Сьогодні фарби з воском все частіше застосовуються як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт з деревиною. Розповімо вам про особливості таких складів, які мають ряд переваг. З’ясуємо, як правильно працювати з восковими фарбами. Створюються воскові фарби на основі природних компонентів, тому безпечні, мають властивості і переваги воску.
Плюси фарби з воском:
- Високий рівень вологонепроникності. Воскові фарби буквально відштовхують воду, що дуже важливо саме для захисту деревини, особливо у вуличних умовах.
- Фарба ефектно підкреслить структуру деревини, її благородний вигляд, малюнок і фактуру. Застосовуються воскові склади в ході реставрації предметів меблювання, в антикварній справі, коли потрібно оновити вінтажні меблі.
- Консистенція щільна, фарба лягає добре, дуже рівномірно. Наносити легко, впорається непрофесіонал.
- Волокна деревини в ході нанесення не піднімаються, склад володіє відмінними захисними властивостями.
- Є фарби з воском пігментовані, кольорові, є безбарвні.
- Коштують якісні воскові фарби не дуже дешево, але все одно цілком доступні. І вибір великий, є фарби від різних виробників і в різних цінових категоріях.
Відзначимо, що при нагріванні воскова фарба може розм’якшуватися і розтріскуватися, що призведе до зниження захисних властивостей і появи дефектів. Втім, просто під сонячними променями фарба настільки сильно не нагрівається. Крім того, воскові склади спирторозчинні, під впливом спиртів втрачають свої властивості і розпадаються на складові.
Найчастіше воскові фарби застосовуються в якості захисного і декоративного покриття. Їх недоцільно використовувати в місцях, які піддаються сильним механічним впливам.
Крім бджолиного або карнаубського воску до складу фарб входить лляне або тунгове масло, яке виконує роль просочення. Також для консистенції додається натуральна оліфа і смола живиця для збільшення захисних властивостей. Синтетичні компоненти виступають каталізаторами, служать для прискорення висихання і підвищення міцності покриття.
Застосовуються фарби на восковій основі не тільки для відновлення дерев’яних меблів. Їх можна наносити на фасади з МДФ і ДСП, в якості водовідштовхувального покриття застосовувати на виробах з чавуну, штучного і натурального каменю. У ландшафтному дизайні воскові фарби широко використовуються для захисту і додання більш декоративного вигляду на перголах, альтанках, арках для витких рослин. Пофарбувати таким складом можна дерев’яний паркан і садові меблі.
Використовувати воскові фарби легко. Поверхню необхідно очистити від старого покриття, зачистити наждачним папером з мінімальною зернистістю. Грунтування не потрібне, фарба наноситься пензлем або валиком. Дуже важливо потім буквально втерти склад в деревину безворсовою тканиною і зашліфувати.
Для того щоб покриття було більш довговічним, поверх висохлої воскової фарби доцільно нанести безбарвний лак. Поверхня стане глянсовою, більш декоративною. Згідно відгуками домовласників, прослужити така обробка може до 10 років без втрати первісного вигляду.