виконується за схемою з вентильованим фасадом, незалежно від висоти будівлі, матеріалу і товщини капітальних стін. Якщо в будинку планується монтаж пеноплекса з облицюванням сайдингом і на цокольну частину, і на стіни, то краще за все в першу чергу виконати утеплення з декоративною обшивкою цоколя, і лише потім переходити до залишилася поверхні.

Така схема використовується через конструктивних особливостей цокольній частині стін, так як цоколь майже завжди виступає над площиною основний стіновий поверхні мінімум на 10-15 см.

Монтаж пеноплекса на цоколі

По кутах коробки натягуємо розмічальні шнури. Як правило, використовують три малярні нитки, один шнур виставляється по верхньому рівню цоколя, інші ставлять по лініях установки саморобних кронштейнів з підвісів посередині і на лінії укладання J-планки. Стрічковий підвіс монтується на стіни так, щоб точки кріплення не збігалися з межплітнимі зазорами на замках теплоізоляції.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Стрічкові перфоровані підвіси пробивають плиту пеноплекса

Монтаж плит Піноплекс виконується вертикально, приміряємо і вирізаємо вікна під встановлені стрічкові підвіси. Далі наносимо монтажну піну на пазогребневі замки, а також по одній смужці вздовж верхньої і нижньої кромки. Для слабких стін або більш товстого пеноплекса теплоізоляцію потрібно буде додатково зафіксувати грибками.

теплоізоляція стін

Якщо між цоколем і основною частиною стіни немає сходинки-переходу, то можна буде продовжити монтаж пеноплекса по тій же схемі. Потрібно буде лише додатково повісити вертикальні схили з вантажем або натягнути шнури, щоб не піти за кордон установки профілю.

Поява хвилі або невеликого ухилу на поверхні теплоізоляції не має особливого значення, головне, щоб залишався хоча б невеликий повітряний проміжок між сайдингом і Піноплекс.

Для пеноплекса на стінах обов'язково використовують плитковий клей і грибки, точки установки підвісів-кронштейнів обов'язково задувають піною, щоб зміцнити стрічки і прибрати щілини.

Як закріпити сайдинг на Піноплекс

Наступним етапом потрібно буде зібрати каркас під монтаж сайдінгових панелей. Якщо на стіні є виступаючий цоколь, то монтаж несучої каркасної конструкції необхідно починати з укладання верхньої планки кріплення. Її потрібно правильно зорієнтувати по горизонту відповідно до лінії вікон або даху, інакше сайдинг на цоколі буде виглядати нерівним.

Якщо немає виділеної цокольній стрічки, то монтаж каркаса виконуємо відразу по всій поверхні стіни. Кріпимо вертикальні сталеві профілі на підвіси, починаючи з кутів, точно вирівнюємо по натягнутих шнурах розмітки і фіксуємо саморізами.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

При установці вертикальних і горизонтальних профілів необхідно враховувати монтажний розмір сайдингу

Далі потрібно встановити поперечки. Якщо монтаж вертикальних стійок виконувався з кроком в 60 см, то для поперечного профілю відстань вибирається по висоті панелі сайдинга, інакше його просто не можна буде закріпити.

Монтаж сайдинга починається з установки стартовою J-планки і кутових напрямних. Кріпимо відразу по три панелі, так виходить і зручніше, і швидше.

Як кріпити сайдинг на Піноплекс до стіни без обрешітки

Для невеликих дерев'яних щитових або каркасних будівель монтаж утеплювача і декоративних панелей цілком можливо виконати без несучого каркаса. Замість стрічкових власників або покупних кронштейнів на стіну кріпимо відрізки бруса 70х70 мм. Зрозуміло, що попередньо потрібно буде на стіні розмітити горизонтальні лінії, по яких пройде верхня кромка сайдингу, щоб не промахнутися з закручування саморізів.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Піноплекс наклеюємо на стіну монтажною піною, остуди межплітние стики, верхню і нижню кромку під дахом, під вікнами й уздовж фундаменту. Монтаж пеноплекса виходить більш трудомістким, так як в кожній плиті доводиться вирізати вікно під прикручений брусок, наклеювати плиту і задувати піною.

При цьому торець бруска повинен виступати над площиною пеноплекса на 20-25 мм. Залишиться лише укласти панелі сайдинга і прикрутити їх безпосередньо до дерев'яних «кронштейнів».

рекомендації

Однією з проблем, з якою часто доводиться стикатися при монтажі сайдинга, є недостатньо висока жорсткість несучого каркаса. Зрозуміло, що Піноплекс не дає можливості використовувати повноцінне кріплення, а перфоровані стрічки і довгомірні саморізи не забезпечують жорсткої фіксації обрешітки і каркаса.

Вирішити проблему можна використанням пластикових вставок, як на фото.

Монтаж сайдинга на Піноплекс: як утеплити, кріпити, обшити цегляний, дерев'яний, каркасний будинок своїми руками, обробка без обрешітки, відео

Вставка має чотири голчасті опори, які легко пробивають шар пеноплекса і кріпляться за допомогою довгомірного самореза або шпильки

У цьому випадку монтаж каркаса під сайдинг можна виконувати прямо на отвори в пластиковій вставці. В результаті опора виходить досить жорсткою, щоб утримувати і утеплення, і декоративне облицювання.

висновок

Монтаж сайдинга на Піноплекс виходить ненабагато складніше, ніж при використанні мінеральної вати. При тому, що матеріал ЕППС однозначно виявляється довговічніше, стійкіше до навантаження, водяній парі та перепадів температури. Потрібно лише сумлінно зібрати і закріпити каркас, не допускаючи утворення містків холоду і прослаблених точок підвісу.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: