Як розпланувати ділянку 10 соток – схеми

Як розпланувати ділянку 10 соток – схеми

Планування ділянки на 10 соток виконується з урахуванням будівельних норм, сторін горизонту, рельєфу місцевості, висотних відміток, кліматичних умов і дизайн-проекту. У просторі важливо враховувати розташування житлового будинку, зони відпочинку, гаража, городу, живоплотів, водойми, клумб, альтанок. Сад на ділянці можна виконати, наприклад, в прованському, англійському, японському стилях.

Дизайн заміської або дачної ділянки: з чого почати?

Перед тим як розпланувати ділянку землі, важливо скласти схему розташування будівель (житлових, господарських) і дерев та квітників. Фахівці рекомендують провести вивчення загальних характеристик території, в які входять ступінь зволоженості, наявність або відсутність лісу поруч з кордоном наділу, потреба в дренажній системі.

У плануванні враховуються також:

  • склад грунту;
  • напрямок вітрів;
  • характеристики грунтових вод;
  • розташування комунікацій і можливість їх підключення;
  • рель’єф місцевості

Приклади планування дачної ділянки 10 соток складаються за допомогою графічних редакторів або на аркушах паперу. За стандартами госпбудівлі розташовують близько котеджів, на просторому місці, можна оформити гравієм або тротуарною плиткою пішохідні доріжки між будинками. Ландшафтні композиції зазвичай розташовують по периметру або в центрі ділянки.

Як розпланувати ділянку 10 соток – схеми

Сторони горизонту

При зонуванні ділянки з будинком враховуються також сторони горизонту. Це дозволить грамотно розмістити чагарники і плодові дерева, забезпечити достатню освітленість будівлям.

Вхід в житлову будову повинен розміщуватися з південного сходу або півдня. Північна частина ділянки оптимальна для посадки дерев, які створять необхідну тінь, приховають ділянку від дороги, дозволять ефективно розпланувати центральну зону земельних володінь. Південний схід і схід ділянки відводяться під городні грядки, плодові дерева, облаштування головного входу в будинок.

Висотні позначки – рельєф місцевості

При плануванні фундаменту житлового будинку і господарських будівель враховується нахил ділянки і перепади висот. Розташування дозволить запобігти руйнуванню фундаменту від води і забруднення ділянки.

При проектуванні низинного наділу фахівці рекомендують розмітити надійну дренажну систему. Для земельних ділянок можна зробити невеликі канави, обробити їх плиткою або прокласти систему з труб, побудувати колодязі. Важливо зробити дренажний комплекс відповідно до дизайнерського рішення садової ділянки і будівель.

При плануванні насаджень і розміщення фундаментів враховується тип ґрунту, який може бути:

  • піщаним;
  • родючим легким;
  • глинистим;
  • середньоглинистим.

При наявності ненасиченого корисними компонентами грунту не рекомендується розбивати великий сад. Однак при необхідності можна завезти чорнозем, добрива, скоригувавши склад грунтів і характеристики місцевості. Заходи потребуватимуть додаткових витрат і ретельного планування робіт.

Як розпланувати ділянку 10 соток – схеми

Розміщення житлового будинку

Для розміщення будинку на ділянці оптимальна центральна зона, фасад будівлі розвертають до дороги, вікна виходять до квітників.

Будівлі в центрі постійно використовуються, тому на вхідній зоні і пішохідних стежках не рекомендується розташовувати безліч дизайнерських деталей, клумби не повинні загороджувати огляд мешканцям будинку. До зведення котеджу складається схема комунікацій, проводиться планування підключення водопровідної системи, газопроводу, каналізаційних труб, електромереж. При підготовці креслення важливо проконсультуватися з профільними фахівцями.

Планування зонування 10 соток – це грамотний розподіл наступних функціональних зон:

  • житловий будинок;
  • гараж, паркування;
  • зона відпочинку (альтанки, тераса);
  • госпблоки, майстерні;
  • город;
  • квітники;
  • штучна водойма

Планування ділянок різної форми

Земельна ділянка 10 соток розмічається відповідно до конфігурації ділянки і об’єктів, що присутні. У переліку затребуваних форм ділянки:

  • прямокутні;
  • квадратні;
  • округлі.

Діляка прямокутної форми передбачає поділ території на функціональні зони, використання групи будівель і інших об’єктів. Насадження і клумби розташовують на південному сході, альтанки і госпбудівлі переміщують на північну зону близько огорожі. Житловий будинок оптимально помістити ближче до краю, не рекомендується проектувати будівництво будинку в центральній частині ділянки. Квітники та грядки повинні мати геометричну конфігурацію, доріжки оптимально робити прямі.

Округлий варіант планування підходить для ділянок неправильної форми. По кутах ділянки висаджують квітники та клумби. Будівлі розташовуються групою. Оригінально виглядають альпінарії і продуманий ландшафтний дизайн з альтанкою, дерева класичної форми.

Ділянки квадратної конфігурації дозволяють компактно розмістити споруди, квітники. Допускається розташування котеджу в центральній частині, будівля не перешкоджає швидкому перетину території, не загороджує інші споруди.

Планування по діагоналі дозволяє компактно розташувати будинок і господарські будівлі, візуально збільшити площу ділянки. Чіткість геометричних форм призначена для створення ефектних ландшафтних композицій.

На сучасних ділянках застосовується вільне планування, що дозволяє розподілити будови і насадження відповідно до характеристик ділянки і авторським задумом.

