Перш ніж приступити до будівництва будинку, власники ділянок стикаються з таким непростим і важливим питанням: “як найбільш раціонально розташувати будинок і додаткові елементи на ділянці”. Зважаючи різних індивідуальних особливостей кожної території, а також уподобань власників однозначне рішення для всіх варіантів знайти практично неможливо.
Тим не менш, дотримання простих правил допоможе уникнути більшості неприємних ситуацій, як у процесі будівництва та розташуванні інших елементів, так і після завершення будівельних робіт. Серед найбільш важливих факторів, від яких варто відштовхуватися, можна виділити наступні:
- Розміри і співвідношення сторін ділянки;
- Найбільш освітлювані сторони;
- Рельєфність і тип грунту.
Особливості планування
Заміські ділянки, як правило, діляться на кілька зон, кожна з яких виділяється для розміщення певних елементів. Таким чином, зонування дозволяє грамотно розподілити всю територію ділянки. З найбільш важливих категорій можна виділити такі зони:
- Житлова зона, що включає необхідну територію для усіх житлових будинків. Як правило, є найбільш важливою зоною, відштовхуючись від якої розподіляється інша територія.
- Господарська зона, яка має на своїй площі такі господарські об’єкти як гараж, майстерня, літня кухня, туалет, вольєр, душ, лазня і так далі.
- Зона відпочинку включає такі елементи, як дитячі майданчики, басейн, клумби, квітники, альтанки.
- Зона саду і городу включає решту вільну територію для розміщення теплиць, городу і посадки дерев.
При плануванні ділянки можуть використовуватися регулярний, а також ландшафтний стиль. Регулярний або геометричний стиль відрізняється найбільш прямими і рівними лініями при розміщенні об’єктів на ділянці, а головною перевагою є його економічність. Даний стиль відмінно підходить для рівних ділянок з різним співвідношенням сторін. Ландшафтний стиль припускає більш хаотичне розміщення елементів ділянки, який може мати кілька рельєфних рівнів. Головним завданням при такому плануванні – надати ділянці максимальну мальовничість і природність. В даному варіанті використовуються природні матеріали як при будівництві, так і при оформленні інших зон.
Також слід враховувати можливе розширення або будівництва нових споруд, залишаючи для них резервну площу. Додаткові споруди рекомендується розташовувати якомога ближче до країв ділянки, щоб не затінювати його територію.
Наступним важливим моментом є підведення води, газу і електрики. Варто враховувати відстань від джерел уникнути необхідності прокладати комунікації через всю ділянку, те ж саме стосується системи каналізації.
Деякі ділянки мають рельєфні особливості, які також впливають на зонування території. Якщо ж ділянка не має ніяких будівель, то сильний рівень ухилу поверхні може бути виправлений рельєфним плануванням.
Форма ділянки
Форма вашої ділянки має найбільш важливу значущість, саме співвідношення сторін диктує основні вимоги до вибору місця для будинку. Довгу і вузьку ділянку, що прилягає до дороги тільки з одного боку, є найбільш складним варіантом при розташуванні будинку з гаражем, в такому випадку страждає як архітектура будинку, так і вибір площі для нього. Широкі, але короткі ділянки передбачають більш широкі можливості по розташуванню передбачуваних будівель, але мають труднощі з вибором місця для саду чи городу.
На вузьких ділянках рекомендується розташовувати будови ближче до однієї із сторін, це дозволить більш раціонально використовувати територію навколо будинку, наприклад, для альтанки, басейну, літнього майданчика, а також місця для стоянки автомобілів.
Рослинність
Якщо ж більшість чагарників з легкістю пересідають з одного місця в інше, то до видалення дерев слід підійти з більшою відповідальністю. У разі сильної повітрюваності у вашому регіоні високі дерева будуть захищати ваш будинок від вітру, пилу, а також палючого сонця. Північні вітри ж не тільки обдуваютдом, але і знижують врожайність саду та городу.
В силу своїх особливостей фруктові дерева ростуть протягом тривалого часу, і порожні місця, що з’явилися після видалення дерев ще довго будуть неприємно виділятися на вашій ділянці. Деякі ж дерева навпаки в залежності від свого типу можуть створити неприємності, наприклад, шовковиця, розташована поруч зі входом або ж в’їздом в гараж, забезпечить безліч проблем з чистотою у дворі, а також у гаражі.
Сонячні сторони
Сонце являє собою найважливіших чинник не тільки для любителів городу, але для всіх власників заміських ділянок. Залежно від ступеня освітленості кімнат буде залежати їх комфортність і затишок в подальшому. Більш того сонячні промені також «прогрівають дім» що перешкоджає появі цвілі. Але в деяких регіонах сонце може також створити і незручності, наприклад, спекотне сонце буде сильно нагрівати південну сторону будинку, що також слід врахувати при будівництві.
Освітлення відіграє потужну роль для найбільш просторих кімнат, тому вітальня, їдальня і спальні кімнати повинні виходити на максимально освітлювану бік. Рекомендується відразу подбати про подальше вигляді з інших кімнат, якщо ж це кухня, вигляд на вулицю буде не найкращим варіантом. Північна сторона відмінно підходить для гаража, господарських приміщень, санвузла, а також гардеробу.
Вид з вікон
Окремої згадки стоїть майбутній вигляд з вікон будинку. Власники величезних ділянок або ж територій, розташованих на околиці приватного сектору можуть про це не турбуватися, решті ж варто серйозно задуматися про пейзаж який буде видно з вікон.
Адже видом з вікон основних кімнат стати можуть як стіни сусіднього котеджу або незліченні господарські будівлі, так і ваш фруктовий сад. Тому варто звернути особливу увагу на подальший вид з вікон, особливо якщо майбутня будова буде мати балкон.