Фарбопульт – корисний інструмент, який дозволяє швидко і рівномірно пофарбувати будь-які поверхні. Ось тільки не всяка фарба підходить для такого способу нанесення. Найчастіше склад доводиться розбавляти, щоб спокійно користуватися фарбопультом. Розповімо, як і чим це можна робити. Навіщо розбавляти фарбу перед заливкою:
- Занадто густий склад буде лягати на поверхні товстим шаром і довго висихати.
- Густа фарба не зможе заповнити всі пори, що позначиться на якості роботи.
- Фарбопульт буде швидко забиватися, у сучасних моделей діаметр сопла варіюється від 0,5 до 2 міліметрів. Доведеться часто зупиняти роботу, щоб прочищати сопло і внутрішні канали.
З цих причин куплену фарбу потрібно правильно підготувати, розбавити перед нанесенням за допомогою пульта.
Різні фарби вимагають застосування різних розріджувачів:
- Акрилова емаль – дистильована вода.
- Алкідна – скипидар, уайт-спірит, ксилол, розчинник «Нефрас-с 50/170».
- Нітроемаль – бензин, ксилол, уайт-спірит, сольвент, розчинники № 645 і № 646.
- Водоемульсійні – дистильована вода, спирт, ефір.
- Масляні – скипидар, пінен, уайт-спірит.
- Гумові – дистильована вода, але не більше 10% від загального обсягу складу.Купуючи дорогу фарбу відомого бренду, потрібно вибирати розчинник від цього ж виробника.
Процес розведення фарби перед роботою з фарбопультом не складний:
- Спочатку склад перемішується в тій же банці, в якій продавався. Потрібно взяти лопатоподібний інструмент і ретельно все перемішати, дістаючи до дна, щоб не було згустків і грудок. Фарба повинна нагадувати густу сметану!
- Далі фарба виливається в більшу ємність. Якщо використовуються відразу кілька банок, вони все зливаються разом. Порожні банки обов’язково сполосніть розчинником і злийте цей розчин в загальну ємність. Навіщо залишати фарбу, яка коштує грошей, на стінках і дні банки, все одно вона буде викинута.
- Тепер пора додавати розчинник. Його ллють в ємність з фарбою тонкою цівкою, постійно перемішуючи. Час від часу піднімайте свій інструмент, яким розводите фарбу і дивіться, як вона стікає з нього. Якщо великими краплями – потрібно додати ще розчинника. Якщо безперервною цівкою – вистачить.Виробники повинні вказувати на банці з фарбою вид відповідного для неї розчинника і пропорції. Професіонали зазвичай визначають, що фарбу вже можна заливати в краскопульт, на око, це приходить з досвідом.
Для тих, хто поки не може визначити готовність фарби після перемішування на око, є дуже простий пристрій — віскозиметр, прилад для визначення в’язкості. Це ємність об’ємом 100 грамів з тримачем. У неї заливається розмішана з розчинником фарба, зливний отвір тимчасово затискається пальцем. Запускаєте секундомір і відкриваєте отвір, засікаючи, за який час вся фарба вибіжить в підставлену ємність.
Для віскозиметра зі зливним отвором в 4 міліметри нормальними є наступні показники:
- Масляна фарба витече за 15-22 секунди.
- Водоемульсійна – за 18-26 секунд.
- Нітроемаль і алкідний склад – за 15-22 секунди.
- Акрилова – за 14-20 секунд.Можна зробити простий віскозиметр своїми руками, наприклад, з обрізаного тюбика з-під клею ПВА або перекису водню.
Що робити якщо фарба вийшла занадто рідкою:
- Долити нерозбавленої емалі і знову перемішати.
- Дати складу постояти в холодному місці, він загусне.
- Дати постояти з відкритою кришкою дві-три години, щоб розчинник почав випаровуватися.
- Взяти краскопульт з соплом мінімального діаметру.
Розведення фарби продовжить роботу вашого пульверизатора, зробить процес фарбування більш швидким і зручним, прискорить процес висихання шарів. Головне – зробити все правильно, дотримуватися оптимальних пропорцій і правильно вибрати розчинник.