Як розпланувати ділянку 10 соток – схеми

Житловий будинок

Котедж є основою композиції, біля якої розмічають на схемі інші будови, доріжки і клумби. Основну будівлю важливо розмістити на віддалі від проїжджої частини і огорож для зниження рівня шуму, запобігання попадання пилу. Перед будівлею оптимально розмістити квітники, альтанки для естетичного дизайнерського рішення.

На ділянках з трикутною або зігнутою конфігурацією рекомендується розміщувати споруди складних конструктивних рішень, з ламаними лініями, змінною поверховістю. У ділянках з невеликою кількістю дерев, грядок можна розташувати, крім головної будівлі, компактний гостьовий будиночок.

Парковка або гараж

При проектуванні парковки важливо передбачити параметри безпечної експлуатації. Споруда не повинна заважати проїзду інших машин, тому паркувальну кишеню створюють всередині двору приватного будинку. Не рекомендується робити стоянку зовні за парканом. При плануванні гаража важливо передбачити відповідність дизайнерським рішенням ділянки і житлових будівель.

Зона відпочинку – альтанка або тераса

Для ділянки приватного будинку важливо облаштувати зону для відпочинку, по площі стандартно займає 1/3 земельної ділянки. Простір вміщує альтанку, лазню, гойдалки, басейн, гамаки, барбекю і т.д. При проектуванні і складанні дизайну важливо враховувати характеристики безпечної експлуатації, комфорт, естетичність, використовувати екологічні матеріали.

Потрібно узгодити оформлення зі стильовим рішенням інших будівель, запланувати альпійські гірки і невисокі чагарники. Для облаштування оригінального місця відпочинку часто використовується різьблення по дереву, розпис, мозаїчні вставки і ковані елементи. Для створення комфортного місця відпочинку створюється тераса з навісом. Декорувати зону відпочинку можна компактними скульптурами, вуличними світильниками. На території можна повісити гірлянди уздовж стежок, облаштувати навісні світильники.

Господарська зона – сарай, майстерня …

Облаштування зони господарського призначення включає зведення льохів, ангарів під інструменти, зернові культури, майстерень, сараїв і споруд для тварин. Зону розташовують на віддалі від будинку. Потрібно посадити поруч чагарники і дерева для розмежування простору. Універсальним варіантом оформлення є вертикальне озеленення. Поблизу можна розташувати 2-3 грядки із зеленню або компактні тепличні споруди.

Як розпланувати ділянку 10 соток – схеми

Город і сад

При проектуванні ділянки важливо передбачити розміщення городу та саду. Грядки проектують по краях або ближче до центру ділянки. Важливо враховувати доступність до джерела водопостачання або природної водойми. У зоні можна звести компактні теплиці для комфортного догляду за рослинами і отримання врожаю. Дерева, які плодоносять, клумби з декоративними рослинами, квітники входять в зону саду, яку розміщують поруч з основною будівлею для створення естетичного вигляду з вікон і з балкона.

Інший спосіб розташування посадок передбачає висаджування рослин і чагарників по периметру. Компактні чагарники садять уздовж стежок, великі плодові або квітучі дерева розташовують в кутових ділянках житлових будівель.

При складанні схеми насаджень важливо передбачити достатній рівень освітлення для розвитку і комфорту власників будинку. Рослини і дерева не повинні затінювати один одного і займати надмірну площу.

При плануванні фруктових насаджень важливо передбачити сумісність сортів плодових дерев чи кущів. Обліпиха і вишня висаджуються подалі від інших культур. Черешня не поєднується зі сливою. Для ділянки 10 соток фахівці рекомендують висаджувати не більше 15 фруктових саджанців.

Клумби і живоплоти

Ландшафтний дизайн заміського будинку на 10 соток землі передбачає включення клумб і озеленених огорож. Затребувані варіанти клумб для заміських ділянок:

  1. При виконанні озеленення вертикального типу створюються компактні затінені ділянки за допомогою насаджень на стінових панелях, огорожах альтанках плюща та інших витких рослин. Багаторічники дозволяють замаскувати госпбудівлі, створити затишок в зоні відпочинку і естетичний вигляд ділянки.
  2. Клумби класичної форми – округлі або прямокутні розміщують по центру, поруч з житловими будинками. При повторних посівах можна забезпечити цвітіння рослин з весни до осені.
  3. Насадження квітів комбінованого типу можуть розміщуватися по периметру ділянки.

Водойми

При плануванні ландшафтного дизайну враховується необхідність в облаштуванні штучного водоймища.

Водойма, зазвичай, облаштовується поруч з зоною відпочинку. Буде потрібно викопати траншеї і забезпечити водопостачання по території.

Оптимально розмістити водойму в тіні дерев для запобігання зацвітання води. У водоймі висаджують вологолюбні рослинні культури. Для створення оригінального рішення можливе облаштування водоспаду, декоративного моста. Поруч з водоймою можна запроектувати компактний банний комплекс.

Доповнити ландшафтну композицію можна посадкою дерев (калини, горобини, сосни). Поліпшити композиційне рішення можна за допомогою доріжок, стежок, декоративних кущів і клумб. При проектуванні комплексу водойми важливо використовувати матеріали з єдиним стилем, фактурами, відповідною палітрою кольорів.

Як розпланувати ділянку 10 соток – схеми

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: