Технологія вирощування картоплі з насіння

Жоден город не обходиться без картопляної грядки, мабуть, не знайти людину, яка би не любила смачну, ароматну картопельку! Та і процес вирощування культури не становить секрету – закинь бульби в лунки та засип землею. Але що ви скажете на таку можливість, як вирощування картоплі з насіння? Гадаєте, неможливо? Нічого подібного!

Як зберегти сорт

Досвідчені дачники знають – будь-який сорт картоплі поступово вироджується: погіршуються смакові якості, знижується врожайність. Це відбувається, так як посадка картоплі відбувається з року в рік в межах одного сорту, відповідно, немає оновлення посівного матеріалу.
Технологія вирощування картоплі з насінняНайбільш простий спосіб виходу із ситуації – це купівля сортового садивного матеріалу. Але це досить дорого, до того ж немає жодних гарантій, що придбані бульби дійсно є елітними, а не просто відібраними із загального врожаю. Але можна піти іншим шляхом – дізнатися, як виростити картоплю з насіння, щоб отримати розсаду культури самостійно, без особливих витрат. Ягоди картоплі містять насіння, які, на щастя, не володіють ознаками виродження, не несуть спадкової інформації про захворювання культури.
Зібрати посівний матеріал можна самостійно на своїх грядках, а можна придбати підготовлені, оброблене насіння в спеціалізованих сільськогосподарських магазинах.

Технологія вирощування картоплі з насінняОстанній варіант найбільш прийнятний, так як отримана розсада картоплі буде міцною і стійкою до негативних впливів навколишнього середовища.

Відео «Вирощування з насіння»

З відео Ви дізнаєтеся, як виростити коренеплід з насіння.

Особливості агротехніки

Картопля, вирощену з насіння в домашніх умовах, відрізняється тим, що отримані кущі не будуть представниками одного і того ж виду. При цьому на кожній упаковці (якщо насіння ви купували) обов’язково вказано, що ви отримаєте цілу популяцію, а рослини будуть володіти різним набором фітогенів. Так що ви самі зможете відібрати ті, які найкращим чином підходять вам по якості і умовах культивації. Тобто, в процесі вирощування картоплі насінням, ви виступаєте в ролі індивідуального селекціонера.

Технологія вирощування картоплі з насіння

Способи вирощування з насіння

Досвідчені аграрії використовують два основних способи отримання картоплі з насіння: висів на розсаду і безрозсадний метод. Якщо посіяти насіннєвий матеріал прямо в грунт, восени ви отримаєте дрібні коренеплоди, придатні тільки для посадки в наступному сезоні. Цей спосіб здається найбільш простим, так як не вимагає додаткових маніпуляцій з саджанцями, але слід пам’ятати, що насіння володіють низькою схожістю, тому період виведення сорту може розтягнутися на тривалий період.

Технологія вирощування картоплі з насінняЯкщо ж ви задумали отримати розсаду, то всі маніпуляції будуть дуже схожі з процесом вирощування розсади томатів, але існує і кілька відмінностей:
картопляні сіянці дуже крихкі, тому пересадку або пікірування проводьте гранично обережно;
для нормального розвитку картопляної розсади потрібен більш пухкий грунт і тривалий термін;
молоді сходи відрізняються вимогливістю до режиму освітлення;
сіянці картоплі надзвичайно чутливі до захворювань.

Підготовка і посадка насіння

Насіння картоплі не можна просто взяти і посіяти в землю: спочатку їх необхідно проростити. Цим потрібно зайнятися ще в березні, помістивши посівний матеріал в чисту воду на кілька днів. При цьому не потрібно повністю заливати його водою: достатньо лише забезпечити вологе середовище.

Технологія вирощування картоплі з насінняДля цього найкращим чином підійде волога бавовняна тканина, яку необхідно регулярно зволожувати. Примітно, що важливо дотримувати і температурний режим – пророщені насіння повинні перебувати в теплі, краще всього – недалеко від батареї центрального опалення.
Щоб вплинути на ефективність схожості посівного матеріалу, не буде зайвою обробка його яким-небудь фіто-стимулятором росту.
Ще один момент, який позитивно впливає на майбутні рослини – загартовування насіння (для цього досить помістити миску на певний час в холодильник, а потім знову повернути в тепло).

Пересадка та вирощування розсади

Як тільки ваше насіння проклюнеться, здійснюйте посів. Для цього підійде спеціальний ящик, глибиною не менше 10 см, заповнений пухкою живильною землею. Пророщене насіння акуратно і дбайливо поміщають на поверхню ґрунту, залишаючи між ними відстань близько 5 см, а між рядами – і зовсім 10 см. Після цього зовсім трохи присипте насіння землею і побризкати водою з пульверизатора. В принципі, весь початковий полив повинен проводитися виключно розпилювачем, інакше ви ризикуєте змити слабке насіння. Поверхню ящика потрібно постійно утримувати злегка зволоженою, не допускаючи при цьому надлишок вологи. До появи сходів ємність з посівами краще вкрити плівкою або склом, і залишити в стані спокою на теплому і добре освітленому місці. Перші паростки можна побачити не раніше, ніж через 10 днів.

Технологія вирощування картоплі з насінняКоли розсада підросте, і сформує по парі справжніх листочків, можна приступати до пікірування рослин в торф’яні стаканчики, не забувши забезпечити дренажний отвір. Не забувайте регулярно повертати розсаду, щоб не допустити витягування або викривлення рослин, у напрямку до джерела світла.

Поки розсада розвивається, її обов’язково потрібно підгодовувати. Для цього використовуються органічні добрива не рідше 1 рази на місяць. Незайвими будуть і періодичні загартовуючі процедури: час від часу залишайте ящик з паростками на ніч на заскленому балконі. А от перед самою посадкою у відкритий грунт і зовсім можна залишити картопляні кущики там на тиждень.

Висаджування у відкритий грунт

Як тільки остання загроза нічних заморозків минула, можна братися до висадки картоплі на відкриті грядки. Робити це потрібно в третій декаді травня, коли встановилася досить тепла погода. Не забудьте підготувати землю – її потрібно ретельно перекопати і розпушити, а в лунки внести органічне добриво. Висаджують рослини у неглибокі (близько 10 см) лунки, попередньо рясно зволожені. Ущільнюючи рослини, поглибите їх так, щоб над поверхнею залишилися тільки три верхніх листочки. Найкраще забезпечити грядці додатковий захист, організувавши невеликий парник. Це допоможе молодим рослинам добре вкоренитися і зміцніти. Укриття прибирають, як тільки розсада почне активно розвиватися і остаточно зміцніє. Подальший догляд полягає в регулярному поливі, розпушуванні грунту та видаленні бур’янів. Але також потрібно стежити за можливими атаками комах-шкідників.
Технологія вирощування картоплі з насінняТепер вам відомо, як виростити картоплю з насіння, як бачите, це зовсім нескладно, хоча й трохи клопітно. Але результат коштує витрачених зусиль, адже ви отримаєте унікальний сорт, що володіє найбільш підходящим для вас набором якостей і властивостей. Так що, не бійтеся труднощів, і вперед до відмінного врожаю! Ось побачите, у вас обов’язково все вийде, а сусіди-дачники організують цілий екскурсійний тур, щоб помилуватися вашою картоплею!

Відео «Висаджування у відкритий грунт»


З відео Ви дізнаєтеся, як правильно висаджувати насіння у відкритий грунт.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Поділитися в соцмережах:
Будівельно-ремонтний портал
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: