Цікаві статті
Головна / Матеріали / Види та класифікація ДСП

Види та класифікація ДСП

Види та класифікація ДСП

Класифікація та види ДСП

Деревостружкові плити (ДСП) виготовляють з різних видів деревини і недеревних частинок з використанням різноманітних сполучників, різними способами і для різних цілей. Цим пояснюється велика кількість різновидів плит. Найчастіше плити класифікують наступним чином.

За призначенням: плити загального призначення, для будівництва, спеціального призначення. До ДСП загального призначення не пред’являються високі вимоги щодо їх водо- і біостійкості. Такі плити призначені для експлуатації в умовах, що виключають вплив води, вологи, високої температури та інших несприятливих факторів, наприклад всередині опалювальних приміщень.

Плити загального призначення використовують в основному для виготовлення штучних і вбудованих меблів, для оздоблення інтер’єру всередині будівлі і т. д. Такі плити виготовляють на основі карбамидоформальдегидних смол без введення в стружкову масу спеціальних добавок.

Класифікація та види ДСП

Плити для будівництва повинні володіти водо- і біостійкітю, а в окремих випадках вогнестійкісті, хорошими тепло- і звукоізоляційні властивості. Будівельну вологостійку ДСП виготовляють в основному на основі фенолформальдегідних смол і неорганічних зв’язуючих (портландцементу, каустичного магнезиту та ін.), а в окремих випадках на основі карбамидоформальдегидних смол з введенням в стружкову масу спеціальних добавок (гидрофобизаторов і антисептиків).

Плити спеціального призначення повинні володіти спеціальними властивостями, наприклад щодо розмірів, щільності, міцності в певному напрямку, водо-, біо-, вогнестійкості та ін. Такі плити виготовляють за спеціальними замовленнями. Відповідно до ГОСТ 10632-77 ДСП загального призначення випускають наступних марок: П-1, П-2 і П-3 (табл. 1.1). Плити П-1 і П-3 виготовляють однієї групи, П-2 – груп А і Б.

Таблиця 1.1

Марка Конструкція Позначення Вид облицювання або оздоблення Галузь застосування
П-1 Багатошарові П-1М Плівками на основі термореактивних і термопластичних полімерів і лакофарбових матеріалів Меблева промисловість (елементи меблів), будівництво (панелі), радіо- та приладобудування (футляри, панелі)
Тришарові П-1Т
П-2 Тришарові П-2Т Шпоном, лаками, декоративним паперошаруватий пластиком, без облицювання Меблева промисловість (елементи меблів), будівництво (панелі, будівельні конструкції, тимчасові споруди), корпуси приладів, машин, виробництво тари (крім харчової), контейнери, стелажі
Одношарові П-20
П-3 Тришарові П-ЗТ Лінолеумом, шпоном, паперово-шаруватим пластиком і т. п., Без облицювання Елементи конструкції підлог, покрівлі, стінових панелей, антресолей, підвіконь, будівельні конструкції, деталі кузовів автофургонів, перегородки вагонів і ін.

ДСП плита і її розміри: довжина, ширина, товщина

Лист ДСП, як, в принципі, і багато інших подібних матеріали, може мати досить широкий спектр розмірів. У більшості випадків цей момент залежить від виробника, але не дивлячись на це, підпорядковується певним законам, які диктуються призначенням матеріал. А кажуть ці закони наступне – довжина листа ДСП не може бути менше 1830 мм і більше 5680 мм. Останнє обумовлено технічними обмеженнями верстатів.

Що стосується ширини листів ДСП, то тут ситуація практично така ж – нижня межа цього розміру становить 1220 мм, а верхня 2500 мм. Найбільшим змінам може піддаватися товщина плит ДСП – існують як «ультратонкі плити», так і товсті. Саме від цієї характеристики матеріалу в більшій мірі залежить їх область застосування.

  • ДСП товщиною 8, 9, 10 мм. В основному цей матеріал використовується для виготовлення всіляких декоративних панелей – такі листи розрізають на частини і шпунти, готуючи таким способом до установки на стіну або навіть на стелю. У деяких випадках неламіновані ДСП плити таких розмірів можуть використовуватися в меблевому виробництві – тут її використовують для виготовлення задніх стін корпусних меблів і днищ висувних шухлядок.
  • Плити ДСП товщиною 16, 18, 19 мм – саме з цього матеріалу в більшості випадків виготовляється корпусні меблі. ДСП цієї ширини застосовується як для виготовлення самих меблів, так і для її фасадів. Найбільш затребуваними з них є листи ДСП товщиною 16 і 18 мм. Дев’ятнадцятимілліметрові листи в меблевому виробництві застосовуються вкрай рідко.
  • Товсті плити ДСП – 19, 22 і 28 мм. Це виключно будівельний матеріал, але може також використовуватися в меблевій промисловості. Найчастіше з плит цього розміру виготовляють стільниці – хоча в сучасному світі більше визнання отримали композитні технології. По суті, стільниці клеять з тонкого ДСП, а середину наповнюють гофрокартоном або спіненим поліуретаном – так виходить дешевше, а якість готового виробу практично не страждає. Як в будівництві, так і в меблевому виробництві використовується неламіновані ДСП цього розмірного ряду. До речі, в будівництві її застосовують для виготовлення підлог. Для перегородок використовується більш тонкий матеріал – 9 або 10 мм.

Як вибрати ДСП

Якщо підійти до ДСП на дистанцію близько одного метра ви відчуваєте специфічний запах, то дана плита явно не проходить за показниками токсичності (клас емісії формальдегіду).

Якість плити можна перевірити, встромивши в крайку ДСП що-небудь, що є з собою в кишені, наприклад, ручку, ключі і т. п. Якщо предмет входить досить м’яко, без будь-яких зусиль, можна зробити висновок, що плита виготовлена неякісно. Дану процедуру необхідно провести з усіх чотирьох сторін.

Якісно виготовлена ДСП-плита – це така плита, в якій різні шари виготовлені з різною стружки; так, середина повинна складатися з великої стружки (дозволяє більш добре утримувати шурупи з кромки). А зовнішні шари повинні складатися з дрібної стружки, із-за цього вона виглядає пористою.

Якщо ДСП на дотик і по загальному вигляду суха, то однозначно, що дана плита за фізико–механічними характеристиками не відповідає необхідним нормативам.

Дуже погано, якщо плита ДСП лущиться – це обов’язково повинно вас насторожити. Адже це може означати, що при виробництві матеріалу був порушений технологічний процес.

Колір плити теж може сказати про якість. Так, якщо темний колір, це означає, що в складі багато кори або при виробництві вона підгоріла, і якщо це так, то дана плита має низьку міцність. Якщо досить багато кори, то дану плиту можна використовувати тільки в будівництві, так як на кору дуже погано приклеюється плівка, а на приклеєної поверхні можуть з’явитися плями.

Види та класифікація ДСП

Якщо ДСП має рудий або червоний відтінки, значить, ймовірно, у виробничому циклі використовували підгорілу тріску, і вона почала гнити. Дану плиту не ламінують, але використовують у всіх видах робіт, вона не втрачає своєї міцності.

Синій або блакитний відтінки плити свідчать про застосування в процесі виробництва плити ДСП посинілою деревини, але це навряд чи помітним чином вплине на якість самої плити.

Плита відмінної якості — це плита, що має світлий колір, в рівній упаковці (тобто, всі плити в упаковці повинні бути одного світлого кольору).

При невисокій якості вся упаковка має різноманітні кольори (чорна, біла, синя, червона).

При застосуванні плити, а саме її ламінувана поверхня плити має першорядне значення. Краще всього, щоб поверхня була ідеально гладкою – це показник якості плити. Ну а якщо є нерівності, це означає, що при виробництві не виконували шліфування.

Що стосується товщини, то за стандартом приймається відхилення в межах 0,3 мм від заявленого розміру. Перевірити можна візуально, якщо дивитися на упаковку (100 шт. ), то вона повинна виглядати рівно, якщо це не так, то в упаковці присутні плити різної товщини.

 

Читайте також

Хвиляста плитка для інтер’єру

В даний час керамічна плитка настільки різноманітна, вже давно минули ті часи, коли вона була …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *