Пасивний будинок: особливості збереження енергії

Пасивний будинок: особливості збереження енергії

Ми розпочали знайомити Вас з таким поняттям, як пасивний будинок. І у даній статті детальніше розглянемо способи збереження енергії в будинку. Що таке пасивний будинок і які його принципи ми виклали в попередній статі.

Архітектурні прийоми

Вдале планування вашої оселі досягається :

  • Зменшенням площі огорож. Це зменшує тепловтрати, що відбуваються навіть через правильно утеплені стіни
  • Створення тепла від сонячних променів взимку, що проникають в оселю через орієнтовані в бік сонця вікна
  • Обмеження кількості променів сонця влітку, що вбереже оселю від перегрівання
  • Зонування будинку на теплі і холодні зони, що дозволяє уникнути зайвого обігрівання в приміщення, де це не потрібно

Ці архітектурні прийоми не впливають на собівартість будинку та доступні усім хто цього бажає. Однією з провідних фірм з будівництва енергоефективних будинків є Сервус Івано-Франківськ.

Компактність будинку

Однією з характеристик приватного енергоефективного будинку є коефіцієнт компактності від 0,6 і вище. Це співвідношення суми усіх площ огороджувальних конструкцій до сумарного внутрішньому об’єму оселі. Зменшення цього коефіцієнту буде по мірі зменшення в будинку кількості еркерів, ніш, западин та виступів. Чим більш прямокутною буде форма, тим краще. Це відноситься і до даху будівлі. Доцільно надати перевагу плоскій і простій формі. Також варто пам’ятати, що коефіцієнт компактності знижується за рахунок великого внутрішнього об’єму. Тому рекомендують споруджувати енергоефективний будинок одразу для декількох сімей.

Орієнтування за сонцем

Південний бік (можливе відхилення близько 30 ) зазвичай запроектовують під житлову частину, в якій обов’язковими є освітлення та обігрів. В таких приміщення проектують зазвичай великі вікна. Їхня площа наближається до 70% від загальної площі усіх вікон будівлі. Та важливо, щоб вони не перевищували площу в 40 % від площі південної стіни. Такі приміщення в зимовий період матиму додатковий нагрів від сонця, що взимку розташовується на небосхилі досить низько. Затінення південної частини будівлі взимку є недопустимим. Та влітку тінь допоможе уникнути перегрівання. Тому над вікнами на півдні рекомендують робити різноманітні навіси.

Площа західних та східних вікон не повинна перевищувати третини від загальної площі вікон в будинку. Збільшення їхньої площі може стати причиною перегрівання приміщення влітку та переохолодження взимку. З північного боку зазвичай розташовують нежитлові приміщення, що не потребують обігрівання. Вікна не проектують.

Що таке буферні зони

Буферними зонами називаються не опалювальні прибудови, що обігріваються стінами будівлі і запобігають втратам теплової енергії. Захистом північної сторони від охолодження може стати розташований поруч холодний льох, або будь-яка нежитлова прибудова. З півдня споруджують зимовий сад. Розміщують його так, щоб він взимку акумулював тепло масивною фронтальною стіною і підлогою. Літом це приміщення знаходиться в тіні. Такі приміщення можуть не опалюватись і за площею дорівнювати приблизно п’ятій частині від загальної.

Як працює стіна Тромба

Вона призначена для поглинання сонячного тепла з південного боку та її розповсюдження вночі. Зазвичай стіна Тромба робиться доволі товстою. Стіни, збудовані за цією технологією, досягають в товщину 40 см. Попереду неї на відстані від 15 см і більше монтується багатокамерний склопакет. В якості матеріалу бажано використовувати енергозберігаюче скло. Завдяки повітряній ніші, нагрів стіни посилюється, а скло “консервує” тепло всередині. При падінні температури в приміщенні стіна повільно починає віддавати тепло.

Така стіна є ефективним приладом для обігріву. При товщині повітряного прошарку 30-40 см, стіна прогріється за 6-8 годин, а тепло буде віддаватися протягом ночі. Використання таких конструкцій в пасивному будинку не є обов’язковою, але є бажаною.

Яку обрати земельну ділянку

Будь-яка земельна ділянка не підійде для спорудження енергоефективного будинку. Звертати свою увагу варто тільки на ділянки, на яких не буде затінення південного боку будинку. Ділянки, розташовані по північних схилах або на вершині пагорба, не підійдуть. У першому варіанті південне сонце не буде обігрівати в повному обсязі, в другому — холодне повітря збільшить тепловіддачу покрівлі і стін.

Хороше архітектурне планування будівлі зменшує на 30-50% споживання тепла. Профільні будівельні методики допоможуть домогтися більш вражаючих результатів. Важливо при зведенні таких будівель забезпечити ефективну герметизацію і утеплення.

Ізоляційні роботи

Ізоляція огорожувальних конструкцій в енергоефективному будинку в нашій країні повинна перевищувати нормативну мінімум у два рази. На практиці це означатиме, що при нормі товщини шару утеплювача в 10 см ми повинні застосувати шар товщиною 30 см, якщо споруджується класичний кам’яний будинок.

Герметизація

Герметизація дозволяє практично повністю усунути втрати теплової енергії. Також дуже важливо забезпечити сухість приміщення, оскільки будь-яка конденсація руйнує будівлю та збільшує тепловтрати. Герметичною оболонкою покривається стеля, стіни і підлога. Дуже важливо, щоб холод не мав жодного шляху для проникнення в будинок. Герметизація — це дуже важливий етап.

Вікна

Якісно проведений монтаж є не менш важливим ніж якість самих склопакетів. В пасивних будинках опір теплопередачі вікна не повинен перевищувати 1,5 м2 * К / Вт. Це означає, що вікно повинно мати коефіцієнт теплопередачі не більше 0,75 Вт / м2. Нормативний опір в Україні має значення не більше 0,6 м2 * К / Вт. Щоб по периметру вікна не утворювалиця прогалини для проходу холоду, його монтують в одній площині з шаром утеплювача, а не з конструктивом стіни.

Покрівля

Найкращий варіант — це пласка покрівля, прямокутної форми. Це суттєво знижує тепловтрати.

Фундамент та підлога

Суцільна плита — це найкращий варіант для фундаменту. Вона буде основою для підлоги. Утеплювати її потрібно з боку грунту по усій площині. Теплова ізоляція повинна бути суцільною, без жодних прогалин.

Якщо підлогу на першому поверсі обробити керамогранітними плитами, то вона буде давати тепло. При застосуванні дерева треба пам’ятати, що деревина повинна бути ретельно висушеною. Погано висушена деревина з часом може пустити тріщини, що суттєво знизить рівень герметичності приміщення.

Декілька слів про якісну ізоляцію

Технологія монтажних, теплоізоляційних та робіт по герметизації застосовується ціла низка найрізноманітніших засобів та матеріалів. Та не тільки якість цих матеріалів впливає на кінцевий результат, але кваліфіковане виконання відповідних робіт. Сумлінна та клопітка праця важлива навіть для найпростіших завдань. Безвідповідальне ставлення навіть до найелементарніших робіт може бути причиною зниження енергоефективності. Висока якість проведених робіт може знизити енерговтрати майже на 90%.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: