Як вибрати шпаклівку

Як вибрати шпаклівку

Шпаклівка – порошковий або пастоподібний матеріал для вирівнювання поверхонь (стін і стель) перед обробкою приміщення. Шпаклівка грає не тільки декоративну роль, маскуючи дефекти стін і стель, а й захищає поверхні від негативних впливів навколишнього середовища. Крім того, шпаклівка покращує теплоізоляцію стін.

Основні характеристики і вимоги до шпаклівок безвідносно до їх специфіки:
[tie_list type=”checklist”]

  • адгезія – прилипання шпаклівки до обробленої поверхні;
  • екологічність – безпека для здоров’я людини (особливо для внутрішніх робіт);
  • зносостійкість – стійкість до механічних впливів, вологи, перепадів температури (перш за все, для зовнішніх робіт);
  • збіжність – здатність формувати рівну поверхню без додаткового механічного впливу.

[/tie_list]
Крім того, шпаклівка повинна добре піддаватися шліфуванню.

Види шпаклівок

Суха шпаклівка – являє собою порошок-суміш з різних хімічних речовин і перед застосуванням вимагає підготовки, наприклад, розведення водою. Фасовка – мішки та пакети. У такій формі випускають гіпсові, цементні і полімерні шпаклівки.

Серед переваг: зручність зберігання і перевезення, тривалий термін зберігання, можливість приготувати суміш необхідної консистенції, невисока ціна. Важливе значення – застосовується для будь-яких видів робіт, включаючи і найтонші.

До недоліків слід віднести додаткові витрати часу і зусиль для приготування суміші, відносно короткий її термін придатності. Крім того, суха шпаклівка вимагає неухильного дотримання технології приготування.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Важливо : щоб уникнути надмірної витрати матеріалу, готуйте розчин невеликими порціями. Пам’ятайте, що розведена шпаклівка має короткий термін придатності і після висихання не може бути використана.[/box]

Готова до застосування – являє собою готову до роботи суміш. Фасовка – відра або баки. У такій формі випускають акрилову, латексну і полімерну шпаклівку.

Головне достоїнство готової шпаклівки очевидно: не вимагає додаткових витрат часу і зусиль для її приготування. До безперечних переваг належить також хороша збіжність і можливість зберігання протягом тривалого часу.

Недоліки: більш висока ціна, ніж у сухий, неможливість використання в тонких роботах і шарах більше 5 мм в товщину, неприпустимість їх зберігання при негативних температурах.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Важливо : зберігати готову шпаклівку слід в герметично закритій ємності.[/box]

Як вибрати шпаклівку

Призначення шпаклівки

Стартова (вирівнювальна) шпаклівка – застосовується на початку оздоблювальних робіт, коли необхідно закрити великі отвори і западини. Наноситься досить товстим шаром (до 1.5 см). Стартова шпаклівка повинна бути довговічною, міцної і мати гарну адгезію до поверхні.

Фінішна (декоративна) шпаклівка – застосовується після стартової з метою підготовки поверхні до декоративного облицювання. Наноситься тонким шаром (0.5-1 мм). За допомогою фінішної шпаклівки вирівнюються дрібні дефекти, в результаті чого поверхня стає більш гладкою. Фінішна шпаклівка повинна мати гарну сумісність з нижнім шаром (стартовою).

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Важливо : щоб домогтися відмінного зчеплення фінішного шару зі стартовим, слід використовувати продукцію однієї марки, виготовлену одним виробником.[/box]

Універсальна шпаклівка – застосовується як для вирівнюючого, так і для фінішного шпаклювання. Головне достоїнство – зручна у використанні і придатна майже для будь-якої поверхні. Звідси головний недолік – поступається за якістю кожної зі спеціалізованих шпаклівок. До того ж, і ціна досить висока. Хороший варіант для непрофесіоналів.

Спеціалізована шпаклівка – застосовується для конкретних цілей:
[tie_list type=”starlist”]

  • шпаклівка для підлоги – застосовується для вирівнювання поверхні підлоги і залежить від її виду (бетон, дерево і т.д.);
  • шпаклівка для швів – застосовується для ліквідації зазорів між двома листами гіпсокартону, фанери і т.д.

[/tie_list]

Застосування шпаклівки

Шпаклівка для внутрішніх (інтер’єрних) робіт – застосовується для обробки стін і стель різних приміщень. Шпаклівка повинна бути екологічною і міцною. Якщо шпаклюються стіни і стелі в санвузлі, то до оздоблювального матеріалу пред’являється додаткова вимога – стійкість до впливу вологи.

Шпаклівка для зовнішніх (фасадних) робіт – застосовується для обробки стін зовні. Шпаклівка повинна бути стійкою до зовнішніх впливів (в тому числі вологи, УФ-випромінювання, морозу, перепадів температури, опадів), мати презентабельний вигляд. Для внутрішніх робіт таку шпаклівку слід застосовувати з обережністю, оскільки вона може містити токсичні речовини.

Щоб не помилитися з вибором шпаклівки, завжди враховуйте місце проведення робіт і їх кінцеву мету:
[tie_list type=”starlist”]

  • стіни в санвузлі, басейні для подальшої обробки плиткою – стартова цементна шпаклівка для внутрішніх робіт;
  • стіни і стелі в житлових приміщеннях для подальшого фарбування – полімерна або гіпсова шпаклівка (якщо стіни рівні, досить тільки фінішної шпаклівки);
  • фасад зі старою штукатуркою для подальшого фарбування – шпаклівка для зовнішніх робіт (для закладення тріщин відмінно підійде теплоізоляційна шпаклівка);
  • декоративне оздоблення стін в житлових кімнатах – текстурная шпаклівка. Інший варіант – звичайна фінішна шпаклівка, якій можна надати рельєфність за допомогою спеціального трафарету або валика.

[/tie_list]

шпаклівка

Склад

Акрилова шпаклівка – на акриловій основі. Область застосування – зовнішні і внутрішні роботи. Потрібна для отримання ідеально гладкої «дзеркальної» поверхні стелі або стін. Наноситься тонким шаром в 1 мм.

Переваги: ​​стійка до вологи, зручна в нанесенні, екологічна, не має запаху. Поверхню після нанесення акрилової шпаклівки можна фарбувати будь-якими фарбами і емалями. Таку шпаклівку рекомендується використовувати для обробки кухонь, туалетів, ванних і інших приміщень з підвищеною вологістю.

Недоліки: глибокі порожнини в поверхнях необхідно шпаклювати в два етапи, так як шпаклювання одним шаром призводить до розтріскування, при шліфуванні утворюється їдкий пил, тому рекомендується робота в респіраторі і окулярах.

Мінеральна шпаклівка – на гіпсових, цементних, піщаних, вапнякових основах. Область застосування – обробка приміщень з підвищеною вологістю. Переваги: відносно невисока ціна, екологічність, але в той же час вона відрізняється більш низькою стійкістю до сухого стирання.

Гіпсова шпаклівка – на основі гіпсуОбласть застосування – обробка гіпсокартонних і гіпсоволокнистих листів, цементних і бетонних поверхонь (внутрішні роботи).

Переваги: ​​пластична, паропроникна, проста в нанесенні, хороша адгезія з різними матеріалами, екологічна, не дає усадки, відмінно шліфується.

Недолік – нестійка до вологи і різких перепадів температур, в результаті чого її неможливо використовувати в зовнішніх роботах і у вологих приміщеннях.

Гіпсово-вапняна шпаклівка – на гіпсовій і вапняній основі. Переваги – висока адгезія, зручна в застосуванні, екологічна, не дає усадки. Недолік – нестійка до вологи.

Цементна шпаклівка – на цементній основі. Область застосування – зовнішні і внутрішні роботи. Переваги – міцна, стійка до вологи (рекомендується використовувати при обробці приміщень з високою вологістю, наприклад ванних кімнат або кухонь) і перепадів температур (важливо для зовнішніх робіт). Недоліки – нееластична (можлива поява мікротріщин), дає невелику усадку (необхідно провести повторну шпаклівку).

Полімерна шпаклівка – на полімерній основі (акрил, епоксидні смоли, поліуретан). Область застосування – внутрішні роботи: вирівнювання нерівностей і заповнення тріщин в бетоні, цеглі, гіпсокартоні, шпаклювання приміщень з підвищеною вологістю.

До числа головних достоїнств відноситься висока якість шпаклювання, однак ціна полімерної шпаклівки вище, ніж, наприклад, гіпсової. Вона добре витримує перепади температури і відрізняється високим рівнем стійкості до різних деформацій, вологи, високу адгезію. Недолік – висока ціна.

Як вибрати шпаклівку

Водно-дисперсійна шпаклівка – основою служить дисперсія полімеру в воді Область застосування – згладжування нерівностей стін, а також усунення дефектів дерев’яних, бетонних, оштукатурених, кам’яних поверхонь. Переваги: стійка до вологи, пожежобезпечна, екологічна, швидко висихає і зручна в застосуванні. Також відрізняється гарною адгезією.

Масляна шпаклівка – виготовляється на основі суміші масел. Область застосування – внутрішні роботи (вирівнювання поверхонь в приміщеннях). Переваги: міцна, швидко висихає, дешево коштує, проста у використанні. Масляна шпаклівка характеризується високою адгезією до більшості основ. Недолік – погано поєднується з оздоблювальними матеріалами, які не містять масел.

Клейова шпаклівка – на основі крейди, оліфи і клею. Область застосування – внутрішні і зовнішні роботи. Подібна шпаклівка добре маскує дрібні дефекти поверхні і поєднується з вапном, декоративними олійними і водними фарбами.

Олійно-клейова шпаклівка – містить казеїновий клей. Область застосування – внутрішні роботи. Переваги: пластичність, простота нанесення, невисока вартість. Недоліки: низька міцність і чутливість до вологи. Шпаклівка сумісна тільки зі складами, виготовленими на основі оліфи. Таку шпаклівку не рекомендується застосовувати для обробки приміщень з підвищеною вологістю.

Латексна шпаклівка – на олійно-клейовій основі. Відрізняється від попереднього варіанту вмістом кальцитового наповнювача. Область застосування – внутрішні роботи: вирівнювання стін і стель приміщень. Переваги: не тріскається при висиханні, не токсична, легко наноситься на поверхню, має високу пластичність. Недолік: нестійка до негативних температур.

Силіконова шпаклівка – на основі силіконових смол. Область застосування – зовнішні роботи. Довговічна, стійка до УФ-випромінювання і забруднення. Недолік – висока вартість.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Важливо : силіконова шпаклівка досить складна в роботі. Тому для недосвідчених шпаклівщиків вона не підійде.[/box]

Поради

[tie_list type=”lightbulb”]

  • Вибирайте шпаклівку з урахуванням матеріалу, який буде застосовуватися при подальшій обробці поверхні. Якщо мова йде про обклеювання шпалерами, то краще купити суху шпаклівку. А ось для фарбування варто придбати готову до застосування суміш (пасту).
  • Купуючи готову суміш, попросіть продавця відкрити кришку відерця. Не купуйте продукцію, якщо на поверхні присутні включення твердих фракцій (ознака низької якості шпаклівки).
  • Також варто врахувати температурний діапазон, при якому буде використовуватися шпаклівка.

[/tie_list]

Виробник

При виборі бренду шпаклівки маловідомих і деяких місцевих марок, наприклад, Ирком, Ирком-Колор, Sniezka, Vidaron, Triora, слід пам’ятати: продукція цих фірм зазвичай трохи дешевше, але їм притаманні багато недоліків (велика усадка, швидке застигання після розведення). Поверхні, покриті найдешевшими розчинами можуть тріскатися.

Шпаклівки популярних виробників Caparol, Ceresit, Knauf, Kreisel, Polimin, Sadolin, Sopro, Tikkurila, Mapei, Schonox , як правило коштують дорожче, ніж продукція першої групи, а іноді знаходяться в тому ж ціновому діапазоні. Слід зазначити, що більшість шпаклівок не дають великої усадки, утворюють міцне, рівне і гладке покриття, яке не тріскається, коли висихає.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: